A volt intézői ház tornácán a fiatal családfő, Balázs fogadta az Új Ember lap munkatársait. A tágas előtérből nyíló szobákból négy kíváncsi gyerekszempár vizsgálta, miféle vendégek érkeztek a kora tavaszi hétköznapon. A bemutatkozás után az újságírók megcsodálták a testet-lelket melengető cserépkályhát, a gondosan összekészített akác-, gesztenye-, hárs-, repce- és virágmézeket, majd belekóstoltak a diós-baracklekváros süteménybe. Múltidéző egy Nógrád vármegyében tett látogatásról, amit szeretettel ajánlunk olvasásra.

Az Új Ember katolikus hetilap korabeli, jó hangulatú riportját szemléztük. A házigazda kivezette őket a ház mögött található közel 70 méhkaptárhoz. A méhészet – a juhtartás mellett – a Csáki gazdaság egyik fő tevékenysége. Kezdetben öt kaptárral, szerény körülmények között vágtak bele a méhészkedésbe, a cikk megírásának idejére pedig már 220 méhcsalád gyűjtötte ott a mézet.

Harmóniában és méhekkel él a Csáki család Bercelen - Fotó: Új ember, 2016
Harmóniában és méhekkel él a Csáki család Bercelen - Fotó: Új ember, 2016

A családi méhészet internetes felületén Csáki Balázs így írt a legelső időkről: 

„2006 tavaszán feleségemmel az egyetemi tanulmányaink mellett, szívünkben bizalommal és reménnyel fogtunk bele a gazdálkodásba. Fiatalon, kíváncsian, újdonsült szülőkként nem kis fejtörést okozott számunkra, hogy a nógrádi dombok közé kerülve mibe tudnánk belefogni. Olyan tevékenységet kerestünk, amit szerelemből végezhetünk, és a család létalapját is biztosítani tudja. Feleségem régi álma volt a méhészet, ezért fölvetette az ötletét.”

Az érkezéskor a kaptárak kijáratánál szorgos méhek pihentek az első tavaszi napsütés melegében. 

„A közhiedelemmel ellentétben a méhek nem alszanak téli álmot, hanem úgynevezett telelőfürtbe húzódva, egymást melegítve helyezkednek el – mesélte Balázs. Az első virágzó növények megjelenése előtt válnak aktívvá a méhcsaládok, és Szent Iván napjáig folyamatosan erősödnek. Amennyiben pedig túl kicsinek bizonyul a kaptár, akkor rajt eresztenek. A nappalok rövidülésével a fiasítás is csökken, és megkezdődik a felkészülés a télre. Azok a méhek, amelyekkel a hétköznapi ember találkozik – az úgynevezett dolgozók – mind nőstények. 

„A közhiedelemmel ellentétben a méhek nem alszanak téli álmot - Fotó: Új Ember
„A közhiedelemmel ellentétben a méhek nem alszanak téli álmot - Fotó: Új Ember

Ez három tényezőben nyilvánul meg. Az első, hogy egy dolgozó méhecske önmagában életképtelen. Ha nem talál családot, ahová bekéredzkedhetne, akkor néhány órán belül inaktívvá válik, nem táplálkozik, és elpusztul. A méhek „közösségi áldozatvállalását” mutatja az is, hogy a dolgozók lemondanak a szaporodásukról a méhanya javára. E kis állatok csoportlény mivoltával függ össze az is, hogy képesek az életüket áldozni a családjukért. 

Szerepek az egységben

Amikor ugyanis egy méh a fullánkját használja, rövidesen elpusztul. Mind­ezekből következik, hogy a méhész a méhecskére nem mint egyedre tekint, hanem egy nagyobb szervezet egyik sejtjeként szemléli. A méheknél kasztrendszer van. A dolgozók végeznek minden munkát: a kaptár tisztítását, a fiasítás (a még ki nem kelt egyedek: a peték, lárvák és bábok) gondozását, etetését, a nektár, a víz, a propolisz hordását és a család védelmezését. A mézet és a virágport is a dolgozók gyűjtik be, és külön raktározzák. 

Virágport minden virágos növény termel. Ez fehérjében gazdag, ám energiában szegény tápanyag. Ezzel szemben a nektár – amelyből a méhek mézet készítenek – energiában dús élelem. Az anya feladata a szaporodás, valamint a családot összetartó illatanyag (feromon) kibocsátása. A méhek erről az anyai feromonról ismerik meg a saját családjukat. Természetesen olykor előfordul, hogy a fiatal méhecskék eltévednek. Az idegen méhet szag alapján azonosítják a kaptár ajtajába állított őrök: megvizsgálják, hogy az érkező az ő családjukból ­való-e. 

Az eltévedt méhecskét csipegetni kezdik a rágóikkal. Ha az egyed a mézgyomrából egy kevés mézet csepegtet, akkor az őrök beengedik. A mézcsepegtetés gesztusa ugyanis azt jelzi, hogy az idegen nem akar „ártani” a családnak, lojális hozzá. Akad azonban olyan méh is – akárcsak az emberek között –, amely nem jó szándékkal keres fel egy másik kaptárt, hanem onnan akar mézet szerezni. 

Csáki Balázs Gödöllőn szerzett környezetgazdálkodási agrármérnöki diplomát - Fotó: Új Ember

Gyakran megesik – főleg a nyári időszakban –, hogy a tolvaj méhek kikutatják, mely családok gyengébbek náluk, honnan lehet mézet vinni a saját kaptárukba. Ezért fontos, hogy minél erősebb és hasonló képességű családok tartozzanak egy-egy állományba, mert különbségek esetén az erősebbek mindössze néhány óra alatt képesek teljesen lerabolni egy gyengébb család kaptárát - írták.

Milyen szerep jut a hímeknek? 

Csáki Balázs elmondta: a méhcsaládban a hímeket »heréknek« hívjuk, ők tulajdonképpen bizonyos értelemben az anya »klónjai«. Egyetlen feladatuk, hogy továbbvigyék az életet, és génjeik továbbadásával lehetővé tegyék, hogy a méhek állandó összhangban éljenek a változó környezettel.

„Csodálatosnak tartom a teremtett világot, és bámulatba ejt a működése. Azért szeretek a méhekkel foglalkozni, mert ezáltal közelebb érzem magam a Teremtőhöz. A méhek különleges állatok. Képesek nagyon hatékonyan, csoportban, közösségben élni. Ezért a méhcsaládot régóta összehasonlítják az emberi társadalommal. Az ember is képes közösségben élni, de nem áll a szervezettségnek azon a fokán, hogy a csoportérdeket szem előtt tartva gondolkodás nélkül le tudna mondani individuális érdekeiről. Ezzel szemben a méhecskék biológiailag kódolt tulajdonsága, hogy sok mindenről lemondanak a közösség javára - mondta.

https://www.youtube.com/watch?v=Zzi1Wm5cUIQ

Ajándék a megporzás, a nektár és a méz is

Hátborzongatóan szépnek tartom, hogy a méhek a növényekkel is kölcsönös előnyöket jelentő kapcsolatban élnek: mondhatjuk, hogy a növények nektárja tulajdonképpen ajándék a méhek számára, amiért ők elvégzik a megporzást. Nekünk is ajándékként kell tekintenünk a méhek által készített mézre. A méhészek és a méhek közös célja, hogy szeretnének minél több mézet összegyűjteni, amiért nem csak a méheknek, hanem a méhésznek is sokat kell tennie. Például olyan „szállást” kell kialakítania a méhek számára, ahol biztosított a kitelelésük, az egészségük. Irányítjuk a méhek fejlődését, és átsegítjük őket az ínséges időszakokon. Mindezt alázattal, odafigyeléssel és kitartással tesszük”– mondta a méhész. A teljes cikket itt lehet és érdemes elolvasni.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás