Hirdetés
Rentábilisan működtethető-e egy gazdaság öntözés nélkül?
A XIX. század óta kialakított vízkormányzás eredménye, hogy a beérkező víztömeg nagy része csak
„átszalad” hazánkon. Sok esetben egyáltalán nincs is kiépülve az öntözéshez szükséges infrastruktúra
és van, hogy a meglévő csatornák, víztározók állapota is problémát jelent. Ez az „örökség” kiegészül az utóbbi évek változó klímájával, amely a gazdálkodókat komoly kihívás elé állítja.
A mezőgazdasági gépek folyamatos fejlesztése mellett, az öntözésfejlesztés szükségességére csak
az ínséges idők és az egyre borúsabb jövőkép hívta fel a figyelmet - a víztárolás problémája kezd
mindennapi kérdéssé válni az aszályos időszakoknak köszönhetően.

Vajon az öntözés elkerülhetetlenül szükséges ahhoz, hogy rentábilisan működtethető legyen egy gazdaság?
Manapság egyazon évben jelent gondot az aszálykár és a belvíz ugyanazokon a területeken. A helytelen vízgazdálkodás receptje, hogy a pillanatnyilag felesleges vizet elherdáljuk, száraz időszakokban pedig a szűkös forrásokat próbálnánk tovább apasztani.
Nemzetközi kitekintésben jó példa a Dél-Franciaországot behálózó, régóta fejlesztett öntözési csatornarendszerek és tározók sokasága, amely biztosítja a mezőgazdaság működését.
Az öntözés modernizálásának, újragondolásának kérdését már a 2000-es években létrehozott állami programok, tanulmányok, átszervezések elindították.
Szerencsére, itthon is vannak jól működő példák: egy kelet-magyarországi gazdaságban tengerszemekből gyűjtik össze a belvizeket szigetelt víztározókban, majd szigetelt öntözőcsatornából lineár segítségével öntözik ki precíziós módon a földekre. Egy másik, dunántúli gazdaságban pedig patakból fölözik le a csapadékos időszakok megnövekedett vízmennyiségét. Megfelelő időzítéssel a felszíni vizek begyűjtése nem érinti az értékes, földalatti készleteket és akár a teljes éves öntözési kapacitás lefedhető.

Sok gazdálkodó talán ahhoz a gondolathoz is szívesen hozzá szokna, hogy a fentiek mellett ilyen fejlesztések nemcsak az időjárástól, de kritikus időszakokban hatóságoktól való függetlenedést is elősegíthetik. Ugyanakkor a nemrégen elindult öntözési közösségek támogatásával nemcsak a külön utak járása, de az egymáshoz közeli gazdálkodók összefogása is megfontolandó és újabb támogatást jelenthet a vízgazdálkodás fejlesztésében.
Az öntözésre használt tavaknak és a csatornáknak a vízszigetelése alapvető szerepet tölt be abban, hogy a megszerzett víz meg is maradjon. Sokféle vízszigetelési technológia áll rendelkezésre és nem mindig egyértelmű, hogy melyik a megfelelő választás. Előfordulhat, hogy más-más jellegű anyaggal érdemes vízszigetelni egy csatornát és a kapcsolódó tározót. Például a csatornánál vadkárra lehet számítani, ezért ott olyan anyagot kell használni, ami ellenáll szinte mindenféle erőhatásnak és a vadak kijutását is lehetővé teszi, de a víztározó szigetelésénél a hatékonyság és a költségek lehetnek a fontos szempontok.

A Creatiger Kft. olyan „hagyományos” és innovatív vízszigetelő anyagokkal épít víztározókat és csatornákat, amelyekből mindig kiválasztható az, ami a legjobb megoldást nyújtja az adott helyzetre. Illetve olyan víztakarékossági technológiák találhatók meg a termékei és szolgáltatásai között, amik azt is segítik, hogy a megszerzett vizet a leghatékonyabb módon lehessen felhasználni. Bármilyen időjárással is találkozunk a következő években, egy biztos: a víz és annak hiánya alapvetően határozza majd meg azt, hogy ki az, aki eredményesen tud gazdálkodni és ki az, aki nem. Az egyik észszerű és gyors megoldás a változó körülmények kivédésére az okos vízgazdálkodás, amihez olyan csatornákat és tavakat kell építeni, amik biztos víztárolást jelentenek, hosszú távon. A Creatiger Kft. ebben nyújt segítséget, szakmai tanácsadást és teljes körű kivitelezést.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés