Hirdetés
Gondban a magyar fokhagyma, importra szorulunk
Hazánk egyre rosszabbul áll a fokhagyma termesztésében. A termőterület és a termés is csökkenő tendenciát mutat: a termés 5,2–7,9 ezer tonna között alakult az elmúlt 10 évben, 2020-ban 768 hektárról 5212 tonna fokhagymát takarítottak be, ez 27 százalékkal volt kevesebb, mint az egy évvel korábbi. Magyarországon Csongrád-Csanád megye számít a fokhagymaközpontnak: a megyében van a legjelentősebb, 674 hektáros termőterület.
Az Agrárközgazdasági Intézet KSH-adatokat is bemutató összefoglalója szerint Magyarország fokhagyma-külkereskedelmi mérlege mínuszos - írta a Napi.hu. A kínálat az elmúlt 3 évben a hazai termés 12–40 százalékát kitevő importtal egészült ki. Az idén - az év első 8 hónapjában - Spanyolországból 68 százalékkal, Hollandiából pedig 106 százalékkal több, összesen 406 és 416 tonna fokhagyma érkezett a magyar piacra. Közben az olasz import 7 százalékkal 347,7 tonnára csökkent. A magyar export mérete az előbbiekhez képest alacsonynak mondható: évente 400-650 tonnát tesz ki. Az idén 434 tonnáról volt szó és főként a szomszédos országok, Románia, Szlovákia és Szlovénia volt a célpont.

A magyar fokhagyma árának alakulása
A magyar - belföldi - fokhagyma ára egyébként a Budapesti Nagybani Piacon május végén jelent meg, akkor kilónként 1400 forintos termelői áron, amely július végéig alacsonyabb, augusztustól magasabb volt, mint egy évvel korábban. A fokhagyma ára az elmúlt 6 hónapban 1000 forint körül alakult, ami 3 százalékos emelkedésnek felel meg éves szinten. A hazai szezont megelőzően a spanyolországi fokhagymát május végéig értékesítették az előző évihez hasonló, 1200 forintos nagykereskedelmi áron.
A fokhagyma nemzetközi helyzete
Az Eurostat adatai szerint az EU-ban közel 46 ezer hektáron mintegy 400 ezer tonna fokhagymát termeltek 2020-ban. A legtöbb fokhagymát évek óta Spanyolország bocsátja ki, ahol 269 ezer tonnát takarítottak be tavaly. Emellett az unió piacán jelentősnek számít az olaszországi, a romániai (egyaránt 27 ezer tonna), a franciaországi (22 ezer tonna) és a lengyelországi (13 ezer tonna) terméseredmény. Az Eurostat adatai szerint az unió belső piacán a legtöbb friss fokhagymát Spanyolország, valamint Hollandia értékesíti. Spanyolország 80 ezer tonnás kivitele 2021 első 9 hónapjában szinte megegyezett az egy évvel korábbival. Hollandia 19,6 ezer tonnás kivitele 2021 első 8 hónapjában hasonló volt az előző év azonos periódusához.
A közösség 21,2 ezer tonna fokhagymát importált Kínából, 6 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. Szakértők szerint ennek oka a konténerhiány, a tengeri szállítási díjak emelkedése, valamint a koronavírus-járvány miatti kikötőlezárások. Argentínából 143 százalékkal több (5,6 ezer tonna) fokhagyma érkezett a megfigyelt időszakban. Az unió friss fokhagyma-kivitele 32 százalékkal 44,8 ezer tonnára csökkent 2021 első 8 hónapjában az előző év azonos időszakához képest. Spanyolország kiszállítása 32 százalékkal 40,8 ezer tonnára csökkent a vizsgált időszakban.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés