Az erdőkben teljesen jól működik a természetes körforgás, azonban a kertekben, a parkokban és az utcákon egész más a helyzet. Mégis minden ősszel probléma, hogy mi legyen a lehullott levelekkel. Komposztálás, begyűjtés, alternatív felhasználási megoldások? Több lehetséges módszer is van a lehullott levelek kezelésére, amiről a feladattal foglalkozó szakemberek árultak el többet. Levélkezelésre fel!

A National Geographic írta meg, hogy a vegetációs időszak végén a lombhullató növényekben az auxin nevű növényi hormon szintje lecsökken, s ennek hatására a levelekben a keringés megszűnik, s lepotyognak. A talajon a különféle lebontó élőlények – gombák, mini ízeltlábúak, mikrobák, és mások – eleségként hasznosítják a leveleket. Más élőlények számára téli menedéket jelent, például rengeteg lepke az avarban telel át, akár hernyóként, akár bábként. 

Minden ősszel probléma a levélkezelés. Komposztálás, begyűjtés, alternatív felhasználási megoldás? Több jó módszer is van a lehullott levelek kezelésére - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár, Lajta
Minden ősszel probléma a levélkezelés. Komposztálás, begyűjtés, alternatív felhasználási megoldás? Több jó módszer is van a lehullott levelek kezelésére - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár, Lajta

Lehetőségek és gondok

Az avar védelmében tudnak áttelelni a vadméhek (poszméhek és a talajban fészkelő magányos méhek, amelyek hatalmas szolgáltatást nyújtanak beporzókként). Megint másoknak pedig éléskamrát jelent a benne télire elbújt élőlények formájában.

Mégis minden ősszel aktuális probléma, hogy mi legyen a lehullott levelekkel.

A saját kertünkben ez kevésbé jelent gondot, hisz itt megoldhatjuk, hogy akár (ideális esetben) a fák-bokrok alatt hagyjuk, akár komposztáljuk, s így néhány hónap múlva a bennük lévő tápanyagok valamilyen formában visszajuthatnak a talajba, ahonnan a növények felszívták őket. Ezzel a műtrágyázást is elkerülhetjük.

De mi legyen azokon a helyeken a levelekkel, ahol valóban útban vannak és problémákhoz vezethet a jelenlétük? Az utcákon a levél balesetveszélyes lehet (csúszik, főleg nedves időben), eldugulhat tőle a vízelvezető. A sínekre hullott levélből igen gyorsan olyan pép keletkezik, ami miatt a sín igen csúszóssá válhat, így mielőbb le kell takarítani. A száraz levélhalmok pedig tűzveszélyesek lehetnek. A The Converstation néhány lehetséges módszerről számolt be a problémával foglalkozó szakemberek segítségével.

Nagy Britanniában a legtöbb önkormányzat begyűjti a leveleket és vagy komposztálják őket, vagy elégetik hőerőműben. A legtöbb országban hasonlóan járnak el, sok önkormányzat begyűjti a növényi hulladékokat és központilag kezeli azokat. Vannak azonban alternatív megoldások.

Holland, finn és német alternatívák

A holland Eindhoven város önkormányzata a parkokban helyben hagyja a levelet, ezzel a természetes lebomlás folyamatát támogatják – ugyanerre biztatják a lakosságot is, saját kertjeikben. Ahol mégis össze kell söpörni, ott a mulcsolás, vagy a komposztálás révén jut vissza tavasszal a növények alá. Egy német kutatás során azt vizsgálták, meg, hogy biogáz előállításához miként lehet a legkisebb szén-dioxid-kibocsátás mellett felhasználni, ezzel megújuló energiaként hasznosulhat. Egy finnországi példa arra tér ki, miként lehet a levelekben termelődött, színeket adó molekulákat (karotinoidok, antocianinok) például természetes pigmentek formájában felhasználni, az erre vonatkozó kísérletek jelenleg is folynak.

A PAH-ok miatt gond az utcai zöldhulladék

Azonban az utcákon begyűjthető levelekből nem lesz jó komposzt, ugyanis, amint azt a mérések is igazolták, ezek teli vannak policiklusos aromás szénhidrogénekkel – ezek a káros anyagok leginkább a közlekedésből, üzemanyagokból eredő szennyeződések. Bár az élő, zöld növényeken is fellelhetőek, a lehullott lomb koncentráltan tartalmazza őket. A különféle egyéb utcai szennyeződések (műanyag, fém, gumi, homok, üveg, vagy épp emberi és állati ürülék) levél közé keveredése miatt kerti vagy mezőgazdasági komposztként nem lehet használni. Ugyanezen szennyeződések okán nem lehet a szemétlerakókba se vinni, így az utcákról begyűjtött leveleket legjobb valamilyen formában erőműben hasznosítani.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás