Törvényjavaslatot adtak be az angliai Brightonban azért, hogy az újonnan épülő épületekbe kötelező legyen úgynevezett "méhtéglákat" is beépíteni. Az elmúlt években rengeteg figyelem irányult a méhekre, amikre sok szempontból az ökoszisztéma egyik legfontosabb szereplőjeként tekintenek. Mivel a városi környezet egyre inkább elveszi az életterüket, sok nagyobb településen már törvényileg szabályozott kezdeményezésekkel próbálják segíteni a méhek „munkáját” – ilyenek a zöldített méhlegelők vagy más különleges méheknek kialakított odúk.

A Marie Claire írta meg, hogy Brightonban most olyan törvényjavaslat született, amely minden újonnan épülő, 5 méteres magasságot meghaladó épületben előírná az úgynevezett „méhtéglák” beépítését. Ezek a speciális, lyukacskos téglák a standard téglák méreteit követik, de a beléjük vájt lyukak alkalmasak rá, hogy otthont adjanak a nagyvárosi méheknek.

A méhek érdekeit is figyelembe vennék a városi építészet során az angliai Brightonban - képünk illusztráció
A méhek érdekeit is figyelembe vennék a városi építészet során az angliai Brightonban - képünk illusztráció

Sünök és madarak is a brightoni kedvezményezettek között

A brightoni biodiverzitást elősegítő intézkedések egyébként nem állnak meg a méheknél. A sünöknek kialakított üregeket és madáretetőket is kötelező elemekként szabnák meg az építkezések során, ezzel is bebizonyítva, hogy néhány egyszerű és olcsó megoldással is rengeteget lehet tenni a környezetünkben élő állatokért.

Rovarhotelek és méhigények

Míg a házi méhek akár több 10 ezres kolóniáinak nagy faodvakra – még inkább az ember által biztosított kaptárakra – van szüksége, a magányos fajok ujjnyinál nem vastagabb lyukakban helyezik el utódaikat. A szűk járatokba a nőstény méhek nektárt és virágport, a darazsak elsősorban megbénított hernyókat halmoznak fel, erre petéznek, majd a bölcsőket sárdugóval zárják le. A kikelő lárva a felhalmozott táplálék elfogyasztása után bebábozódik, végül a kikelő kifejlett rovar kirágja magát a sárdugón, és megkezdi néhány hetes felnőtt életét - írtuk korábbi cikkünkben.

https://www.youtube.com/watch?v=7qu4WN2lB9Q
Méhecskehotel téglában
Körülöttünk élnek és veszélytelenek

A magányosan élő méhek, és számos hasonló életmódot folytató darázsfaj képviselői a közelünkben élnek. A kertekben, a parkokban, az iskolákban és óvodákban, a lakótelepeken – még a sokadik emelet magasságban is. Mindenütt jelen vannak, ahol virágokat találnak. A mindennapokban azért nem figyelünk fel rájuk, mert feltűnés nélkül, egyedül repkednek.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás