A foszformenedzsment a mezőgazdasági termelés legtöbbet vitatott kérdése, mivel ez a tápelem meghatározza a termesztett növények teljes életciklusát a kezdeti fejlődéstől a termésképződésig. A fenntartható foszformenedzsment valójában azt jelenti, hogy csökkentjük a foszfor kimosódást és lekötődést, valamint fokozzuk a növények foszforfelvételét és a tápelem beépülését.

A Roullier csoport kutatás-fejlesztési osztálya a spanyol Takarmányozási és Tápanyagutánpótlási Központtal (CIPAV) és a francia Nemzetközi Agrártudományi Kutatóközponttal (CRIAS) együttműködve hozta létre a védett foszfor hatóanyagot a TOP PHOS-t.

Néhány gondolat a foszforról

A növények szárazanyag-tartalmának megközelítően 0,2%-a foszfor. A nukleinsavak, foszfolipidek, és az ATP alkotóeleme, tehát egyértelmű, hogy foszfor hiányában a növények nem tudnak fejlődni. A szervetlen foszfát (Pi) a kulcsfontosságú enzimreakciók és az anyagcsere folyamatok szabályozásában vesz részt. Nem megfelelő foszforellátás esetén a növények gyökérzete rosszul fejlődik, ezáltal az egyéb tápanyagok felvétele is korlátozott. A fiatal növények fejlődése lelassul, gyakran tapasztalható lilás elszíneződés foszforhiány esetén. A termésképződés idején fellépő foszforhiány rontja a termékenyülést, csökkenti a terméshozamot.

Annak ellenére, hogy a foszfor létfontosságú eleme a növénytermesztésnek meglehetősen kevés innovatív megoldás születik ezzel a tápanyaggal kapcsolatban.

Foszfor a talajban

A talajokban általában 400-1200 mg/kg mennyiségben fordul elő, azonban csak a teljes mennyiség kevesebb mint 5%-a hozzáférhető. Természetes környezetben előforduló alakja a foszfát (PO₄²⁻; H₂PO₄⁻), az oldható szervetlen foszfát, az oldható szerves foszfát és az ásványi foszfát. Az ökoszisztémák végső foszforforrásai a kristályos kőzetek. A foszfátok oldhatósága gyenge, a talaj-alkotóelemekkel kémiai reakcióba lépve kötve marad, így a növények számára sem hasznosítható. Az oldhatatlan állapotba menő foszfor mennyisége függ a talaj pH-értékétől, az oldatban lévő különböző ionok koncentrációjától, a jelenlévő ásványok típusától, a szerves anyagok mennyiségétől és a biokémiai aktivitástól. Savanyú kémhatású talajokon alumíniummal és vassal, míg lúgos talajokon kalciummal alkot nehezen oldható kötést.

Néhány gondolat a foszfortartalmú műtrágyákról

Az oldható foszfort tartalmazó műtrágyák gyártása minden esetben egy kémiai reakción alapul, melynek során a nyersfoszfát feltárása zajlik le. A feltárás módja alapján különböző végtermékek keletkeznek. A kénsavas feltárás eredménye a szuperfoszfát, a foszforsavas feltárás végterméke a triple-szuperfoszfát, a salétromsavas feltárást követően pedig nitrofoszfátok keletkeznek.

A szuperfoszfát (SSP) a legelterjedtebben használt foszforműtrágya. Vízoldható monokalcium-foszfátot és szabad foszforsavakat tartalmaz. A vízoldható hatóanyag tartalom 18% P₂O₅, amiből legfeljebb 5% lehet a szabad foszforsav.

A szuperfoszfát (SSP) azonban agronómiailag nem hatékony! Vízoldható része reakcióba lép a talajoldatban lévő vegyületekkel és gyorsan lekötődik, így a tápanyag nagy része (kb. 70-80 %) elérhetetlenné válik a növények számára. További kockázatot jelent a foszfátok eutrofizációs hatása, mely erősebb a nitrogénformák káros, algaképző hatásánál és súlyos oxigénhiányos állapot eléréséhez vezethet.

https://www.youtube.com/watch?v=gdY2ZTx4B6U

TOP PHOS gyártástechnológia

A talaj oldható szervetlen foszfortartalmának szintje oly módon marad állandó, hogy a talaj szerves foszfortartalma fokozatos mineralizáció útján egészíti ki a veszteséget. A foszfor felszabadulásának sebessége a talajban lefolyó biológiai oxidációs folyamatok intenzitásától függ. Ezt az összefüggést vették figyelembe a Timac AGRO kutatói a TOP PHOS speciális alapanyag kikísérletezése során.

Az egyszerű szuperfoszfát (SSP) hatóanyagot Ca-ionok közvetítésével huminsavhoz kötötték, abszorpciós komplexet létrehozva. Az így létrejött foszfor-humát-komplexek ellenálnak annak a folyamatnak, melynek során a talaj felvehető foszfátkészlete fel nem vehető alakba megy át. Ennek köszönhető, hogy a TOP PHOS technológiával készült műtrágyáinkból a növények számára nélkülözhetetlen foszfor folyamatosan, a talajoldat foszfortartalmának változása ütemében válik felhasználhatóvá.

A reakció közben felszabaduló huminsav fontos szerepet tölt be a kötött formában lévő foszfátok felszabadításában is. Nagy abszorpciós képességüknek köszönhetően magukhoz vonzzák a talajban lévő foszfátokat, mely így azonnal felvehetővé válik a növények számára.

TOP PHOS hatóanyag minden talajtípusra

Az innovatív gyártástechnológiának köszönhetően a TOP PHOS hatóanyag minden talajtípus esetén jól hasznosul, ezért a savanyú talajok tápanyagutánpótlására gyártott EUROFERTIL és a lúgos talajokra szánt DUOFERTIL termékeink is tartalmazzák a védett foszforformát. Nem szabad azonban megfeledkezni a talajok átfogó megismeréséről sem a hozam maximalizálásának érdekében. Ebben segít YIELD SERVICE szolgáltatásunk, melynek segítségével kollégáink bővített talajvizsgálati eredményekre alapozva készítenek tápanyagutánpótlási tervet.

A Timac AGRO alap és startertrágyáinak használata veszteségek nélkül teszi lehetővé a környezetkímélő és fenntartható foszfor utánpótlást! További részletekért keresse Timac AGRO szaktanácsadóját és kövessen minket folyamatosan frissülő Facebook oldalunkon.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás