Választhatunk NPK, magnézium, nitrogén, kén vagy mikroelemes változatból. Egy azonban fontos: kell a tápanyag, és sokkal több, mert a talajok súlyos tápanyaghiányban vannak!

Miért kell a lombtrágya?

A tavalyi hűvös és napsütés nélküli tavasz megmutatta, hogy ilyen időben miért fontos a magnézium, a réz vagy a kén használata.

Most pedig a sok nitrogén, a víz és a korai meleg húzza a növényeket, és nagyon félünk, hogy ne legyen egy erősebb fagy. Ezért „sókat” kellene adni a növénynek, fokozni a levélben a tápanyag (pl. keményítő, cukor) előállítását.

Vissza kellene fogni a növényt, szorítani lefelé, és nem hajtani a termésképzés felé. Ezeket lombon keresztül tudjuk elérni, biostimulátorokkal, tápanyagokkal.

Miért érezzük néha feleslegesnek őket?

Két nagy probléma van a lombtrágyázásoknál.

Az egyik, amikor nem megfelelő (a növénynek felesleges) tápanyaggal terheljük a levelet. Nincs ismeretünk a talajról, nem tudjuk, hogy valóban mire lenne szüksége a növénynek, és még „nyakon borítjuk” – mondjuk bórral, mangánnal.

A másik pedig, amikor olyan kis dózist használunk (mivel drága a lombtrágya), aminek sok eredményét nem tapasztaljuk. Lombon keresztül több alkalommal kell aránylag nagy mennyiségű tápanyagot adni a növénynek.

A meszes, lúgos talajon általában a kénre, a magnéziumra és fémekre (Mn, Cu, Fe, Zn) lesz nagyobb szükség, míg a savanyú talajon a foszforra, a magnéziumra, a molibdénre és a cinkre.

Mi a cél, és milyen eredményt hozhat?

A jól megválasztott lombtrágyázás 10–20%-os termésnövekményt tud eredményezni, miközben a költségének a termésre vetítve 5% alatt kell maradnia.

Mindezek mellett a lombtrágyáktól két elvárás is megfogalmazódik. Az egyik, hogy segítse a növényvédő szerek hasznosulását. A másik pedig, hogy lényegesen kevesebb alaptrágyával is többet és jó minőségben termeljünk. Ennek eredménye, hogy a 90 éves fejlesztésű MAS27%-os műtrágya az indító tápanyag, de a lombtrágyáknak szinte 2–3 évente meg kell újulniuk.

Melyiket válasszuk?

A jelenlegi 2 IBC után 1 IBC ingyenes akciónkban 3-féle termékcsoport érhető el.

A Vulcan KompleX lombtrágyák, amelyek NPK + magnézium túlsúlyos termékek, növényre specializált mikroelem-tartalommal.

A Keserűsó oldatok, foszforral és szintén növényspecifikus mikroelem-tartalommal és a nitrogén túlsúlyos Vulcan RapidN-termékek.

Ahol kevés NPK-alaptrágyával dolgozunk, ott Vulcan KompleX lombtrágya legyen a technológiában.

Ahol magnéziumigényes növény termelése folyik (pl. cukorrépa, szója, borsó, kukorica, cirok stb.), oda a Vulcan Keserűsó oldatokat javasoljuk.

A Rapid nitrogénekre pedig akkor lesz nagy szükség, ha már csak lombon keresztül akarunk nagy mennyiségben nitrogént pótolni.

www.vulcanagro.hu
Tel.: +36-70/905 5000

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás