Javában zajlik a kukorica betakarítása, de azért előre is kell nézni! Az október egyrészt az őszi búza vetéséről, másrészt a tavaszi kultúrák őszi alaptrágyázásról is szól! Az idő szorít, mivel alaptrágyát csak a tarlóra (kukorica, napraforgó) vagy a magágykészítés előtt lesz lehetőség kiszórni, nem engedhetjük meg magunknak, hogy gyenge minőségű, vízben nehezen oldódó bizonytalan eredetű NPK készítményeket válasszunk! Óva intenénk mindenkit a könnyen frakcionálódó egyenetlen hatóanyageloszlást és heterogén állományt eredményező fizikai kevert műtrágyáktól.

Mire van szükségünk?

Jól szórható, kiváló vízoldékonyságú és garantáltan azonos összetételű szemcséket tartalmazó Genezis NPK műtrágyára!

A műtrágyaszóró beállítása után garantáltan egyenletes lesz a keresztirányú szóráskép, nem lesz csíkos a búza! A mennyiség is fontos, a stabil 7-9 t/ha termésmennyiséghez a tápanyag-utánpótlásban is szintet kell lépnünk! Talajvizsgálatra alapozott Genezis ProPlanta szaktanács alapján trágyázzunk! De az is fontos, hogy ne lepődjünk meg azon, ha 8 t/ha feletti termésszintnél a technológia már 140-170 kg/ha nitrogént 80-100 kg/ha foszfort vagy kötöttebb talajokon, homokos területeken akár hasonló mennyiségű káliumot ír elő. Az idei év bizonyította, hogy aki komolyan vette az őszi búza trágyázását ott nem volt ritka a hektáronkénti 8-10 tonna! Ehhez jöjjön akkor a Genezis NPK 10-20-10 + 13,8% CaO + 2,1% MgO melynek magas, 20% kéntartalma (SO3) a jó szárszilárdság, télállóság, és stressztűrő képesség záloga is egyben. A gyengébb káliumellátottságú talajokra használjuk a Genezis NPK 4-24-24 + 13% CaO vagy a Genezis NPK 8-15-15 + Bór + 12% CaO, 3% MgO, 17% SO3 műtrágyákat.

Lássuk a tavaszi vetésű kultúrák nagy terméseinek megalapozását! De miért ősszel?

Nitrátérzékeny területeken november 30-ig szórhatunk földjeinkre trágyát, ezért az őszi alapművelés után a tavaszi vetésű kultúrák alá ki tudjuk juttatni a foszfor és kálium hatóanyag teljes mennyiségét, elkerülve ezzel a tavaszi munkacsúcsot. A foszfor őszi kijuttatása azért is jó megoldás mert a foszfor gyakorlatilag egyáltalán nem vándorol a talajban, jelentősebb káliumvándorlás pedig csak homoktalajok esetében, csapadékos őszi-téli félév során fordulhat elő. Bár a talajban jelentős mennyiségű foszfor található, ebből mindössze 1-2 kg/ha van jelen felvehető formában. A talaj felvehető káliumtartalma is jelentős, de legnagyobb hányada agyagásványokhoz kötve található. Hogy mikor válhat ez a készlet felvehetővé azt az időjárási körülmények nagyban meghatározzák. Ezért sokszor jó káliumellátottságú de vályogtól kötöttebb talajokon indokolt kapás kultúrák alá a legalább közepes adagú káliumtrágyázás. Lekötődése aszályos időjárás esetén, illetve a káliumtrágyázás több évig történő elhagyása következében komoly gondot jelent, mely csak a teljes mértékben vízoldható káliumtartalommal rendelkező Prémium Genezis NPK műtrágyákkal orvosolható. A tavaszi kultúrák alá a foszfort és a káliumot érdemes tehát az ősz folyamán kijuttatni, azonban még ez után is lehetőség lesz tavaszi starter foszfortrágyázásra.

Jöjjenek a műtrágyák!

A Genezis PK 10-20 14,2% CaO, 9,9% MgO és a Genezis PK 10-28 14,3% CaO, 6,2% MgO, melyek magas kalcium és magnéziumtartalmukkal hozzájárulnak a tavaszi vetésű növények jelentős kalcium- és magnéziumigényének biztosításához, valamint a talajszerkezet javításához, illetve a pH stabilizálásához, a savanyú talajok kémhatásának javításához. Ráadásul savanyú talajokra mindkét műtrágya kiszórása kifejezetten ajánlott, mert ilyen körülmények közt a növények foszforfelvétele jelentős mértékben gátolt.

(x)

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás