Egy a fagykár megelőzését támogató pályázati kiírás miatt nagy lehet a kereslet az Agrodat Kft. által kifejlesztett meteorológiai mérőállomásra és a segítségével kapott előrejelzésekre. Szalóczi Péter a cég operatív vezetője és Gyenizse Máté, agrárszakértő, mutatták be a terméket és a kapcsolódó szolgáltatáscsomagot az olvasóinknak.

Beszélgetésünk apropóját egy pályázat adja. Miről is van szó pontosan?

A várhatóan november derekán elinduló, a Tavaszi fagykár megelőzésére szolgáló beruházások támogatása (VP3-5.1.1.1-21) nevű pályázat keretében elszámolhatók például szélgépek vagy fűtőpanelek vagy olyan döntéstámogató eszközök és/vagy szenzorok, amelyeket mi is kínálunk. Most vissza nem térítendő állami támogatással vásárolhatnak vagy bérelhetnek tőlünk fagyvédelmi mérőállomást és férhetnek hozzá az ehhez kapcsolódó kiegészítő szolgáltatásokhoz. Ezek segítségével a gazda előre láthatja, hogy mikor várható az ő területén fagy, valamint hogy mi a pillanatnyi állapot például egy fagyzugos helyen, ahol a fagy elsőként jelentkezik.

Ha a gazda nem tudja, hogy a fagyvédelmi eszközöket mikor kell használni ugyanis, akkor csak az üzemanyagot pocsékolja el és nő a környezetterhelés. Ezt elkerülendő nyújt segítséget a mi megoldásunk.

Gyenizse Máté agrárszakértő
Szalóczi Péter az Agrodat Kft. operatív vezetője

Hogyan néz ki az Önök által nyújtott szolgáltatás?

A szolgáltatásunk két részből áll, egy eszközből és az előrejelzésből. Havi előfizetés vagy vásárlási konstrukció keretében biztosítjuk és telepítjük a mérőeszközt, amin egy ún. száraz-nedves hőmérő található, valamint még a páratartalmat is rögzíti, és továbbítja az adatokat egy felhőalapú adatfeldolgozó rendszerbe, amely a mért értékeket az ügyfél számára egy webes felületen vagy egy mobilapplikációban jeleníti meg. A szolgáltatás kiegészül egy hiperlokális időjárás előrejelzéssel, ami abban tér el a neten ingyenesen fellelhető hasonló információktól, hogy konkrétan a gazda saját területéről származnak a paraméterek, amikkel az ún. időjárási modelleket pontosítjuk. A gazda tehát egy a területére szóló időjárás előrejelzést kap, amit lehet 3 órás, 3 napos, de akár 14 napos pontosságúra is állítani. Minél közelebbi a jelenhez, a becslés annál pontosabb.

Mitől függ a telepített eszközök száma, hányra van szükség a megbízható fagyvédelemhez?

A szükséges eszközök száma függ a terület nagyságától és a domborzati viszonyoktól is. Ha a földterület különböző pontjainak a magassága eltér, akkor oda mindenképpen több eszközt javaslunk. Illetve kultúránként is különböző mérőeszközre van szükség. Egy gyümölcsös és szántó határára telepített mérőeszköz nem nyújt mindkét kultúra számára megfelelő adatokat. Az eszközök darabszáma egyébként rendszer felbontásával korrelál. Egy sík területen akár 10-15 hektáronként elegendő egy mérési pont, de egy olyan gyümölcsösben, ami lejtős területen helyezkedik el, és esetleg még szélirányban is van, ott csak nagy felbontás esetén láthat pontos értéket a gazda a telefonján. Mindenképpen szükség van a gazda helyismeretére, ő ismeri a terület kritikus pontjait, a fagyzugos helyeket, és a jellemző szélirányokat. Ezekre a pontokra kell az állomásokat telepíteni, mert várhatóan ott fog legelőször bekövetkezni a fagy.

Mekkora mindennek a költsége?

Meteorológiai mérőállomás
és talajszonda

Az egyszeri telepítési díj az ország bármely pontján nettó 40 ezer Ft-ba kerül. Az előrejelzési szolgáltatás havi díja pedig, ami a száraz-nedves hőmérsékletet, a páratartalmi adatokat és a hiperlokális előrejelzést nyújtja, állomásonként 15 ezer Ft + áfa.

A havi díjért az eszközöket teljes körűen működtetjük, elvégezzük az esetleg szükséges karbantartási munkákat, illetve telefonos támogatást biztosítunk az ügyfeleinknek, amennyiben kérdésük lenne.

Az eszköz megvásárlása esetén az ár annak függvényében változik, hogy a gazdálkodó szeretné-e azt saját szenzorral kiegészíteni, kér-e hozzá egyedi beállításokat, igényli-e a telepítést.

Magának az eszköznek a díja alapkonstrukció esetén hozzávetőlegesen 500 ezer Ft + áfa.

Mondanának egy olyan példát, ami a szolgáltatás igénybe vételének előnyeit mutatja be?

Az előző fagyvédelmi időszakban történt, hogy Bonyhád környékén egy barackot és egyéb csonthéjas gyümölcsöt termesztő gazdának problémát okozott a füstöléses fagyvédelem pontos időzítése, mert csak a nyilvánosan hozzáférhető időjárás előrejelző adatokra támaszkodott, és ezért elfagyott a termése. Egy szomszédos gazdálkodó, viszont aki a mi szolgáltatásunkat használta és negyedóránként frissülő, konkrétan a területére vonatkozó adatokat kapott, sikeresen védekezett. Az ingyenesen elérhető információk azért nem jelentenek valódi megoldást, mert ritkán frissülnek az adatok, a mérések általában a magasabb légrétegből származnak, és maga a mérőeszköz egy-egy gazda földjétől akár 20-30 km-re található, holott a fagyvédelem pontosságához akár a 100 méterek is számítanak.

A honlapjukon olvastuk, hogy az igénybe vett szolgáltatás talajszondával és betegségmodellel is kiegészíthető. Mit lehet ezekről tudni?

A sztenderd mérőállomásunk segítségével talajszint alatt és felett is tudunk különböző paramétereket mérni. Az alapállomásunk a léghőmérséklet, a páratartalom, a levélnedvesség és a lehullott csapadék mérésére képes a talajszint felett, a felszín alatt pedig egy pontban méri a talajhőmérsékletet és -nedvességet. Ehhez kiegészítésként igénybe vehető a hiperlokális időjárás előrejelzés, valamint a betegségmodell.

Utóbbi azon az elven működik, hogy minden kultúrára jellemzőek bizonyos betegségek, amelyek megtámadhatják a növényt. Maguk a modellek viszonylag könnyen felállíthatók, mert a betegségek a környezeti paraméterek ismeretében előrejelezhetők. Például, ha nem megfelelő az öntözés és talaj nem tudja elszívni a vizet, ezzel ideális állapot alakul ki a gombás megbetegedéseknek.

A betegségmodellek könnyen felállíthatók, mert a betegségek a környezeti paraméterek ismeretében előrejelezhetők

Ezért lenne szüksége minden gazdának egy legalább egy ponton mérő talajszondára. Így láthatná, például, hogy milyen mélységbe és mennyi idő alatt ér le a csapadék vagy az öntözővíz. 40 kultúrára tudunk egyébként 80 betegségmodellt kiszámolni, ami teljesen lefedi a mezőgazdasági növények portfólióját.

Ráadásul, ha jól tudjuk, nemcsak a betegségeket lehet előre látni.

Fontos kiemelni, hogy a modell nemcsak betegségeket jelez előre, hanem akár a kártevők megjelenését is, hiszen a paraméterekből ezekre is következtethetünk, például a szőlőmolyok esetében.

A kártevők megjelenésének előrejelzésére létezik egy másik megoldásunk is, ami egy szín- vagy ferromoncsapda segítségével monitorozza a történéseket. Egy színes, ragacsos, feromonnal is átitatott lappal szemben egy kamerát szerelünk fel, ami folyamatosan nézi a papírlapot és automatikusan, bizonyos időközönként felvételt készít róla, valamint kielemzi, hogy milyen rovarok milyen számban találhatók a csapdán. Ennek segítségével pontosabban lehet időzíteni, hogy milyen kártevő ellen mikor kell védekezni.

Milyen további előnye van még a szolgáltatásuknak?

Fontos, hogy ne csak a kockázat- és veszteségcsökkentő oldalát lássuk meg a fagyvédelmi szolgáltatásnak, mert nagyon kényelmes is. Az egyre szélsőségesebbé váló időjárási körülmények között felbecsülhetetlen, ha télen nem kell több alkalommal a szabadban tölteni az éjszakát, a hőmérsékletet figyelve.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás