Három őshonos magyar halfajta, a ponty, a süllő és a harcsa tenyésztéstechnológiájának komplex fejlesztését végezte el csaknem egymilliárd forint európai uniós támogatással az ország vezető mezőgazdasági kutatóintézményeit magában foglaló konzorcium - közölte Horváth Ákos projektvezető. A 2017-2021 közötti időszakban végzett fejlesztés a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program forrásából jutott támogatáshoz. A 987,44 millió forint vissza nem térítendő  támogatás segítségével megvalósult projekt eredményeként a hazai haltermelés és fogyasztás jelentős minőségi javulása érhető el.

A haltenyésztés technológiájának fejlesztése során az ökológiai és a fogyasztói szempontok érvényesítését egyaránt célul tűzték ki - írták a vonatkozó közleményben. A legfontosabb Magyarországon tenyésztett halfaj, a ponty esetében az eddigi hároméves termelési szerkezet helyett rövidebb, kétéves tenyésztési technológiát fejlesztettek ki. Ehhez választották ki a genetikailag legmegfelelőbb pontyfajtát, és kidolgoztak egy, a takarmányozáshoz szükséges új receptúrát is.

Hazai kutatók tökéletesítették 3 őshonos magyar halfaj tenyésztését - Fotó: Magro.hu, CSZS, Akasztó, 2021, illusztráció
Hazai kutatók tökéletesítették 3 őshonos magyar halfaj tenyésztését - Fotó: Magro.hu, CSZS, Akasztó, 2021, lehalászás, illusztráció

A két ragadozó halfaj tenyésztésének fejlesztése

A süllő és harcsa esetében létrehoztak egy mélyhűtött génbankot, amely az adott állományok genetikai tartalékainak megóvására és megőrzésére szolgál. Mindkét halfajtánál fontos szempont volt, hogy alkalmasak legyenek az intenzív rendszerű nevelésre.

A projektet induláskor a Szent István Egyetem, majd  több partner egyesülése után jogutódja, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem vezette, amelynek tagja volt konzorciumi partnerként a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK), a Halászati Kutatóintézet (HAKI) és a Debreceni Egyetem is.

Fogyasztói igényekhez igazodó, gazdaságilag jelentős haszonhalaink (harcsa, ponty, süllő) genetikai erőforrásainak és tenyésztéstechnológiájának innovatív fejlesztése –GOODFISH (GINOP-2.3.2-15-2016-00025)

A projektben résztvevő partnerek a következő eredmények elérését tűzték ki célul - részletezte a tevékenységet a Pannon Egyetem.

Harcsa fajban:

  1. élő és mélyhűtött génbankok létrehozása harcsa fajban (PE, NAIK HAKI és SZIE),
  2. kidolgozásra kerül egy kétéves üzemmódú kombinált kombinált nevelési technológia, amellyel 2 kg-s átlagos egyedsúlyt érünk el (PE),
  3. egy speciálisan szelektált harcsa tenyészfajta, ami a fenti technológiában a jelenlegi állományoknál lényegesen jobb (20-30%) termelési paramétereket mutat (PE és NAIK HAKI).

Süllő fajban:

  1. élő és mélyhűtött génbankok létrehozása süllő fajban (SZIE, NAIK HAKI)
  2. Hazai süllőállományok populációgenetikai jellemzése (adatbázis)
  3. A süllő iparszerű lárva és ivadéknevelési technológiájának kidolgozása (NAIK HAKI), ezen belül:
    1. Tenyészhal állomány nevelése/tartás,
    2. Lárva- és ivadéknevelési technológia,
    3. Tápraszoktatási technológia.

Ponty fajban:

  1. Új ponty fajtajelölt kialakítása és genetikai jellemzése tavi intenzív tartástechnológiához (NAIK HAKI),
  2. Egyivarú ikrás pontyállomány kialakítása (DE),
  3. Ivadék-, növendék- és áruhal immunstátusz vizsgálatok (DE),
  4. Fehérje-beépülés, proteomikai vizsgálatok (minden korcsoportban) (DE),
  5. Fermentált baromfitrágya felhasználása a halastavi haltakarmányozás hatékonyságának javítására (DE),
  6. Kétéves, kombinált (zárt és nyílt rendszerű) tartástechnológia kidolgozása (DE),
  7. Döntéstámogató eszközök kifejlesztése a termelők és állategészségügyi szakemberek számára egy állományszintű betegség esetén (DE),
  8. Költség-haszon elemzés (DE). OK, de picit pontosabban, hogy ez min történik, például egy kombinált rendszeren.

Mindhárom fajban elvégzendő feladat:

Tavi intenzív halnevelési technológia fejlesztése kétéves üzemmód létrehozás

  • Projekt időtartama: 2016.12.21. – 2020.12.20.
  • Projekt összköltsége: 987 440 604 Ft
  • Főpályázó: Szent István Egyetem

Konzorciumi partnerek: Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK), Halászati Kutatóintézet (HAKI), Debreceni Egyetem.

  • Szakmai vezető: dr. Havasi Máté
  • Szakmai vezető e-mail címe: havasi.mate@georgikon.hu
  • Projektmenedzser: Zadravecz Renáta
  • Projektmenedzser e-mail címe: zadravecz.renata@uni-pen.hu
  • Projekt honlapjának címe: http://goodfish-ginop.blogspot.com/

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás