Génszerkesztéssel gyorsan csökkenthető egy-egy kártevő nemzőképessége és így egyedszáma is. Mivel 100 százalékban működő megoldások nincsenek, ez sem jelentené a faj – ebben az esetben a Drosophila – kipusztulását. Az Észak-Karolinai Állami Egyetem kutatói a genetikai ollón alapuló technológiával igyekeznek visszaszorítani a pettyesszárnyú muslica (Drosophila suzukii) populációit. A faj hazánkban is egyre nagyobb károkat okoz a bogyós gyümölcsökben. Főként a málnában, de már meggy- és cseresznyeültetvényeken is találkozni vele. 

A magyar ültetvényeken többek között ennek a kártevőnek köszönhető, hogy a málnát a vastagabb héjú bogyósok, például a fekete ribizli és a berkenye váltják fel - írta a Mezőhír cikke a Future Farming anyagára hivatkozva.

Az Észak-Karolinai Állami Egyetem kutatói a genetikai ollón alapuló technológiával igyekeznek visszaszorítani a pettyesszárnyú muslica (Drosophila suzukii) populációit - Fotó: A farmosi fügés ember blogja
Az Észak-Karolinai Állami Egyetem kutatói a genetikai ollón alapuló technológiával igyekeznek visszaszorítani a pettyesszárnyú muslica (Drosophila suzukii) populációit - Fotó: A farmosi fügés ember blogja

CRISPR/Cas9 génszerkesztéssel oldanák meg a kártevőcsökkentést

A beszámolók szerint a CRISPR/Cas9 technológia a pettyesszárnyú muslica „doublesex” génjét célozza meg, amelyik az elsődleges szexuális jegyek kialakulásáért felel. A beavatkozás eredményeként a nőnemű muslicák képtelenek voltak petéket rakni. Mivel a génszerkesztés révén az átörökítendő genetikai információk is megváltoznak, a módszer nemzedékről nemzedékre, fokozatosan alakítja át a populációt. A nemi jellegek átadása esetén a kutatók a módosított gént az utódok 94-99 százalékában kimutatták - fogalmaztak.

Nem lehet kiirtani a pettyesszárnyú muslica állományt, fennmarad

A matematikai modellek szerint, amennyiben a vad populációkban csak minden ötödik Drosophila lenne ilyen módon génszerkesztett, akkor 8-10 nemzedéken belül sterillé válna a faj és kipusztulna. Ez viszont nem történhet meg, mivel sem ilyen mennyiségű módosított muslicával nem rendelkezik az emberiség, sem az öröklés mechanizmusa nem ennyire rugalmatlan - írták a szakemberek.

A természetnek általában éppen elég, ha az első nemzedék csak 1-6 százalékos valószínűséggel talál „menekülő utat” a maga számára, így a következő nemzedékben már ezek a sikeres egyedek lesznek jelen sokkal nagyobb arányban, a 8-10. populációban pedig akár egyeduralkodóvá is válhat a megújult génszerkezetű muslicafaj. Egyszóval a génszerkesztés épp olyan vesszőfutás, mint a kémiai hatóanyagok fejlesztése, viszont tény, hogy gyorsabb sebességre kapcsolja a genetikai versenyt üldöző és üldözött között. Amennyiben  bírjuk a magunk diktálta tempót, akkor rendben - írták.

A védekezés módjai és az életforma

Azt már szakértő szemmel A farmosi fügés ember blogja írta meg részletesen, hogy a pettyesszárnyú muslica vagy foltos szárnyú muslica (Drosophila suzukii) egy invazív módon terjedő, idegenhonos kártevő légyfaj. Közeli rokona a hazánkban is közönséges ecetmuslicának (Drosophila melanogaster). Eredeti élőhelye pontosan nem ismert, valószínűleg a Távol-Keletről származik. 2008-ban jelezték először előfordulását Európában, és Észak-Amerikában. Első hazai példányát az MTA-ATK Növényvédelmi Intézet munkatársai találták meg 2012-ben, az M7-es autópálya parkolójában, a Balaton déli partján. Mára az egész országban elterjedt. Nógrád vármegyében gazdaságilag is mérhető kárt okozott 2015-ben a málnában. A pettyesszárnyú muslica tehát igen gyorsan terjed Európa-szerte, terjedését megállítani jelenlegi tudásunk alapján nem lehet - fogalmaztak.

A cikk szerint a védekezés a kártevő ellen kétféleképpen (biológiai és kémiai úton) is lehetséges. Egy tanulmány alapján, ha tűztövist (Pyracantha coccinea) ültetünk a pettyesszárnyú muslica tápnövényeinek közelében, akkor inkább azt részesíti előnyben, így a tűztövis egyfajta csapdanövényként viselkedik a kártevő számára.

Az említett tanulmány szerint szamóca (eper) ültetvényen végzett kísérletek tanulsága nyomán a tűztövis közelében lévő ültetvények fertőzöttsége 40%-ot csökkent - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás