Közeledik a pillanat, amikor a világ megkapja az első afrikai sertéspestis (ASP) elleni vakcinát. Éppen ideje, hiszen a vírus már Olaszországba és a Karib-térségbe is eljutott.

Milyen lehetőségek vannak az ASP elleni vakcina előállítására, és milyen előrehaladást értek el a kutatások? Mivel az ASP szinte mindig halálos kimenetelű, ezért a vírusos betegség behurcolásának megelőzése az elsődleges szempont a jelenleg ASP-vírustól mentes országok számára.

Az ASP-vírus összetett, kétszálú DNS-genomja miatt nehezen kezelhető
Az ASP-vírus összetett, kétszálú DNS-genomja miatt nehezen kezelhető (Fotó: Pixabay)

Számos stratégiát alkalmaztak

Az endémiás régiókban azonban a betegség elleni védekezés a hatékony diagnózistól és a fertőzött állatok gyors kivágásától függ. Ez nem hatékony módszer az ASP megelőzésére, ellenőrzésére és felszámolására. Ezért sürgősen szükség van biztonságos és hatékony vakcinák kifejlesztésére és optimális alkalmazásuk biztosítására a terepen.

Világszerte számos stratégiát alkalmaztak a vakcinák kifejlesztésére. Az ASP-vírus azonban összetett, kétszálú DNS-genomja miatt nehezen kezelhető. A vírus a nyirokszövetekben lévő B- és T-limfocitákban tömeges pusztulást idéz elő, és végül nem alakul ki hatékony immunválasz.

Ezért az inaktivált vakcinák nem hatékonyak az ASP-fertőzés elhárítására. Ha ehhez a keverékhez hozzáadunk egy sor egyéb tényezőt, mint például a korlátozott erőforrások, a vírus epidemiológiájának összetettsége, a semlegesítő antitestek hiánya, a genetikai variabilitás, valamint a patogenezissel és az immunmodulációval kapcsolatos tudásbeli hiányosságok, akkor világossá válik, hogy miért nehéz felfedezésen alapuló megközelítéseket kidolgozni.

Ezenkívül a gazdaszervezet védőválaszainak és a védő antigéneknek a pontos természetét is teljes mértékben meg kell határozni ahhoz, hogy befolyásoló vakcinát lehessen tervezni. E korlátok ellenére az ASP vakcinológiájával foglalkozó néhány laboratórium számos befolyásos eredményhez járult hozzá a területen.

Teljes vírus alapú ASP-vakcinák

A vírusokat vagy izolálták a szántóföldről, vagy kísérletileg állították elő, és tesztelték, hogy képesek-e biztonságosan kiváltani a védő immunitást. A gyengített vírusok lehetnek a természetben előforduló alacsony virulenciájú izolátumok vagy virulens törzsek, amelyeket a virulenciafaktorokat kódoló meghatározott DNS-szekvenciák deléciójával gyengítettek. A teljes vírus alapú vakcinák két kategóriába sorolhatók.

Élő attenuált ASP vakcinák

Az élő, attenuált ASP-vakcinák különböző szintű védelmet képesek kiváltani a virulens vírussal való megfertőződéssel szemben. Ez 60% és 100% között mozog, de potenciálisan okozhatnak oltás utáni reakciókat, káros mellékhatásokat és biztonsági aggályokat. Az élő attenuált vírussal történő immunizálás előnye a szelektált antigénekkel történő immunizálással szemben az, hogy immunválaszt vált ki az összes olyan vírusantigénnel szemben, amellyel a gazdaszervezet a fertőzés során általában találkozik; ezért hatékonyabb. Ez a megközelítés tűnik – egyelőre – a legígéretesebbnek az összes stratégia közül, azonban további vizsgálatokra van szükség az élő attenuált ASP-vakcinák kifejlesztéséhez, valamint a főbb kihívások és biztonsági aggályok kezeléséhez.

Inaktivált ASP-vakcinák

A védelmet biztosítani képes inaktivált ASP-vakcinák előállítására tett erőfeszítések nem vezettek eredményre, és a virulens vírussal való megfertőzés esetén nem volt védelem. Az inaktivált ASP-vakcinák antigénnel rendelkeznek, de nem képesek a szervezetet teljes sejtes immunválasz létrehozására serkenteni, ami részben az oka lehet annak, hogy az inaktivált ASP-vakcinák nem nyújtanak immunvédelmet az ASP-vel szemben.

 Alegységes ASP-vakcinák

Az alegységes ASP-vakcinák meghatározott kórokozó strukturális, nem strukturális vagy nem hozzárendelt fehérjét használnak antigénként az immunválaszok serkentésére. Néhány előzetes, rekombináns fehérjéket használó vakcinázási kísérlet ígéretes eredményeket hozott, amelyeket a rekombináns fehérjék más kombinációival lehet folytatni, akár tisztított fehérjék, akár rekombináns, élő vírusfertőzött víruskonstrukciók formájában.

DNS alapú ASP-vakcinák

A DNS alapú ASP-vakcina egy specifikus antigént kódoló DNS-szekvenciát juttat a szervezetbe az immunválasz kiváltása érdekében. Bár a DNS alapú ASP-vakcinák magas szintű immunválaszt képesek kiváltani, mégsem tudnak teljes mértékben ellenállni a virulens törzsek kihívásának. A DNS-vakcináció lehetséges előnyei a hagyományos megközelítésekkel szemben az immunválaszok stimulálása, a vakcina jobb stabilitása, a fertőző ágens hiánya és a nagyüzemi előállítás viszonylagos egyszerűsége.

Élő fertőzött ASP-vakcinák

Vírusos, bakteriális vagy plazmid alapú génexpressziós vektorokat használtak antigénszállító platformként az ASP vírusa elleni immunválasz kiváltására. Bár az élő vektoros ASP-vakcinák nagymértékben immunogének, nem nyújtottak jelentős védelmet az ASP-vírus intranazális fertőzését követően.

Bár ígéretes ASP-vakcinajelöltek állnak rendelkezésre, a kereskedelmi forgalomban kapható vakcina bevezetése előtt folyamatos együttműködésen alapuló kutatásra van szükség
Bár ígéretes ASP-vakcinajelöltek állnak rendelkezésre, a kereskedelmi forgalomban kapható vakcina bevezetése előtt folyamatos együttműködésen alapuló kutatásra van szükség (Fotó: Pixabay)

Jövőbeli kilátások

A vakcinajelöltekkel történő immunizálást követően a védettségi szintek 0% és 100% között változnak, a sertésfajtától, a vakcina dózisától, a beadási módtól és a fertőzéshez használt vírusizolátumtól függően.

A közelmúltban készült tanulmányok során szekvenálták a varacskos- és a bozótossertés genomját, hogy jobban megértsék az ASP-vírusfertőzéssel szembeni tolerancia mechanizmusait, valamint azt, hogy e sertésfajok esetében hogyan csökken a betegségteher a házisertésekhez képest. Bár ígéretes ASP-vakcinajelöltek állnak rendelkezésre, a kereskedelmi forgalomban kapható vakcina bevezetése előtt folyamatos együttműködésen alapuló kutatásra van szükség.

(Forrás: pigprogress.net)

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás