Hirdetés
A WeLaser technológia a holland Precíziós Napokon debütált
Cégek és kutatók egy nemzetközi csoportja olyan gépen dolgozik, amely szálas lézertechnológiával irtja a gyomokat. A hollandiai Van den Borne-ban augusztus 25-én és 26-án megrendezett Precíziós Napokon a gépet először mutatták be Hollandiában. A Precíziós Napok látogatójaként az ember magyarázat vagy különösebb érdeklődés nélkül egyszerűen elhaladt a WeLaser bemutatója mellett…
Az Agreenculture narancssárga színű autonóm CEOL robotjárműve, mögötte egy úgynevezett fehér dobozzal, egy sátor mögött volt elrejtve. A WeLaser lézertechnológiája ebben a fehér dobozban volt.
A WeLaser európai finanszírozású projekt, amely nagy teljesítményű lézertechnológián alapuló gyomirtó rendszert fejleszt. Van den Borne a projekt egyik résztvevője, ezért a gép jelenlegi prototípusa augusztus 25-én és 26-án először Hollandiában volt látható.

Szálas lézer, mint a lézervágó
A gyomirtásra szolgáló lézertechnológia eddig a kék lézereket és a CO2-lézereket választotta. A WeLaser azonban az úgynevezett túlium szálas lézereket választja. A szálas lézereket műanyagok és fémek lézervágására használják, és a kutatók szerint előnyük a kiváló minőségű fénysugár.
A CO2-lézerrel ellentétben a szálas lézerben nincsenek belső tükrök, és a technológia az optikai kábeleknek köszönhetően gyorsabb. Ezek a kábelek szállítják a LED-lámpák által előállított 3 mm vastag lézersugárhoz szükséges fényt. Mivel a szálas lézerek energiatakarékosabbak, a kutatók szerint kevesebb energiára is van szükség. Minden egyes 2 μm-es lézer használata 250 wattot igényel.
Megfőzik a gyomokat
A navigációhoz az Agreenculture CEOL elöl egy RGB-kamerával van felszerelve a vezetés követésére. A bemutató során nem volt veteményes, ezért az online tervezőeszközben előzetesen létrehoztak egy útvonalat. A jármű RTK GPS segítségével követte ezt az útvonalat. A jelenlegi verzió két darab 3D ZED X sztereokamerát és szálas lézereket tartalmaz. A kamerák bemérik a gyomokat és a kultúrnövényeket.
Van egy algoritmus a kukoricában és cukorrépában való munkavégzéshez. Az algoritmus felismeri és felcímkézi a kukoricát/cukorrépát, a fűféléket és más gyomokat. A lézerek ezután a lézersugarat a gyomnövény növekedési pontjára irányítják, hogy azt felmelegítve megfőzzék. Az, hogy egy jellegzetes füstfelhő keletkezik, a kutatók különleges effektje, hogy megmutassák: valami történik.
A kamerákkal felszerelt egységeket szánokra szerelték. A lézerfény a vastag sárga üvegszálas kábelen keresztül jut be az egységbe. A kis ventilátorok vészhelyzeti intézkedésként szolgálnak a magas külső hőmérséklet esetén, mint például Spanyolországban, ahol a WeLaser projekt fő helyszíne található.
Akár 0,9 méter másodpercenként
A maximális gyomméret 2-3 centiméter (legfeljebb 4 levél), a jelenlegi hajtási sebesség pedig 0,2-0,9 méter másodpercenként. 1 méter másodpercenként 3,6 km/h-nak felel meg. Ha a gyomok nedvesek, hosszabb ideig tart a gyomirtás, és ez több energiába is kerül. (Forrás: futurefarming.com)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés