Hirdetés
Hiába az EU-s megegyezés, jelentősen drágul a zöldség Nagy-Britanniában
A Brexit miatt akár 55 millió eurós plusz költség is terhelheti Nagy-Britannia frissáru-forgalmát a Freshfel Europe közleménye szerint. Az Európai Unióval kötött kereskedelmi és együttműködési megállapodás szerint a friss áruk továbbra is vám és kvóták nélkül kelhetnek át a La Manche csatornán. Ez a uniós termelők helyzetét erősíti, de az adminisztráció és a várható ellenőrzések megdrágítják a szállítást.
A Magyar Mezőgazdaság írta meg, hogy az EU 27-ek több mint 3,2 millió tonna friss zöldséget és gyümölcsöt szállítanak a szigetországba, ami a brit fogyasztás 40 százalékát biztosítja. A brit ellenőrzéseket lépcsőzetesen vezetik be, ami megkönnyíti az alkalmazkodást a határellenőrzéshez és a növényegészségügyi vizsgálathoz. Január végéig sikerült elkerülni a hosszú sorok kialakulását a határokon, ami különösen rossz hatással lenne a gyorsan romló élelmiszerekre. Ennek ellenére tetemes többletkiadásokra kell számítani a bürokrácia növekedése és új ellenőrzések és eljárások bevezetése miatt. Az EU-s exportőrök az eredetigazolások megszerzésével és kiállításával küzdenek, amit Nagy-Britannia a kivitel és a re-export esetén is megkövetel.

55 millió euró lehet a pluszköltség
Ágazati becslések szerint 400 euró többletköltséggel jár egy kamion áru eljuttatása a brit piacra, ami olyan kiadásokból tevődik össze, mint a vámügyintézés, a nagyobb szállítmányozási költségek és a belföldi adminisztráció díjai. Ezek erősen függnek a feladott áruféleségtől, ezért egy vegyes áruval töltött kamionra akár 500 euróval is többet kell költeni, mint a britek EU-ból történő kilépését megelőzően. Mindent összevetve várhatóan 55 millió euróra nőnek majd a többletkiadások, amelyek végeredményben a brit fogyasztókat terhelik - számolt be róla a Freshfel Europe alapján a portál.
2021. áprilistól ráadásul minden uniós zöldség és gyümölcs növényegészségügyi bizonyítvánnyal juthat csak az országba, ami egyes tagországokban akár 48 órás adminisztrációval is járhat. Az elektronikus ügyintézés kialakításának lassúsága miatt ugyanis ezeket a bizonyítványokat papír alapon állítják ki. Már most piaci megfelelőségi bizonyítványt kell csatolni az uniós frissárukhoz, aminek a megszerzése körülbelül 36 órát vesz igénybe, és amit nem a brit hatóságok követelnek meg. A júliustól esedékes teljeskörű egészségügyi és növényegészségügyi ellenőrzés (SPS), valamint a teljes vámárunyilatkozat megtétele tovább nehezíti majd az exportot és növeli a költségeket.
További változások kellenek
Az EU és Nagy-Britannia között tovább kell tárgyalni a kereskedelmi könnyítések érdekében. Natalia Santos, a Freshfel Europe kereskedelmi igazgatója szerint ezek közé tartozhat például a könnyen romló árut szállító kamionok számára kijelölt zöld út, vagy az elektronikus ügyintézés megkönnyítése a hatósági igazolásokhoz. Ugyanakkor az EU-nak sem kellene megkövetelni a piaci megfelelőségi bizonyítvány kiállítását. A szervezet nagyobb átláthatóságot várna a brit importkövetelményekről, valamint az azokhoz kapcsolódó regisztrációról és bizonyítványokról. A szakértőik szerin jó lenne például növényegészségügyi bizonyítvány mintákat és eljárásrendet kapni ahhoz, hogy előzetes ellenőrzést végezhessenek az exportőrök. Arról is szeretnének megbizonyosodni, hogy lesz elég szakember, aki elvégzi a fizikai ellenőrzést a határon, illetve belföldön az áruk fogadására, és hogy a brit előírások figyelembe veszik az unióból származó zöldség és gyümölcs alacsony növényegészségügyi kockázatát - írták.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés