Őszi kultúráink, így az őszi káposztarepce kezdeti gyökérnövekedését is nagy mértékben befolyásolja - az optimális kelés mellett - a növény igényeihez illeszkedő és megfelelő időpontban kijuttatott növénykondicionáló oldatok alkalmazása. Az elhúzódó vetés és a száraz, meleg időjárási viszonyoknak köszönhetően az állományok sok helyen vontatottan, hiányosan keltek. Bár a megfelelően előkészített magágy, az optimális talaj- és léghőmérséklet kedvező feltételt biztosított az egyenletes keléshez, de a túl későn érkező csapadék az ország nagy részében késleltette azt. A hosszan elhúzódó „indián nyár” nagyon kedvez a rovarkártevők - földibolhák, repcedarázs, kis káposztalégy - kártételének is, melyet az egyébként is gyenge, ritkás növényállomány további stresszhatásként él meg.

Az ilyenkor szükségessé váló növényvédelmi kezelések mellett rendkívül fontos az őszi regulátorozás is, amit már 4-6 leveles állapotban célszerű elvégezni. Köztudott, hogy ennek elmulasztása a növények túlnövekedését eredményezheti, mely során nem fejlődnek ki megfelelően az oldalelágazások, az egyszálas állományok pedig nem fogják túlélni a telet, vagy csak drasztikus termésveszteség árán. Emellé a technológiai lépés mellé könnyedén beilleszthetők a TIMAC AGRO gyökérstimulátor oldatai, melyek a kezdeti gyökeresedést segítik és az őszi időszak okozta környezeti stresszhatások ellensúlyozásában - vízhiány, hőmérsékletingadozások, közelgő talajmenti fagyok - tudják támogatni a növényeket.

Mi a legfontosabb célunk a repcében a tél beállta előtt?

Az, hogy az állomány elérje az optimális 8-10 leveles, úgynevezett rozettás állapotot és megfelelő vastagságú (8-10 mm) gyökérnyaki átmérővel rendelkezzen, levélfelülete pedig a lehető legegészségesebb legyen.

Mégis hogyan tudjuk ezt elősegíteni?

Jó, ha ismerjük a repce gyökérfejlődésének ütemét, hogy annak kondícióját a megfelelő tápelemekkel és biostimulátorokkal támogatni tudjuk. A repce gyökeresedése a vetéstől számított első hónapban nagyon gyors, a gyökér hossza a 20 centimétert is elérheti. Ehhez persze szükséges a jó közeg, a megfelelően előkészített, aprómorzsás, levegős magágy, az optimális pH-viszonyok és a kompetitív gyomok hiánya. A második hónapban a gyökér elérheti az 50-60 centit, a harmadik hónap végére pedig 80 cm mélyre is hatolhat. A növényi biomasszát tekintve, ez idő alatt a gyökértömeg 75 %-a kifejlődik.

A következő gyökérfejlődési időszak koratavasztól indul, ami a virágzás kezdetétől, a becőtelítődésig a legintenzívebb. Az ősszel kifejlődött karógyökérnek szerepe nemcsak a víz- és tápelemfelvételben van, de nagy energiaraktárként is funkcionál. Amennyiben az egészséges levélfelülettel rendelkező állomány megfelelően tud fotoszintetizálni, nagy mennyiségű glükóz és nitrogén raktározódik el a gyökérzetben, amelyet a tavaszi induláskor a növény könnyen mobilizál. A fotoszintézisben közvetetten fontos tápelem a mangán, mely a zöld növényi színtestek képzésében elengedhetetlen. A cukrok mobilizálásában is fontos szerepet tölt be, csakúgy, mint a bór, ami a hormonanyagcserébe kapcsolódik be, valamint a sejtfalak kialakításában vesz részt.

A harmonikus gyökér-lomb arány kialakítása rendkívül fontos. Ha a gyökérfejlődés valamiben gátolt, akkor az negatívan hat a nitrogénhasznosulásra, a vegetatív tömegre is. Ép és aktív levélzet hiányában nem lesz elég energia a repce tavaszi, kirobbanó növekedéséhez.

A TIMAC AGRO gyökérstimulátor oldatai a FERTIACTYL® komplex révén három területen segítik a jobb tápelem-hasznosulást és ellenállóképességet. A huminsavas kötésben lévő tápelemek könnyebben hasznosulnak a növények számára. A zeatin fokozza a sejtosztódást, növeli az oldalrügyek képződését. A glicin-betain stresszfehérjeként támogatja a repcét, segít a télállóság biztosításában.

A komplex makroelemeket tartalmazó FERTIACTYL STARTER®, valamint bór és mangán hatóanyag tartalmú FERTIACTYL RADICAL segít egy fejlett, életerős, télre készen álló állomány kialakításában.

Amennyiben szeretné még ősszel megtámogatni repcéit a jobb télállóság és jövő évi termésbiztoság elérésében, kérjük keresse bizalommal szaktanácsadó kollégáinkat!

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás