Oroszország állatorvosi antibiotikum-piacát zavarok fenyegetik, mivel az új regisztrációs szabályok azt ígérik, hogy 2023 szeptemberében a kínálat oroszlánrészét eltörlik a piacról. Szemen Zsavoronkov, az orosz állatgyógyászati gyógyszergyártók szövetségének ügyvezető igazgatója szerint a következő hónapokban mindössze 160 fajta külföldi antibiotikum maradhat az orosz piacon.

Zsavoronkov becslése szerint ma az orosz piacon mintegy 2000 fajta antibiotikum található, ebből közel 1000 importált.

 Oroszországban továbbra is óriási az importált antibiotikumtól való függőség. A baromfiágazatban ez az arány megközelíti a 80%-ot, míg a sertéstenyésztésben 70%, a szarvasmarha-tenyésztésben pedig 50%-60% az arány
Oroszországban továbbra is óriási az importált antibiotikumtól való függőség. A baromfiágazatban ez az arány megközelíti a 80%-ot, míg a sertéstenyésztésben 70%, a szarvasmarha-tenyésztésben pedig 50%-60% az arány (Fotó: Pixabay)

Kivonulási kényszer

Szeptember 1-jén új szabályok lépnek életbe, amelyek értelmében az antibiotikumok gyártóinak meg kell felelniük az oroszországi GMP-követelményeknek. A probléma az, hogy ezeket a követelményeket még nem egységesítették Oroszországban, így nem reális a megfelelés iránti igény sem.

Az antibiotikum-szállítók kényszerű kivonulása az orosz piacról veszélyezteti a gazdákat, beleértve a sertéstenyésztőket is – mondta Zsavoronkov. Végül a termelési költségek növekedni fognak, ami a kiskereskedelmi árak emelkedését váltja ki.

Szembenézni a következményekkel

„Ha egy madár megbetegszik, a tojás kevésbé lesz piacképes, és a termelők látják, hogy az árrésük csökken. A betegségekkel szemben éppen a külföldről szállított antibiotikumokkal védekeznek” – mondta Gleb Samoilov, az Avpharm gyógyszergyártó cég vezetője az Agroinvestor című helyi kiadványnak.

Az antibiotikum-piaci reform következményei mélyrehatóak lehetnek. Zsavoronkov figyelmeztetett, hogy ezt az orosz állattenyésztési export is megszenvedheti, mivel a termékbiztonság biztosítása problémás lehet. Becslése szerint Oroszországban továbbra is óriási az importált antibiotikumtól való függőség. A baromfiágazatban ez az arány megközelíti a 80%-ot, míg a sertéstenyésztésben 70%, a szarvasmarha-tenyésztésben pedig 50%-60% az arány.

Fellendül a nem hivatalos import

A várható problémák miatt megugorhat az antibiotikum-kínálat a különböző szürke és fekete csatornákon keresztül – figyelmeztettek a piaci szereplők. Az elmúlt évben a nyugati szankciók miatt egyes termékek eltűntek a piacról. Zsavoronkov arról számolt be, hogy a szürke és fekete importcsatornákon keresztül történő kínálat 30-35%-kal megnőtt, bár az árak 5 vagy akár 10-szeresére is megugrottak.

Az orosz állategészségügyi felügyelet, a Roszszelhoznadzor többször felszólította a gazdákat, hogy térjenek át a hazai antibiotikumokra. Zsavoronkov azonban kijelentette, hogy ezek gyakran nemkívánatos mellékhatásokat okoznak.

Kínába vetett remények

Az Avpharm szerint a kínai vagy indiai antibiotikumokra való átállás is egy nem kívánatos alternatíva. Először is, ezek számára nehéz, drága és időigényes a GMP-tanúsítvány megszerzése. „Minden kétértelmű, nincs piaci stabilitás. De Kína, más országokkal ellentétben, szigorú ellátási feltételeket diktál. Fennáll a veszélye annak, hogy az orosz gyógyszereket a kínai import összezúzza a mennyiség, az ár és a minőség tekintetében” – mondta Zsavoronkov.

(Forrás: pigprogress.net)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás