Reménytelennek látják idei hasznukat a repcetermesztők. A rendkívül nagy számban jelenlévő repcebecő-ormányosok alighanem felfalják a termés jelentős részét. Ellene pedig nem állnak rendelkezésre igazán hatékony növényvédő szerek. Kártétele helyenként már jelentős, a növényeken alig nő becő, gyenge a terméskötés, mert ha egyszer a rovar beteszi tojását a terméskezdeménybe, a lárvák szétrágják a közepét.

A témához kapcsolódva a Baon írta meg, hogy a mezőgazdasági terményfelvásárlók ez idő tájt már előálltak árajánlataikkal. Szokatlanul korán. Vélhetően az ukrajnai háborúval összefüggésben prognosztizált áruhiány sietteti a kereskedőket, és a válság várható következményeit, a termények hiányát jócskán beárazták. Napjainkban a repcemagot 330–350 ezer forint tonnánkénti áron kötik le a gazdáknál. Tavaly nyáron ugyanennyi magért 180 ezer forint körül fizettek. A lap információi szerint a termesztők többsége egyelőre halogatja az üzletkötést, még az ilyen kedvező piaci körülmények dacára is. Nem látják ugyanis biztonságban az elvárható termést. 

Veszélyben a repcetermés a Homokhátságon a repcebecő-ormányosok miatt - képünk illusztráció
Veszélyben a repcetermés a Homokhátságon a repcebecő-ormányosok miatt - képünk illusztráció

Túl sokan vannak a repcebecő-ormányosok

Az ország szinte mindegyik termesztőkörzetében feltűnően szaporodik a repcebecő-ormányos. 5–10 évvel ezelőtt nem láttunk ilyen nagy veszedelmet. A jelenség egyik magyarázata lehet az enyhe tél, emiatt a rovarpopuláció zöme életben maradt. A kártevők ellen meglehetősen nehéz védekezni. A méhek védelmében csak este lehetséges a repceállomány kezelése. Ám nem is ez a fő probléma, hanem az, hogy nem állnak rendelkezésre hatékony kémiai szerek. Saját gazdaságunkban azt tapasztaltuk, hogy körülbelül 10–20 százalékos hatékonyságú egy-egy permetezés. Ilyen sikertelenségekről hallottunk más gazdaságokból is. Próbálkoztunk például a taglózó Mospilan készítmény és más szerek kombinációjával, de nem sok eredménnyel, alapvetően nincs hatásos megoldás a repcebecő-ormányos ellen. 

A repcebecő-ormányosnak természetes ellensége nincs, a rájuk küldött vegyszerektől védi kitinpáncélja, legfeljebb csápjain, lábain keresztül jut a szervezetébe vegyszer - mondta. Kártételük helyenként már jelentős, a növényeken alig nő becő, gyenge a terméskötés, mert ha egyszer a rovar beteszi tojását a terméskezdeménybe, a lárvák szétrágják a közepét – vázolta a repcetáblák állapotát Pesti Gábor, a Nagykőrösi gazdakör elnöke. 

Több tényező is akadályozta a növények megfelelő fejlődését

A repcét is termesztő gazdák arról számoltak be, hogy az őszi vetéstől fogva bajban volt a repce. Késett a kelés, a kezdeti, majd a tavaszi szárazság visszafogta fejlődését, a Homokhátság nagyobb részén gyenge az állomány. Helyenként annyira leromlott az állapota, hogy a gazda inkább beszántotta és tavaszi növényeket vetett helyette. 

Minden jel arra utal, hogy idén kevés lesz a repcetermés. A kiesést néhol talán kompenzálná az előre kialkudott magas felvásárlási ár. A termesztők többsége azonban nem meri már most eladni a termést, mert becsülni sem lehet, hogy egyáltalán mennyi lesz belőle. Ha pedig elszámolják magukat és nem tudják teljesíteni a lekötött mennyiséget, igen nagy veszteség érheti őket a kötbérezéssel. Ezért most mindenki óvatos. Őszre akár csökkenhet is a felvásárlási ár, mégis azt mondják, biztos, ami biztos, majd betakarítás után, a magtárból adják el – mondta Pesti Gábor.

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás