Hirdetés
Zuhant a gabonák, a növényi olajok és a tejtermékek jegyzése, csökkentek az élelmiszerárak az elmúlt hónapban
Az élelmiszer-alapanyagok árának nemzetközi mutatója csökkent májusban, miután nagyot zuhant a gabonák, növényi olajok és a tejtermékek jegyzése. A gabonaárak 4,8 százalékkal estek egy hónap alatt, élen a kukoricával (-9,8 százalék), amelynél a kedvező termelési kilátások és az alacsony kereslet játszottak közre. A búza ára is csökkent globálisan (-3,5 százalék), tükrözve a fekete-tengeri gabonakezdeményezés megújítását. A rizs nemzetközi ára tovább emelkedett májusban az Ázsiából érkező kereslet és a főbb exportőrök (Vietnám és Pakisztán) szűkös készlete miatt a FAO közleménye szerint.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) élelmiszerár-indexe alapján, ami a jelentősebb élelmiszer-alapanyagok havi árváltozásait követi globálisan, március óta 2,6%-ot zsugorodott, és így 124,3 pontos átlaggal zárt, több mint 22%-kal elmaradva a 2022 márciusában mért történelmi rekordtól.

A gabona és a növényi olajok ára is csökkent
A gabonaárak 4,8%-kal estek egy hónap alatt, élen a kukoricával (-9,8%), amely esetében a kedvező termelési kilátások és az alacsony kereslet játszottak közre. A búza ára szintén csökkent globálisan (-3,5%), tükrözve a fekete-tengeri gabonakezdeményezés megújítását. Ezzel szemben a rizs nemzetközi ára tovább emelkedett májusban az Ázsiából érkező kereslet és a főbb exportőrök (Vietnám és Pakisztán) szűkös készlete miatt – írt a FAO közleménye.
A növényi olajok árindexe 8,7%-ot zuhant májusban, mintegy 48%-kal elmaradva az egy évvel korábbi értékétől. A pálmaolaj nemzetközi ára nagyot esett áprilishoz képest, miután az elhúzódó alacsony globális kereslet egybeesett a főbb termelők megnövekedett kibocsátásával. A szójaolaj ára már 6 hónapja csökken globálisan köszönhetően a bőséges termésnek Brazíliában és a vártnál nagyobb amerikai készleteknek. A repce- és napraforgóolajok ára a nagy globális tartalékok mellett tovább csökkent.
A cukor ára már négy hónapja növekszik globálisan – múlt hónaban 5,5%-kal emelkedett, közel 31%-kal meghaladva az egy évvel azelőtti értékét. A drágulás mögött a szűkös elérhetőség, az El Nino esetleges negatív hatásai körüli aggodalmak és a brazíliai szállítási nehézségek állnak. Ezzel szemben a kedvező 2023-as brazil cukornádtermelési kilátások, együtt az alacsony nyersolajárakkal, elkerülhetővé tettek egy nagyobb drágulást.
A húsfélék ára a FAO adatai alapján 1%-kal nőtt májusban, főként az erős baromfi iránti ázsiai importkereslet és az amerikai marhahús szűkös elérhetősége által hajtva.
További részletek itt olvashatóak a témában.
Növekvő gabonakibocsátás és -készletek
Optimista a 2023–24-es szezonra vonatkozóan a FAO Gabonakészletek és -igények gyorsjelentés, mely szerint 1%-os bővülés várható az idei termelési szezonban, elérve akár a 2 813 millió tonnát is. Az előrejelzések tükrözik a kukorica, rizs és cirok várható kibocsátás-növekedését, illetve a búza és árpa alacsonyabb termelési szintjét. Erről további részletek itt találhatóak.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés