Napjainkban nagy figyelmet fordítanak a vemhesség és a laktáció alatti helyes kocatáplálási stratégiákra. Mi a helyzet azonban a hormonszintekkel, különösen az átmeneti szakaszban? Ezekben az életszakaszokban kulcsfontosságú szerepet játszanak. Mivel a hormonok tápanyagokból származnak, nem szabad megfeledkezni ezekről az összetevőkről.

A modern hipertermékeny kocák élete olyan, mint egy maratonfutás. Nagyszámú malacot hoznak világra, és elegendő kolosztrumot kell termelniük ahhoz, hogy a malacok létfontosságú életkezdetet kapjanak. A malacok között tíz- és húszperces időközökkel történő ellés időtartama élettanilag normálisnak tekinthető, és elengedhetetlen annak biztosításához, hogy a malacok élve szülessenek, és életképesek legyenek születésükkor.

Ahhoz, hogy a kocák megnyerjék az ellési maratont, átfogó táplálkozási megközelítésre van szükség, figyelemmel a hormonokra
Ahhoz, hogy a kocák megnyerjék az ellési maratont, átfogó táplálkozási megközelítésre van szükség, figyelemmel a hormonokra (Fotó: Pixabay)

A hormonok, valamint a tápanyagok köztudottan kritikus szerepet játszanak a testfunkciók szabályozásában az átmeneti időszakban. Ahhoz, hogy a kocák megnyerjék az ellési maratont, átfogó táplálkozási megközelítésre van szükség, figyelemmel a hormonokra – írja a pigprogress.net.

A sikeres átállás hormonális hangszerelése

A vemhes kocák számára a vemhességről a laktációra való átállás jelentős átmenetet jelent. Ehhez egy sor összehangolt hormonális jelzést kap az agy és számos szerv, hogy felkészítse a kocát az új termelési állapotra. A hormonális változások a vemhesség utolsó hetében, néhány nappal az ellés előtt következnek be.

Az ösztrogének, az oxitocin és a prolaktin kulcsfontosságú hormonok, amelyek hatnak és kölcsönhatásban vannak egymással, hogy felkészítsék a koca szervezetét a szülésre, a fészekrakásra és az anyai viselkedésre, valamint a kolosztrum és a tej termelésére. Ahhoz, hogy ezek a hormonok az ellés közeledtével növekedjenek, a progeszteronnak, „a vemhességi hormonnak” csökkennie kell.

Hormonok: a kocák etetésekor feltétlenül gondolni kell rájuk

Ha a progeszteronszint nem csökken kellőképpen, vagy ha a stresszhormonszint túl magas, az ösztrogének, a prolaktin és az oxitocin nem termelődnek a megfelelő szinten. Ezeknek a hormonoknak az alacsony szintje az ellés közelében összefüggésbe hozható a születési komplikációkkal és a sertések alacsony kolosztrumtermelésével. A reproduktív és stresszhormonok mellett a kocák étvágyát, energia- és kalcium-anyagcseréjét szabályozó egyéb hormonok is aktívan szabályozzák a testfunkciókat az átmeneti időszakban. Néhány példa erre a pajzsmirigy- és mellékpajzsmirigyhormonok közül az inzulin és a kalcitriol (a D-vitamin aktív formája).

Táplálkozás és hormonális szabályozás

Mint minden molekula a szervezetben, a hormonok is tápanyagokból származnak, ami azt jelenti, hogy a táplálkozás fontos szerepet játszik a hormonális szabályozásban. A progeszteron és az ösztrogének a koleszterinből származó szteroid (lipid) hormonok. Az oxitocin és a prolaktin peptid (fehérje) hormonok aminosavakból származnak.

A tápanyagok rendelkezésre állása a szervezetben elengedhetetlen a megfelelő testfunkciókhoz
A tápanyagok rendelkezésre állása a szervezetben elengedhetetlen a megfelelő testfunkciókhoz (Fotó: Pixabay)

A tápanyag elérhetősége

Az ellés körül a modern, nagy termékenységű kocák vitamin- és nyomelemszükséglete igen magas. A koca termelékenysége az első 3 szaporodási ciklusban megnő, és ennek során a koca testének (ásványianyag-) tartalékai csökkennek. Ezért a harmadik ciklus után a kocákat nagyobb mennyiségben kell ellátni a takarmányon keresztül, hogy szükségleteiket kielégítsék.

A cink, a szelén, az A- és az E-vitamin hiánya a sertéseknél elhúzódó elléssel, megnövekedett halvaszületési arányokkal és laktációs kudarccal jár. Ezek a tápanyagösszetevők részt vesznek az ellési folyamatot és a kolosztrumtermelést szabályozó hormonok termelésében és működésében.

A tápanyagok rendelkezésre állása a szervezetben elengedhetetlen a megfelelő testfunkciókhoz, és a táplálkozás közvetlenül vagy közvetve hatással lehet a kocák, különösen az idősebb kocák hormonális egyensúlyára.

A kocák hormonháztartását megzavaró egyéb ismert tényezők közé tartozik a stressz, a székrekedés és a túlzott testi kondíció (vagyis a kövérség).

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás