„Értékelő 2022” Kertészeti Évzáró Konferencia címen rendezte meg nagy érdeklődés közepette szakmai fórumát a FruitVeb.  Varga István, a FruitVeb alelnöke is tartott előadást. Ebben természetesen kiemelt helyen számolt be az időjárás okozta, soha nem látott viszontagságokról. Ezeket főleg a magyar mezőgazdaság szenvedte meg, és értelemszerűen különösen sújtották a szabadtéri zöldségtermesztési ágazatot.

Három alkalommal komoly szélkár  nehezítette a munkájukat, a hat-hét éve állandósuló csapadékhiány  miatt immár 100-150 milliméternyivel kevesebb víz kerülhet a tározókba.

Az értékesítéssel alapvetően nem voltak különösebb problémák: tisztában voltak vele, hogy az európai árakhoz európai költségek tartoznak, egyébként csökkenő, mérsékelt kereskedelem a jellemző
Az értékesítéssel alapvetően nem voltak különösebb problémák: tisztában voltak vele, hogy az európai árakhoz európai költségek tartoznak, egyébként csökkenő, mérsékelt kereskedelem a jellemző (Fotó: Pixabay)

 A talaj felső egy méterében nyár közepén mindössze 20%-os talajnedvességet regisztráltak. A júliusi időszakban volt olyan hét, amikor a talaj felső 5 centiméteres rétegének 31 C° (!) volt az átlaghőmérséklete A Baja - Hatvan vonalon kora tavaszig alig 40-50 milliméternyi eső hullott, utána pedig jelentősebb csapadékra egészen augusztus-szeptemberig kellett várni. Már az év kezdetén is tapasztalhatók voltak a szárazság következményei. Ez kihatott az ipari zöldségtermesztési kedvre is, amely erőteljesen megcsappant.

Elszabadultak az input anyagok árai

A helyzetet tovább nehezítette  Varga István szerint az input anyagok árainak elszabadulása: a vetőmag 19%-kal lett drágább, a növényvédő szer 17%-kal. Kilőtt a műtrágya ára - 76%-kal drágult - , de mindez „aprópénz” volt a a földgáz (plusz 117%) és a villamos energia (213%-os!) drágulásához képest.

 Összeségében az anyagköltség több mint másfélszeresére nőtt (plusz 55%) az összesített költségnövekedés pedig 27 százalékot tett ki az év az eső 10 hónapjában. A növekvő költségek mellett a szezonban  az aszály sem kegyelmezett az ágazatnak. Az öntözés költségei 1200 hektáron 148 millió forintról 293 millió forintra ugrottak, ez 198%-os növekedésnek felel meg.  Ez átlagosan hektáronként 235 milliméternyi öntözést jelent, frisspiaci zöldségnövények esetében 400 milliméter körül alakul.  1 milliméternyi öntözővíz ára pedig 2022-ben elérte az 1078 forintot.  És ez még a jobbik eset – tette hozzá Varga István – ha van honnan öntözni.  Sok helyen probléma még, hogy felszíni vízből kell öntözni, a frisspiaci zöldségtermesztés ugyanakkor javarészt rétegvizet használ, rosszabb termőhelyi körülmények közepette.

A post harvestben van a jövő

Ami a piaci helyzetet illeti, ilyen körülmények között senki sem remélt pozitív meglepetést. Az ipari zöldségnövények ágazatának jelentős terméskieséssel kellett szembesülnie, ugyanakkor a frisspiaci termékek esetében kisebb, 10-15 % körüli volt a kiesés. Ez nagyrészt a csepegtető, illetve mikróöntözés alkalmazásának volt köszönhető.

Az értékesítéssel alapvetően nem voltak különösebb problémák: tisztában voltak vele, hogy az európai árakhoz európai költségek tartoznak, egyébként csökkenő, mérsékelt kereskedelem a jellemző.  Alapvetően kis beszállítók veszi fel a versenyt az áruházláncokkal – sok beszállító küzd post harvest problémákkal.

Konklúzió? Égető szükség van  az öntözés fejlesztésére! Csak részletesen kidolgozott tervekkel szabad  belevágni a technológiai fejlesztésekbe.  Megfontolandó a kiskultúrás növényvédelmi engedélyek kiterjesztése, a zöld Ausztria szintjével már elégedettek lehetnénk  A  post harvest fejlesztésekben, a piaci volumen növelésében van a fejlődés kulcsa – zárta  előadását a FruitVeb alelnöke.

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás