Októberben is több mezőgazdasági gépes cikket közöltünk az agrárhíreink között, ezeket gyűjtöttük most egy anyagba. Írtunk arról, hogy milyenek voltak a szakmai programok Bábolnán a Gazdanapokon, hogy hogyan növeli egy önirányító rendszer a kukorica és a szójabab köztes termesztésének hatékonyságát és hogy DLG ezüstérmet nyert a Krone BiG X önjáró silózók új élező berendezése. Jó olvasást a hírösszefoglalóhoz!

Elsőként javasoljuk a Magro-beszámolót a 2023-as Gazdanapokról. A Bábolna Nemzeti Ménesbirtok 36. alkalommal rendezte meg a Gazdanapokat, ahol a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és az erdészet is fontos szerepet kapott. A programokon kiemelten foglalkoztak a gépesítéssel és szántóföldi növénytermesztéssel. A megújított kiállításon több szakmai témáról is fontos beszélgetéseket hallhattunk, az Ifjú Gazda Konferencia mellett egy asztalhoz ültek a gabonapiac és a Közös Agrárpolitika szakértői.

Sorakoznak a gépbemutató főszereplői - Fotó: Magro.hu, CSZS, Bábolna
Sorakoznak a gépbemutató főszereplői - Fotó: Magro.hu, CSZS, Bábolna

A témához kapcsolódik, hogy a gépbemutatón videóztuk a modern technikát Bábolnán. A Bábolnai Gazdanapok gépbemutatója a 3 napos programsorozat ismétlődő és fontos eleme volt. Kiemelten készültek a szervezők és a szakmai kiállítók is a gyakorlat ismertetésére. A megszokottól eltérően idén nem kukoricatarlón voltak, hanem zöldítéssel kapcsolatos talajmunkákat figyelhettek meg az érdeklődők, közel másfél tucatnyi gépkapcsolat, erőgépek és szántóföldi kultivátorok, ekék és tárcsák főszereplésével. A munkagépek bemutatták a tudásukat, meg lehetett nézni a művelési gyakorlat eredményét.

A traktorvásárlás után a munkagépek jöhetnek az új precíziós pályázatban

Kiemelkedő forgalmat érhet el 2023-végére a hazai mezőgéppiac, ezt követően azonban visszaesés várhat az ágazatra. Bár a gyártók számos, forradalmian új megoldással várják a gazdálkodókat, a bizonytalan piaci helyzet és a támogatások hiánya miatt a legtöbben kivárnak a beruházásokkal. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ) szerint az új pályázati lehetőségek megjelenése visszahozhatja a termelők beruházási kedvét.

A szaktárca korábbi tájékoztatásából ugyanakkor kiderül, hogy az új támogatási ciklusban is elérhetőek lesznek a korábbi jogcímek, így vélhetően a precíziós pályázatot is újra meghirdeti majd az Agrárminisztérium. A pályázatra nagy szükség van, hiszen a támogatásnak köszönhetően tovább javulhat a mezőgazdasági termelés hatékonysága Magyarországon – írták.

Kiemelkedő forgalmú lehet 2023-végére a hazai mezőgéppiac, ezután azonban visszaesés jöhet, az új precíziós pályázati lehetőségek visszahozhatják a beruházási kedvet, a munkagépek és a talaj kerülhet a középpontba - Fotó: Magro.hu, CSZS, Bábolna, Gazdanapok 2023, gépbemutató
Kiemelkedő forgalmú lehet 2023-végére a hazai mezőgéppiac, ezután azonban visszaesés jöhet, az új precíziós pályázati lehetőségek visszahozhatják a beruházási kedvet, a munkagépek és a talaj kerülhet a középpontba - Fotó: Magro.hu, CSZS, Bábolna, Gazdanapok 2023, gépbemutató

Egy kukorica betakarítási és tarlókezelési nap tanulságai

Az Austro Diesel főszervezésében 2023. szeptember 26-án Pellérden kukorica betakarítási és tarlókezelési nap volt, ahol a Kukorica Kör Egyesület tagjai is programokkal, illetve bemutatóval várták az érdeklődőket. Az eseményre a környékbeli és a Kukoricázz Velünk! termelési versenyben részt vevő gazdákat is meghívták, akik a Gazdakör Kft. földjén a kukorica termékpálya különböző állomásaiba nyerhettek betekintést. A beszámolót itt érdemes elolvasni.

https://www.youtube.com/watch?v=WiQSOysBIbc

Hogyan növeli egy önirányító rendszer a kukorica és a szójabab köztes termesztésének hatékonyságát?

A gazdálkodók előtt álló egyik legnagyobb kihívás napjainkban az egy hektárra jutó termelékenység növelése. A köztes termesztés, azaz két vagy több növény együttes termesztése ugyanazon a területen, világszerte fenntartható és hatékony mezőgazdasági gyakorlatként terjedt el. Az AgTech alkalmazása a kukorica és a szójabab köztes termesztésében növelheti a föld- és műtrágyahasználat hatékonyságát. A vetésváltás fő célja, hogy egy adott földterületről a lehető legjobb terméshozamot érje el az adott időpontban rendelkezésre álló potenciális erőforrások maximalizálásával. Ha a növényeket együtt termesztik, azok negatívan vagy pozitívan befolyásolhatják egymást, mivel versenyeznek a vízért, a fényért és a tápanyagokért.

Leállítja a Horsch az autonóm terepi robotok fejlesztését

Véget ér a Horsch öt évvel ezelőtt indított első autonóm robotprojektje. A filozófiába beletartozik, hogy a szántóföldi robot mögé más berendezéseket is be lehet kapcsolni. Az univerzálisan alkalmazható szántóföldi robotot olyan feladatokra szántak, mint például egy vetőgép vontatása. Az alternatívák, például a szabványos traktorok, költséghatékonyabbnak bizonyultak a gazdálkodók számára.

A Horsch RO 1, amely több mint két évvel ezelőtt debütált a szántóföldeken, egy autonóm módon működő, lánctalpakra szerelt univerzális robot, amelynek hátuljára egy vetőgépet erősítettek. Némi hasonlóságot mutat a sikeres AgXeed szántóföldi robottal. A Horsch azonban már nem lát ebben a koncepcióban potenciált, amint azt Michael Horsch a Top Agrar és az Agrarheute német mezőgazdasági médiumokkal folytatott beszélgetések során elmondta.

Gyártásba kerül a Fendt e100 elektromos traktor

A közelgő Agritechnica kiállításon mutatja be elektromos e100 traktorának új változatát a Fendt. Ettől kezdve lehet megrendeléseket leadni. A korlátozott gyártás 2024-ben kezdődik, mindössze Németországban, Norvégiában és Hollandiában tervezik az értékesítést. A prototípusokkal ellentétben a Fendt most egy keskeny nyomtávú változat mellett döntött. A tényleges sorozatgyártás 2025-re várható. Az elektromos e100 első változata a 200P szérián alapult. Most a Fendt úgy döntött, hogy az elektromos traktort egy V-sorozatú keskeny nyomtávú traktorra építi. Egy modell kerül piacra: az e107V. A traktor külseje gyakorlatilag a dízel változatéhoz hasonlít. Kívülről csak az látszik, hogy hiányzik a kipufogórendszer, és hogy a motorháztető egy töredékkel magasabb.

A 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai – a KITE irányt mutat

Herceghalom határában került megrendezésre a KITE Zrt. nagyszabású szántóföldi bemutatója, “Irányt mutatunk 2.0 – 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai” címmel. A rendezvény apropóját az idei évben megalkotott „Feltételesség rendelet” adta, amelynek a helyes mezőgazdasági és környezeti állapotra vonatkozó előírásai között helyet kaptak a talajromlás és a talajerózió kockázatának csökkentését célzó szabályok is.

A talajvédelem, valamint a szántóterületek fenntartható termelésre való alkalmassá tételének létjogosultságát támasztotta alá Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatójának nyitó előadása, melyben kitért a síkvidéki vízrendezésben elért eredményekre, valamint az erózió elleni védekezés terén csaknem egy évtizede töretlen erőfeszítésekre. Ezen térinformatikai fejlesztések és a megszerzett gyakorlati tapasztalat ma lehetővé teszi, hogy a cég támogassa a termelőket a fenntartható gazdálkodási megoldások adaptálásában az erózióval érintett területeken is.

Herceghalom határában tartotta a KITE Zrt. nagyszabású szántóföldi bemutatóját, “Irányt mutatunk 2.0 – 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai” címmel
Herceghalom határában tartotta a KITE Zrt. nagyszabású szántóföldi bemutatóját, “Irányt mutatunk 2.0 – 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai” címmel

A 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai II.

A John Deere szemenkénti vetéstechnológiáját egy 12 soros 1775NT Exact Emerge vetőgép képviselte, amely egy John Deere 7R 290-es traktorral alkotott tökéletes gépkapcsolatot. Az aktív pneumatikus nyomásfokozással ellátott paralelogramma felfüggesztésű öntvény vetőkocsik kiváló mélységtartást biztosítanak változó talajviszonyok közt is, ugyanakkor a keresztirányú domborzatkövetés is megoldott a szekcionált csuklós főgerendelynek köszönhető. A vetőkocsikra felszerelt sortisztító- és hullámos elővágó tárcsákkal a gép kiválóan alkalmas mulcs- vagy akár direktvetésre, melyet a bemutatón is megtekinthettünk. Az elektromos hajtású, nagy pontosságú vákuumos vetőmagadagolás és a lehordókefés magtovábbítás kiváló tőtáv-egyenletességet biztosít akár, 16 km/h vetési sebesség mellett is. A domboldalakon történő precíz nyomvonalon tartást a Laforge DynaTrac elektrohidraulikus aktív munkagépirányító rendszer biztosította, miközben megvalósult az automatikus fogásrögzítés is a John Deere AutoPath alkalmazás segítségével.

A vetőgép természeten képes a görbe nyomvonalon elengedhetetlenül fontos tőtávkompenzációra, a soronkénti szakaszolásra, valamint a differenciált kijuttatásra, melyek együttes alkalmazása hatékony inputanyag felhasználást biztosít a szintvonalon történő vetés esetén is. A vetési technológiát a magárokba történő folyékony startertrágya-kijuttatás tette teljessé, mely a KITE JET folyadékrendszer segítségével valósult meg. A vetőgépet üzemeltető traktor a talajkímélés és a nagyobb oldalstabilitás érdekében sorközjáró duplakerekezéssel volt felszerelve.

A köszörűkő és a szabadalmaztatott köszörűkő felfogatás képe
A köszörűkő és a szabadalmaztatott köszörűkő felfogatás képe

DLG ezüstérmet nyert a Krone BiG X önjáró silózók új élező berendezése

A Német Mezőgazdasági Társaság (DLG) ezüstéremmel tünteti ki novemberben a németországi Hannoverben az Agritechnica mezőgazdasági szakkiállításon a Krone új fejlesztésű, önjáró silózókhoz szabadalmaztatott,”manuális utánállítás nélküli élező berendezését”. A zsűri ezzel az önjáró silózók késeinek élezését végző innovatív műszaki megoldást ismert el, amely a megnövelt karbantartási intervallumával, könnyű kezelhetőségével és csökkentett anyagfelhasználásával hoz előnyöket a termelésben.

A Krone új köszörűkő berendezése a szecskázódob késeinek 2200 élezési ciklust biztosít anélkül, hogy a köszörűkő manuális utánállítására lenne szükség. Ez lehetővé tette az élező berendezés karbantartási ciklusidejének ötszörösére növelését a hagyományos rendszerekhez képest, amelyek körülbelül 400-450 élezési ciklus után karbantartást igényelnek. Az ezzel kapcsolatos előnyök a köszörűkő integrált teleszkópos menettel kifejlesztett új beállításán alapulnak.

Solis 90 CRDi StageV traktor – kompromisszumok nélkül

A modern gazdálkodás dinamikus, sokszor kiszámíthatatlan kihívásokkal teli világában a megfelelő gépek és eszközök kiválasztása létfontosságú. Az innováció és a megbízhatóság, mint két alapvető igény, kéz a kézben jár a hatékony termelés érdekében. Ezen követelmények között a híd szerepét tölti be a Solis 90 CRDi StageV traktor, amely a legújabb technológiákat ötvözi a kiforrott műszaki megoldásokkal. Nem csupán a motor teljesítményében vagy az üzemanyag-hatékonyságában mutatkozik meg ez a kombináció, hanem az olyan finom részletekben is, mint az ergonómia vagy a felhasználói kényelem.

https://www.youtube.com/watch?v=NVSepLgOLZo
A Solis 90 CRDi bemutatója

A gazdák ma már nem elégszenek meg egy egyszerű traktorral, hanem olyan munkaeszközt keresnek, amely minden területen a maximumot nyújtja. A Solis 90 ezen elvárásoknak nemcsak, hogy megfelel, de túl is szárnyalja azokat. Ahhoz, hogy a gazdálkodók versenyképesek maradhassanak a globalizált piacokon, nem elegendő a tradicionális megoldásokhoz ragaszkodni. A Solis 90-nel a gazdálkodók egy lépéssel mindig az innováció élvonalában maradnak, biztosítva a fenntartható és hatékony termelést. (x)

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás