Hirdetés
Az automatizálással újjáépíthetők az agrárélelmezési rendszerek és 100 millió rászorulón is segíteni lehet
Az élelmezés és a mezőgazdaság helyzetét elemezve a munkahelyek elvesztését és az egyenlőtlenségek csökkentését is figyelembe kell venni a FAO szerint. Az automatizálás a mezőgazdaságban - ami jelentheti mezőgazdasági gépek vagy épp a mesterséges intelligencia használatát - fontos szerepet játszhat az élelmiszertermelés hatékonyabbá és fenntarthatóbbá tételében. Ezzel együtt azonban az egyenlőtlenségeket is növelheti, főleg, ha a kistermelők, fiatalok vagy a nők számára nem elérhető az alkalmazásuk - írta az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
Az élelmezés és a mezőgazdaság helyzete 2022-ben kiadvány, amelyet évről évre a FAO készít, azt vizsgálta és részletezte, hogy miként járulhat hozzá az automatizálás az agrár-élelmezési rendszerekben a Fenntartható Fejlődési Célok megvalósításához és ezzel összefüggésben tanácsokat is ad a döntéshozóknak ezen potenciál kiaknázására és a hibák elkerülésére. A Computerworld cikkét szemléztük.

Nagy változásokat és komoly előnyöket hoz az automatizálás a mezőgazdaságba
Kezdve a bérelhető traktorokkal Ghánában vagy a tengeri rákok gépi tanulást és robotikát használó csomagolásával Mexikóban, a jelentés 27 esettanulmány mentén mutat be példákat a világ számos pontjáról, melyek a termelő méretének és jövedelmének megfelelően különböző szintű technológiákat használnak.
A kiadvány feltárja a technológiák alkalmazásának gyökerét és számos tényezőt is, melyek hátráltatják ezt, különösen a kistermelők esetében. Ezen elemzés alapján, a FAO jelentés számos szakpolitikai javaslatot is tesz, hogy a mezőgazdasági automatizálás révén befogadó, fenntartható és ellenálló agrár-élelmezési rendszerek jöjjenek létre.
Továbbá a jelentés foglalkozik a legáltalánosabb aggállyal az automatizálás esetében - hogy a munkahelyek megszűnését okozza - megállapítva, hogy ezen félelem az eddigi tapasztalatok tükrében alaptalan.
Munkaerőhiányt enyhít és növeli a hatékonyságot
Általánosságban kijelenthető, hogy az automatizálás enyhíti a munkaerőhiányt és ellenállóbbá és hatékonyabbá teszi az agráriumot. Továbbá növeli a termék minőségét, az erőforrás-hatékonyságot, hozzájárul a megfelelő munkakörülményekhez és a környezeti fenntarthatósághoz - állítja a kiadvány.
"Mi, a FAO-nál hiszünk abban, hogy a technológiai fejlődés és a termelékenység növelése nélkül nem lehet a több 100 millió rászorulót felszabadítani a szegénység, éhezés és táplálkozási problémák béklyóiból" - írta a FAO főigazgatója, Csü Tong-jü a kötet előszavában.
"Ami a legfontosabb, hogy miként visszük véghez a folyamatot, nem pedig az, hogy megtörténik-e vagy sem. Gondoskodni kell róla, hogy az automatizálás úgy kerüljön bevezetésre, hogy az támogassa az inkluzivitást és a fenntarthatóságot."
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés