A Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expo és Élményprogram második napján a természetközeli mezőgazdaságé volt a főszerep a konferenciateremben. A gyakorlatot az egyetemi oktatás oldaláról dr. Kovács Gergő Péter egyetemi docens, a MATE Növénytermesztési-tudományok Intézetének kutatási intézetigazgató-helyettese képviselte, aki arról tartott előadást, hogy mi az, amit az egyetemen tanultunk, ám ma másként látunk, és másként is csinálunk a talajművelés terén.

A Greendex anyagát szemléztük. Dr. Kovács Gergő Péter elmondta, hogy azért végezte el a talajtani szakmérnöki képzést is, hogy lássa, milyen pozitív és negatív hatással van a talaj mozgatása annak életére. Beszélt arról is, hogy az elmúlt 50–60 év gyakorlata sajnos szinte csak rombolta eme páratlan kincsünket, amiből egyáltalán nem áll végtelen mennyiség a rendelkezésünkre. A szakember szerint amit ma egy év alatt elrontunk a műveléssel, azt utána öt vagy inkább tíz év lesz helyrehozni. Ez a jelenség pedig nem csak itt jellemző, hanem sajnos a világ többi részén is - fogalmazott.

A Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expo a talajjal is foglalkozott, Dr. Kovács Gergő Péter, a MATE egyetemi docense a talajművelés témájáról is beszélt - Fotó: Magro.hu, CSZS, Törökszentmiklós - képünk illusztráció
A Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expo a talajjal is foglalkozott, Dr. Kovács Gergő Péter, a MATE egyetemi docense egyebek között a talajművelés témájáról is beszélt - Fotó: Magro.hu, CSZS, Törökszentmiklós - képünk illusztráció, az "Alap a talaj" szakmai rendezvénysorozaton készült

Mi az, amit az agráregyetemen tanultunk, de amit ma másként látunk, másként kell csinálnunk?

A szakember ezután az edukáció oldaláról közelítette meg a kérdést, miszerint fontos, hogy hol és mikor, melyik középiskolában és felsőoktatási intézményben sajátíthatjuk el azt a tudást, hogy egy növényt hogyan kell termeszteni. Emlékeztetett arra is, hogy a múltban minden neves agrárszakembernek megvolt a saját tudományterülete és az elképzelt talajművelési rendszere. Ők mind azt tanították, ami számukra abban az időszakban korszerű volt, ám sajnos sok esetben ez már akkor sem volt igaz.

Dr. Kovács Gergő Péter kifejtette, hogy a sztenderd oktatásban a klasszikus talajművelésű rendszer szerepel. Ez alapján viszont az előveteménytől az utónövényig 8-9 alkalommal avatkozunk bele a talajéletbe. Vagyis ennyi alkalommal fogunk nedvességet és szerves szenet, szén-dioxidot veszíteni, és ezért nem szabad csodálkozni, hogy a talajaink erodáltak.

A szakember szerint Magyarországon még mindig ragaszkodunk a forgatásos alapműveléshez, holott már 30–40 éve tudjuk, hogy enélkül is lehet alapművelést csinálni, például lazításos, kultivátoros módszerrel. Olyan módszer is létezik, hogy egészen egyszerűen nincs alapművelés, hanem no-till technológiát használnak, direktvetéssel. Hozzátette, hogy a no-till, minimum-till és más, hasonló talajkímélő módszerek jelen vannak már az országban, de még nincsenek eléggé elterjedve.

A talajkímélő gazdálkodás a középpontban

Ezután arra tért ki, hogy miért fontos a talajkímélő gazdálkodás. Ehhez kapcsolódóan az éghajlatváltozás problémáját emelte ki, megemlítette a szélsőséges időjárási körülményeket, valamint kifejtette a talaj szervesanyag-készletének fontosságát is. Ha növeljük a talaj szervesanyagkészletét, ellenálóbb lesz az éghajlatváltozással szemben, jobban hasznosul a trágya, és költség szempontból is kevesebbe kerül majd a termesztés - mondta.

A szakember itt rátért azokra az elavult és rossz gyakorlatokra, amelyek a mai napig megmaradtak a gyakorlatban annak ellenére, hogy tudjuk, hogy nem szabadna őket alkalmazni. A példákat – mint a tarló feketére művelése, a nyári szántás (ami szerinte egyszerűen bűn), a repce, a búza tárcsás alapművelése, a rögösen hagyott őszi szántás, a nedves talajszántás, a téli szántás havon, az aprómorzsás poros magágy, a tarlóégetés (pentozánhatás) – részletesen el is magyarázta.

Végül összegzésként azt a megfontolandó tanácsot fogalmazta meg, hogy törekedni kell a talajművelési rendszereink egyszerűsítésére. Minél kevesebbet bolygatjuk a talajt, annál több nedvesség és szerves szén marad benne. A megváltozott klimatikus viszonyokhoz gyorsabban kell alkalmazkodnunk, emellett a talaj ismeretének is sokkal fontosabb szerepet kellene kapnia, élő szövetként kellene gondolnunk rá - mondta.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás