Hirdetés
Három innovatív módszer a gyapottok-bagolylepke ellen
A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) jól ismert és jelentős kártevő a kukoricában. A kártétele minden évben jelentkezik és alapvetően a generatív részek károsításában jelenik meg. A szemek károsítása a mennyiségi veszteségen felül magával hordozza a mikotoxin termelő gombák (pl. fuzárium, penicillium fajok) megtelepedésének esélyét. A mikotoxinoknak rákkeltő, vese- és májkárosító, termékenységi problémákat okozó hatása lehet, mely mind a haszonállatokat, mind a humán fogyasztókat veszélyezteti.
A gyapottok-bagolylepke elleni védekezés legfontosabb alapköve a pontos előrejelzés és az ahhoz igazított növényvédelmi beavatkozás.

Hogyan figyelhetjük meg a gyapottok bagolylepke rajzását?
A gyapottok bagolylepke előrejelzése fény- és feromoncsapdával is hatékonyan kivitelezhető. A hazánkba vándorlepkeként érkező populációk (május-június) rosszul repülnek fényre, ezért ebben az időszakban a feromoncsapda használata ajánlott, varsás csapdatesttel kiegészítve.
Mikor kell számítanunk a kártevő megjelenésére?
Mivel a hernyó táplálkozása során a generatív részeket preferálja és a nőstény lepke a tojásokat is ezek közelébe helyezi, a közvetlen károsításra csak a reproduktív fenológiai szakasz kezdetétől (virágzás kezdetétől) kell számítanunk.
A lepkék első egyedeire májustól érdemes készülnünk, rajzásuk június végéig tart. Második nemzedékének rajzása pedig egyesek szerint júliustól októberig húzódik, más források szerint a nyári és őszi hullám két külön nemzedékként is aposztrofálható. A tömeges rajzás július-augusztusra tehető.

Dipel DF – szelektív mikrobiológiai rovarölőszer
A Dipel DF hatóanyaga a Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki (Btk) ABTS-351-es törzsének toxinkristályai és spórái. A hatóanyagot a lepkehernyók táplálkozás útján veszik fel a növényi felszínről. A toxinkristályok a hernyó lúgos kémhatású tápcsatornájában aktiválódnak és perforációt okoznak. Ennek következtében a kártevő táplálkozása rövid időn belül (fél-2 óra) leáll, majd a lárva elpusztul. Négyféle toxinkristály biztosítja a készítmény kiemelkedő hatásosságát, valamint a szerrezisztencia kockázatának minimalizálását. Az egyedi DF-formuláció pedig könnyű kezelhetőséggel, kiváló vízoldékonysággal járul hozzá a kezelés sikeréhez.
- A Dipel DF egy méhbarát készítmény, mely hatást kizárólag a lepkefélék hernyóira gyakorol, a hasznos élő szervezeteket kíméli, ezáltal virágzó kultúrában időkorlátozás nélkül alkalmazható.
- Élelmezésegészségügyi várakozási idő csemegekukoricában: 2 nap
- Szermaradékmentes technológiai elem
TRICHOPLUS – lepketojás parazitoid fürkészdarazsak
Szabadföldön is alkalmazható, parazitoid fürkészdarazsakat tartalmazó termék a Trichoplus. A polisztirol kapszulákban található egyedek átlagosan 80%-a a Trichogramma pintoi, 20%-a a Trichogramma evanescens fajhoz tartozik

Míg előbbi a kukoricamoly tojásait parazitálja, utóbbi a Helicoverpa armigera tojásaira specializálódott. Ezek a Trichogramma fajok a lepkefélék tojásait parazitálják oly módon, hogy az apró darazsak a friss lepkepeték falát fullánkjukkal átszúrják, a hernyókezdeményt megölik, majd tojócsövükkel a rendelkezésre álló tápanyagnak megfelelő számú fürkészdarázs tojást helyeznek a lepkepetébe. Az utódok 3-4 nap múlva kikelnek és a hernyótojás kínálta tápanyagot felélik. Emiatt a parazitált lepketojások elfeketednek. A kártevő petéjén belül bábozódnak, majd kikelésüket követően azonnal párosodnak, és a nőstény egyedek újabb friss lepketojásokat keresnek fel.
Nagy előnye a technológiának, hogy segítségével a kártevő rovar még a károsító alak kifejlődése előtt elpusztul.
Mikor használjuk?
Mivel a nőstény fürkészek a friss lepketojásokat keresik fel, a tömeges tojásrakás időszakának kezdetére érdemes a kihelyezést időzíteni. Ebben a Biocont szakértői gárdája is segítséget nyújt!
TrichoLet – Trichogramma fajok légi kijuttatással
A Csehországban több mint 20 000 hektáron alkalmazott technológia Magyarországra is elérkezett, jelenleg kísérleti fázisban van. A TrichoLet szolgálatás esetében egy speciális kijuttató szerkezet segítségével, mezőgazdasági repülővel kerülnek kijuttatásra a tojásparazitoid fürkészdarazsak. Így tehermentesíthető a termelő a permetezések kivitelezésével kapcsolatban és elkerülhető a taposási kár. Emellett a kezelés időzítését is a Biocont szakértői gárdája, országos csapdázási adatokra támaszkodva határozza meg.

Felkeltettük érdeklődését? Keresse bizalommal a Biocont szaktanácsadóit!

(x)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés