A szakmán belül már jó ideje köztudott, hogy a jelen és a jövő mezőgazdasági kihívásainak csak azok tudnak megfelelni, akik nyitottak a digitalizáció és a precíziós gazdálkodás biztosította új lehetőségekre. Ebbe a körbe tartozik a mezőgazdasági célú drónhasználat is. Mivel nem traktor vagy növényvédelmi technikus végzi a permetezést, egy permeteződrónnal meredek domboldalak vagy belvizes területek is könnyen és kockázatmentesen megközelíthetők.

A technológia részleteiről Tajti Tibor, az Agrokeri Kft. munkatársa beszélt a Szon.hu portálnak. A szakember a permeteződrónokról elmondta, ezek használatakor elenyészővé válik a taposási kár, ami hagyományos traktorok használatakor egy szezonban hektáronként 20 ezer forint is lehet. Mivel nem traktor vagy növényvédelmi technikus végzi a permetezést, egy permeteződrónnal meredek domboldalak vagy belvizes területek is könnyen és kockázatmentesen megközelíthetők. Ezek a drónok akkumulátorral működnek, ezért üzemanyagköltségről gyakorlatilag  nem is beszélhetünk, így nem vagyunk kitettek az üzemanyagár-in­gadozásnak sem. Ezek a speciális drónok nagy területteljesítményűek, óránként akár 10-15 hektár permetezésére is képesek – mondta Tajti Tibor.

Óránként akár 10-15 hektárt is permeteznek a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei drónok használatával
Óránként akár 10-15 hektárt is permeteznek a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei drónok használatával

Ezek a drónhasználat előnyei

A szakember szerint, ha egy hagyományos mezőgazdasági gépet vagy egy traktort vizsgálunk, akkor a folyamatos használat és a nem egyenletes domborzati tényezők miatt az alkatrészek gyorsan kopnak, gyakran meghibásodnak, javításra vagy cserére szorulnak. Ezzel szemben egy permeteződrón sokkal kevesebb amortizációnak van kitéve, hiszen kevés kopó alkatrésszel rendelkezik (fúvókák, akkumulátor). Így ennek a költségei jóval alacsonyabbra tehetőek, mint a hagyományos permetezésnél. 

A permetezés során számos olyan kihívással kell számolnunk, amelyeket a permeteződrónnal nagyon könnyen kiküszöbölhetünk. A drónok segítségével nincs megközelíthetetlen terület.

Lehetőség nyílik a belvizes, a vízállásos és a felázott területek teljes értékű permetezésére, a szélsőséges domborzati viszonyok között is megoldható ez a munkafolyamat. Így hatékonyabban lehet a tagolt területeket permetezni, ezzel akár 90 százalékos vízmegtakarítás és akár 50 százalékos vegyszer-megtakarítás érhető el – sorolta a szakember, aki megemlített néhány idevágó, fontos jogszabályt. Eszerint egyrészt a permeteződrón légi járműnek számít, ezért alapul kell venni a légi járművekre vonatkozó jogszabályokat. 

https://www.youtube.com/watch?v=7dzTnzG6VWQ
Óránként akár 10-15 hektárt is permeteznek a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei drónok használatával

Növényvédelmi alapképzés elvégzése szükséges a kezeléséhez

Drónnal végzett mezőgazdasági repülést csak olyan személy folytathat, aki szerepel az úgynevezett „mezőgazdasági pilóta nélküli légijármű-­irányítói nyilvántartásban”. Ebbe a nyilvántartásba csak az a személy kerülhet be, aki a Nébih által kijelölt szervezetnél pilóta nélküli légijárműves növényvédelmi alapképzést végzett. Légi permetezés kizárólag kijuttatási terv alapján lehetséges. A kijuttatási tervet a tervezett első légi permetezés megkezdése előtt minimum 30 nappal a megyei kormányhivatalnak kell benyújtani. Kizárólag olyan növényvédő szer és növényvédő hatás juttatható ki, amelyet pilóta nélküli légi járművel való kijuttatásra engedélyeztek – ismertette az alapvető szabályokat Tajti Tibor.

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás