A méhek társasági élete látszólag ellentmondásos módon alakul ki: a magányosság szerepet játszik a társas viszonyhoz kellő gén megválasztásában. Az utódok anyai gondozása egyike azoknak a viselkedési mozgatórugóknak, amelyek egyes méhfajokat az evolúciós történelmük során egyre inkább a társas életmódhoz vezettek – derült ki egy új kutatásból.

Társadalmi csoportba kerülve a genom maga válaszolhat a nem szociális gének helyett a szociálisabb gének kiválasztásával. A viselkedés és a társadalmi környezet az első, amely megalapozza a jövőbeli molekuláris evolúció színterét.

Társadalmi csoportba kerülése révén a genom maga válaszolhat a szociális gének kiválasztásával
Társadalmi csoportba kerülése révén a genom maga válaszolhat a szociális gének kiválasztásával (Fotó: Pixabay)

A viselkedés és a társadalmi környezet

Az anyai gondoskodás az utódokról az egyike azoknak a viselkedési mozgatórugóknak, amelyek egyes méhfajokat mind teljesebb körű társadalmi élethez vezettek az evolúció története során – derült ki a York Egyetemen végzett új kutatásokból.

Társadalmi csoportba kerülése révén a genom maga válaszolhat a szociális gének kiválasztásával. A viselkedés és a társadalmi környezet az első helyen áll, megalapozva a jövőbeli molekuláris evolúciót.

Ezenkívül a kutatók azt tapasztalták, hogy hasonló genetikai evolúció függetlenül történt a különböző fajokban, különböző időpontokban, ami arra utal, hogy van egy egységes elv, amely ugyanahhoz a közösségi tulajdonsághoz vezet.

„Úgy tűnik, hogy van valami kifejezetten a társadalomban, ami a genomot ilyen irányú fejlődésére készteti. Ez egy nagyon érdekes jelenség, amelynek korábban csak a hangyák és a mézelő méhek adták tanújelét” – állítja Sandra Rehan, a Természettudományi Kar vezető kutatója, egyetemi docens.

Rehan és csapata 16 különböző méhfajt vizsgált az euszocialitás (valódi társas életmód ) három, egymástól független eredetű megvalósulásának példáján – az átmenetet kutatták a magányosból a társadalmi életbe, ahol a méhek vagy más fajok többgenerációs csoportban élnek olyan utódokról gondoskodva, amelyek reproduktív munkamegosztásban vannak jelen.

A mézelő méhek és a dongók áttértek a közösségi életre

Feltérlépezték hat dongófaj – egy Észak-Amerikából, három Ausztráliából, egy Japánból és egy másik Kenyából – genomját, hogy megtudják, hogyan befolyásolja a társas hajlam a genom evolúcióját. Megállapították, hogy a faj fiataljainak egy csoportban való gondozása sok esetben a közösségi, nem pedig a közösséget elutasító génszabályozás kiválasztásához vezetett.

A legtöbb méh magányos, de némelyek, például a mézelő méhek és a dongók áttértek a közösségi életre
A legtöbb méh magányos, de némelyek, például a mézelő méhek és a dongók áttértek a közösségi életre (Fotó: Pixabay)

„Amikor a királynők és a dolgozók növekedését figyeljük a komplex társadalomban, hajlamosak vagyunk a bonyolultabb genomi aláírásokat, a genomban az evolúció sebességének növekedését, de a genomok szerkezetének összetettségét is látni” – mondja Rehan. „Olyan keveset tudunk arról, hogy hogyan alakul a társas hajlam.” A legtöbb méh magányos, de némelyek, például a mézelő méhek és a dongók áttértek a közösségi életre. Összességében azonban a társas hajlam viszonylag ritka az állatvilágban és a méhekben.

Az élet egyszerűből bonyolultba

„Megpróbáljuk megérteni, hogyan alakult az élet egyszerűből bonyolultba. Leginkább az érdekel minket, hogyan kerültek oda. Az ilyen típusú közvetítő csoportok és egyszerű társadalmak tanulmányozásával empirikusan feltehetjük ezt a kérdést” – mondja Rehan.

„Ablak nyílik a komplexitás és a viselkedés széles körű fejlődésének megfigyelésére. Valóban a gyakorlatban tanulmányozhatjuk a rovaroknál és a méheknél, mivel figyelemre méltó sokféleséget mutatnak a viselkedés terén, de betekintést nyerhetünk minden állatba – és az emberbe is.”

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás