Exkluzív interjút adott Bige László, a péti Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa. A "műtrágyakirály" a gyár bezárásáról szóló hír napjának fejleményei után reagált. Elmondta, hogy megfontolták korábbi döntésüket, és mégsem zárják be a műtrágyagyárat. Arról is beszélt, hogy nem fogják véglegesen megszüntetni a Nitrogénműveknél a termelést, hanem küzdeni fognak érte. A korábban megjelentekkel ellentétben alkalmazottaktól sem fognak megválni. 

Bige László, a péti Nitrogénművek tulajdonosa az RTL Híradónak nyilatkozott arról, hogy részlegesen mégis megmaradhat a termelés a péti műtrágyagyárban, és a dolgozóktól sem fognak megválni - számolt be róla a Pénzcentrum.

Bige László, a Nitrogénművek Zrt. vezetője - Fotó: Balázs Attila / MTI
Bige László, a Nitrogénművek Zrt. vezetője - Fotó: Balázs Attila / MTI

Ezért hozták a döntést:

A szén-dioxid-kvóta adója az ok, amiért ezt a döntést hoztuk. Ez ténylegesen arról szól, hogy rendelet útján elvegyék a pénzünket és bizonyos körök hozzájussanak a Nitrogénművekhez, amit már régóta szeretnének – foglalta össze a Híradónak Bige László, hogy mi történik az üzem körül. Ezután hozzátette, hogy átgondolták a helyzetet és nem fogják a termelést véglegesen megszüntetni a Nitrogénműveknél, hanem küzdeni fognak érte. Alkalmazottaktól sem fognak megválni. 

A cégvezető kilátásba helyezte, hogy minden fronton lobbizni, és ha szükséges, perelni fognak - akár uniós szinten is -, hogy megszüntessék a meglátásuk szerint problémás hazai szabályozást. Bige szerint ugyanis nem egységes a szén dioxid-kvóta ingyenes kiosztása, illetve a műtrágya eladása után is kivetett adó is ellehetetleníti a gyártást.

Húzd meg és ereszd el

Ahogy arról mi is beszámoltunk, a sajtónak Bige László azt nyilatkozta, hogy a korábbi hírekkel ellentétben a Nitrogénművek nem egy hónapra, hanem határozatlan időre állt le. Az üzleti környezet drasztikus romlása miatt a vállalat nem tervezi az újraindulást, 93 év után befejezi a gyártói tevékenységét - fogalmazott.

A téma kapcsán a Pénzcentrumnak megszólalt Raskó György agrárközgazdász is, aki szerint "Bige úr már nem először játszik húzd meg-ereszd meg játékot, és én biztos vagyok abban, hogy most is ez történik." Raskónak tehát igaza volt, célba érhetett Bige László üzenete: az egész országnak fájt volna a leállás, Raskó becslése szerint ugyanis ez 60 milliárdos kiesést jelentett volna a GDP-ből - írta a lap.

Újabb változás és információk

Minden jogi lehetőséget ki szeretne használni Bige László, a Nitrogénművek elnök-vezérigazgatója és tulajdonosa annak érdekében, hogy bebizonyítsa: a céget lehetetlen helyzetbe hozó, széndioxid-kvótákra kivetett adóterhek jogellenesek. Az üzletember az Agrárszektornak azt mondta: mindent megtesz azért, hogy csaknem ezer dolgozóját ne kelljen elbocsátania.

Jogellenesnek tartják a helyzetet és perelnek

"A jogászaink véleménye szerint az uniós széndioxid-kibocsátás kereskedelmi rendszerének megadóztatása jogellenes. Azért, hogy ezt bebizonyítsuk, ki fogunk használni minden jog által biztosított lehetőséget. Mindez azt jelenti, hogy minden magyarországi és uniós jogorvoslati fórumot igénybe veszünk. Ki fogunk használni minden törvény adta lehetőséget arra, hogy az igazunkat bizonyítsuk. Meggyőződésünk, hogy a vonatkozó kormányrendelet sérti az arányos közteherviselést és a tulajdonhoz való jogot, mivel az adó aránytalan és konfiskáló jellegű, sérti a visszaható hatályú jogalkotás tilalmának elvét. Ráadásul sérti az Európai Unió 2003/87 EK irányelv alapelveit és célkitűzéseit is" - mondta el az üzletember.

Hozzátette: "Semmi kétségem nincs afelől, hogy ezt az ügyet a bíróságon meg fogjuk nyerni."

Arra a kérdésre, hogy addig termelhet-e még a gyár, úgy felelt: „nem szándékozom elbocsátani azt a közel ezer embert, aki itt dolgozott és itt élte le az életét, de nem tudjuk, hogy mikor tudjuk újraindítani a termelést és milyen feltételek mellett. Mindent el fogunk követni azért, hogy újra műtrágyagyártásba fogjunk, addig pedig nem fogjuk szélnek ereszteni az embereinket, különben sosem tudjuk újrakezdeni.”

Végkiárusítás lesz

Az üzemben pillanatnyilag nincs tervben a műtrágya gyártása, a meglévő készletek egy része már értékesített, a többit pedig végkiárusítás során szeretnék eladni - fogalmazott.

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás