Hirdetés
Hasmenéstől halálos mérgezésig – kerti növényeink veszélyei
Azoknak a kertbarátoknak, akiknek gyermekeik vannak, nagyon fontos szempont, hogy véletlenül se legyenek olyan növények a kertben, amelyek mérgezőek. Kósa Dániel kertészmérnök a HelloVidék kérésére összeállított egy listát, amelyben sorra veszi azokat, amelyektől óvakodni kell. Egy biztos, nem szabad félvállról vennünk, hogy a kertben található növények közül bizony némelyik súlyos egészségkárosodást okozhat.
Vannak olyan növények, amelyek elfogyasztva okoznak mérgezéses tüneteket, de olyanok is, amelyek bőrrel érintkezve égési sérüléseket produkálnak. A kerti növényekben található mérgező hatóanyagok közé tartoznak az ún. glikozidok, alkaloidok és szaponinok. Ezek a vegyületek hatással vannak az idegrendszerre, a szív- és érrendszerre, a légzőrendszerre és a gyomorra – olvasható az Egészségvonalon, a Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatójában is.

Ezt tehetjük a megelőzés érdekében
A legegyszerűbb, ha a kisgyermekes családok nem tartanak a lakásban és a kertben mérgező díszcserjéket és dísznövényeket. Érdemes a kertet, lakást körbejárni, beazonosítani a mérgező növényeket, és nem árt megtudni a növények pontos tudományos nevét sem. Ha a növény nem távolítható el a kertből, megoldás lehet, ha az elérhető magasságban található tetszetős bogyókat leszedjük, vagy a növényt ideiglenesen elkerítjük.
Ha mérgező dísznövényekről van szó, akkor mindenki a tiszafára, rododendronokra, leanderekre, gyöngyvirágra, angyaltormbitákra gondol. Ezeken kívül sok más olyan zöldet ültethetünk a kertünkben, amelyek vagy enyhébben, vagy súlyosabban mérgezőek – közölte Kósa Dániel.
Az enyhén mérgező növények közé sorolandó, a teljesség igénye nélkül, a babérmeggy, a begónia, a boróka, a varjúháj, az iszalag, a babérsom, a madárbirs és bármilyen meglepő lehet, de a vadszőlő is.
Mérgező fajok például a boglárkák, az aranyvessző (Forsythia sp.), a pajzsikák, a borostyánok, a gyöngyikék, a kutyatejek, a lilaakác, a tuják, a tűztövisek, valamint a zanótok.
A halálos növények sorába az aranyesők (Laburnum sp.), a hunyorok, az ördögcérna, a sisakvirágok és a gyűszűvirágok tartoznak.
Ám ahogy Kósa Dániel elmondta, ez természetesen nem azt jelenti, hogy minden ilyen növényt mellőznünk kell, ugyanis sok közülük ékes dísze lehet egy szép kertnek. Ellenben oda kell figyelnünk, hogyha a piros virágokat ontja a trombitafa, akkor azzal ne játszanak, ne vegyék szájukba a gyermekeink, ugyanis hallucinogén anyagokat tartalmaz. Egy kis odafigyeléssel megelőzhetőek ezek a balesetek.
Mire figyeljünk, mik lehetnek a mérgezés tünetei?
A mérgező növények lenyelése vagy bőrrel való érintkezése súlyos tüneteket okozhat, például hányást, hasmenést, szédülést, fejfájást, bőrkiütéseket és légzési nehézségeket. A növényi mérgezések tünetei nagyon széleskörűek lehetnek.
Mit tegyünk és mit ne mérgezés gyanúja esetén?
Ha gyermekünk valamilyen növényi részt, termést evett, vegyük ki szájából a maradványokat, mossuk ki a száját, mossuk le a bőrét (arcán, kezén) az esetleges irritáló hatás miatt. Próbáljuk kideríteni, hogy a növényből mikor és mennyit fogyasztott. Mérgezést okozó dózis vagy bizonytalan mennyiség bejutása esetén a méreganyag megkötésére aktív szén adható.
Növényi mérgezés esetén tej adása viszont nem javasolt, mert a tejfehérje a toxikus anyagok kioldódásának és/vagy felszívódásának elősegítésével előre nem látható módon erősítheti a méreghatást. Kisgyermekek esetében a hánytatás is ellenjavallt az esetleges komplikációk miatt. Kórházi ellátásban többnyire a gyomormosás az elsődlegesen alkalmazott eljárás, ezt követően pedig tüneti kezelés.
Kit hívjunk, ha valaki mérgező anyaggal érintkezett?
Súlyos mérgezés esetén hívjunk mentőt a 112-es telefonszámon. Egyéb esetben, vagy amíg a mentő megérkezik, hívjuk a Mérgezés SOS zöld számát a 06-80-20-1199-es telefonszámon. Ez egy ingyenesen hívható sürgősségi információs vonal, ami a nap 24 órájában rendelkezésre áll. Itt egy ügyeletes akut mérgezésekkel kapcsolatban ad információt a várható tünetekről, teendőkről, és segít annak megítélésében, hogy az érintettnek szüksége van-e kórházi ellátásra. A szolgálat segítséget nyújt szándékos, véletlen vagy munkahelyen történt mérgezés, valamint állatok mérgezése esetén is.
A leggyakoribb mérgező kerti növények még az alábbiak:
iszafa (Taxus baccata),
májusi gyöngyvirág (Convallaria majalis),
borostyán (Hedera helix),
csattanó maszlag (Datura stramonium),
amerikai alkörmös (Phytolacca americana),
ricinus (Ricinus communis),
fagyal (Ligustrum vulgare),
csíkos kecskerágó (Euonymus europeus),
fehér fagyöngy (Viscum album),
magyal (Ilex aquifolium),
farkaskutyatej (Euphorbia cyparissias).
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés