Hirdetés
Kik az utolsók az EU-ban az agrártermelés értéknövekedésében?
A magasabb áraknak köszönhetően az Európai Unió mezőgazdasági termelésének értéke 2022-ben 2021-hez képest rekordmértékű, 19 százalékos növekedéssel elérte az 537,5 milliárd eurót; az uniós országok közül Romániában és Cipruson volt a legkisebb a növekedés - derül ki az Eurostat adataiból. Az európai mezőgazdasági termelés értékének valamivel több mint fele (54 százalék) származott 2022-ben a növénytermesztésből (287,9 milliárd euró, ami 15 százalékkal több, mint 2021-ben), közel kétötöde (38 százalék) pedig az állattenyésztésből (206 milliárd euró, +26 százalék).
Az Európai Unió statisztikai hivatala szerint a 19 százalékos növekedés - amely a 2010-ben kezdődött emelkedő tendencia új csúcsát jelenti - elsősorban a mezőgazdasági termékek és szolgáltatások nominális értékének általános növekedésének (mintegy +22,8 százalék) köszönhető, míg a termelés volumene 2021-hez képest mérsékelt csökkenést (mínusz 3,1 százalék) mutatott. Az Agerpres hírére az Erdély online hivatkozott, ezt az anyagot szemléztük.

A legnagyobb hetes
Az uniós mezőgazdasági termelés értékének háromnegyedét (75,5 százalékát) 2022-ben hét tagállam valósította meg: Franciaország (97,1 milliárd euró, az uniós termelés összértékének 18 százaléka), Németország (76,2 milliárd euró, az összérték 14 százaléka), Olaszország (71,5 milliárd euró, 13 százalék), Spanyolország (63 milliárd euró, 12 százalék), Lengyelország (39,5 milliárd euró, 7 százalék), Hollandia (36,1 milliárd euró, 7 százalék) és Románia (22,2 milliárd euró, 4 százalék).
Az Eurostat adatai szerint 2022-ben 2021-hez mérten minden egyes tagállamban emelkedett a mezőgazdasági termelés értéke. A legnagyobb növekedés Észtországban (44 százalék), Lengyelországban (43 százalék) és Litvániában (42 százalék) következett be az árak jelentős emelkedése nyomán. A legkisebb mértékű növekedést Románia (5,5 százalék) és Ciprus (4,9 százalék) regisztrálta.
A magyar termelési érték: STÉ, a Standard Termelési Érték
A Magyar Államkincstár foglalta össze, hogy az STÉ az egyes mezőgazdasági tevékenységek (növény- és gombatermesztés, állattenyésztés) által létrehozott termékek bruttó termelés felvásárlási áron számított értékét jelenti. Az STÉ értéket termékenként kell megállapítani. A növény- és gombatermesztési termékek értékét a termelési terület, míg az állattenyésztési termékek értékét az éves átlagos állatlétszám alapján szükséges meghatározni. Előbbi értékek pénzben történő kifejezéséhez a termékek átlagárai, illetve az átlagos euró árfolyam kerül felhasználásra, melyet az Irányító Hatóság határoz meg.
Azon intézkedések esetében, ahol a pályázati felhívás előírja a pályázó STÉ számítását, ott az STÉ számításkor a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény alapján a partner, illetve kapcsolódó vállalkozásnak minősülő vállalkozások mezőgazdasági üzemeinek STÉ értékeit összeszámítva kell figyelembe venni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés