Hirdetés
Élethalálharcot vív a borágazat
Az OIV (International Organisation of Vine and Wine) bortermelésre vonatkozó előrejelzései jelentős csökkenést jeleznek. A globális mennyiség 7%-kal, 244 millió hektoliterre esik vissza, ami történelmi mélypontot jelent. A világszintű kereslet csökkenése és a jelentős készletek megléte miatt azonban ez a csökkenés hozzájárulhat a nemzetközi piac stabilizálásához.
Az OIV közzétette a 2023-as globális bortermelésre vonatkozó első becslését, amely borús képet fest az ágazat számára. A 244 millió hektoliter (mhl) össztermeléssel a termelés várhatóan 7%-kal csökken 2022-hez képest, ami az elmúlt 60 év legalacsonyabb szintjét jelenti.

A visszaesés legnagyobb részét a déli félteke szenvedte el. A régió szőlőültetvényei 2023-ban mindössze 45 mhl bort termeltek, ami 19%-os csökkenés az előző évhez képest. Ez a 2003 óta mért legalacsonyabb mennyiséget jelenti. A déli félteke valamennyi jelentős bortermelő országában jelentős termeléscsökkenés volt tapasztalható, az éves csökkenés mértéke -10% és -30% között mozgott.
Az északi félteke valamivel jobban járt, de még mindig kihívásokkal kellett szembenéznie. Az Európai Unióban (EU) a bortermelés becslések szerint 150 mhl, ami 11 mhl (-7%) csökkenést jelent 2022-hez képest. Olaszország és Spanyolország, a világ két legnagyobb bortermelője különösen jelentős csökkenésről számolt be a lisztharmathoz és aszályhoz vezető kedvezőtlen időjárási körülmények miatt. Franciaország viszont 2023-ban várhatóan világszinten a legnagyobb termelő lesz, az ötéves átlagot kissé meghaladó mennyiséggel.
A 29 bortermelő ország által összeállított legfrissebb becslések szerint a világ bortermelése 2023-ban 247 millió hektoliterről 244 millió hektoliterre esik vissza, ami az elmúlt 60 év legalacsonyabb termelését jelenti. Ez a jelentős csökkenés a déli féltekén és az EU számos kulcsfontosságú régiójában a szüretelt mennyiségek kivételesen alacsony szintjének együttes hatásából ered. A szélsőséges éghajlati jelenségek, köztük a korai fagyok, a túlzott esőzések és a tartós aszályok károsan befolyásolták a világ szőlőültetvényeinek termelését. A csökkenő globális fogyasztás és a különböző régiók magas készletszintjei mellett azonban a várhatóan alacsony termelés egyensúlyt teremthet a világpiacon.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés