Növényeinken az egyik leglátványosabb hatást a magnézium–nitrogén hatóanyag-tartalmú lombtrágyákkal tudjuk kiváltani. De mikor, milyen mennyiségben és gyakorisággal érdemes magnéziumalapú lombtrágyát használni?

Minden permetezésnél

A sikeres lombtrágyázás célja, hogy azokból a tápanyagokból juttassunk a növénynek, amelyeket a talajból nem tud elegendő mennyiségben felvenni. Ennyifajta növényre, az ország különböző talajaira ezt megmondani szinte lehetetlen. Ezért a Vulcan Keserűsó termékek tápanyag-összetétele úgy alakították ki, hogy szinte minden hasznos tápanyagból tartalmazzon. Így minden alkalommal, amikor növényvédelmi permetezést végzünk, adhatunk kevés Vulcan Keserűsó koncentrátumot is a növénynek.

Magnézium-szulfát és -klorid

A keserűsó nem más, mint magnézium-szulfát. Önmagában is hasznos, mivel magnéziummal és kénnel látja el a növényt. A magnézium a növényben sokféle folyamatot szabályoz. Azért is kiemelten fontos a szerepe, mert a klorofill központi eleme. Ez a klorofill fogja fel és alakítja át a napenergiát, így a magnéziumhiányos növények nemcsak halványzöldek, de gyengébb növekedésűek is. Régen a magnéziumot a szilárd halmazállapotú, porállagú keserűsóval (magnézium-szulfáttal) pótoltuk. Az elmúlt években a Vulcan Keserűsóba már a magnézium-kloridos változata is belekerült. Ezeknek a kloridoknak nagyon fontos szerepük van a növény vízszabályozásában, a gombák elleni védekezésben. Mivel a talajok sok esetben klórhiányosak, ezért a klórtartalmú lombtrágyák sokkal jobb hatást fognak mutatni.

A magnézium mellett egy-egy mikroelem is gyakran hiányzik a növényből

Foszfor és az alacsony pH

A Vulcan Keserűsó koncentrátumok kis mennyiségben foszforsavat is tartalmaznak. Ennek oka, hogy a koncentrátum kémhatását csökkentsük, amely így a permetezővíz kémhatását is az esővízhez hasonlóvá teszi. A növények ebből a vízből könnyebben vesznek fel tápanyagot, és a növényvédő szerek is jobban tudnak működni. A lombtrágyával kijuttatott foszfor pedig még hasznos tápanyag is lesz a növénynek.

Nitrogént is tartalmaznak

Minden Vulcan Keserűsó termékben találhatunk karbamid-nitrogént. A nitrogénre nagy szüksége van a növénynek, hogy a magnézium és a mikroelemek okozta növekedés és a napenergia-hasznosulás zavartalan legyen. Amennyiben pedig úgy látjuk, hogy a növény még több nitrogént igényelne, úgy a Keserűsó + ME + NP terméket válasszuk, amely kétszer annyi nitrogént tartalmaz, mint a család többi tagja.

A repcék tél végén nitrogént kapnak, de minden más tápanyagból „éheznek"

Mikroelemekből 6-féle van benne

A növényeknek a zavartalan növekedéshez és termésképzéshez 6-féle mikroelemre van szükségük. Ezek a vas, a mangán, a cink, a réz, a bór és a molibdén tápanyagok. A Vulcan Keserűsó család mindegyik tagja tartalmaz ezekből az elemekből. Így bármilyen talajon is termelünk, ha rendszeresen használunk a permetezések alkalmával Vulcan Keserűsó koncentrátumot, súlyos tápanyaghiányt nem fogunk látni a növényeinken.

Keserűsó – emelt cink-, bór- vagy réztartalommal

A legtöbb növényünk egy-egy mikroelemhiányra nagyon érzékeny. Ezért gyártunk olyan keserűsó koncentrátumokat is, amelyek az adott növény cink-, bór- vagy rézigényét is kielégítik. Amikor ilyen, emelt mikroelem-tartalmú terméket választunk – Vulcan Keserűsó + ME + P + Zn, vagy B vagy Cu –, egyéb nehézfém készítményt ne tegyünk a keverékbe.

Keserűsó – emelt NPK-tartalommal

Egyre több helyen fordul elő, hogy a növényeken makroelem- (NPK-) hiányt tapasztalunk. Ennek oka az elmaradt indító komplex műtrágya, a gyakran hideg vagy száraz talaj. Ezekben az esetekben használjunk olyan Keserűsó-koncentrátumot, amely kisebb magnézium- és mikroelem-tartalommal rendelkezik, de jelentős a nitrogén-, foszfor- és káliumtartalma. Amennyiben NPK-tartalmú lombtrágyázásban gondolkodunk, azt mindig közepes–nagy dózissal (15–30 liter/ha) végezzük és több alkalommal.

Mikor és milyen dózisban?

A Vulcan Keserűsó-koncentrátumokat minden növény esetében több alkalommal használjuk. Az egyik legjobb döntés, ha a növényvédelmi kezeléseknél tesszük a permetezővízhez a Vulcan Keserűsó terméket. Így a víz alkalmasabbá válik a permetezésre, a növényvédő szer jobban tudja a hatását kifejteni, a növény pedig sokféle tápanyagot kap. A fiatal, kevés levélzettel rendelkező növényt elég 5–10 liter/ha dózissal kezelni, de amikor a lombfelület kifejlődik, intenzív tápanyag-előállítás zajlik a növényben, akkor inkább a 10–20 liter/ha mennyiségben gondolkodjunk.

Mit fogunk tapasztalni?

A növények levélzete sötétzöldre vált, és a benne zajló biokémiai folyamatok felgyorsulnak. Akár a hideget vagy az aszályt is sokkal jobban tolerálja a növény. Önmagára is képes lesz vigyázni, nem kell azonnal a drága növényvédő szerekhez nyúlni. Mind a termés mennyisége, mind annak beltartalmi paraméterei javulni fognak.

A Vulcan Keserűsó család egy-egy tagja olyan alaptermék ma már az intenzív gazdálkodásnál, mint a nitrogén- vagy komplex műtrágya.

Szaktanácsadás: +36 70/905-5000
info@vulcanagro.hu
www.vulcanagro.hu

(x)

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás