Hirdetés
Malacok: a jó bélreakció a korai táplálkozáson múlik
A malacok egészséges életkezdése jelentős hatással lehet az állatok egészségére és teljesítményére egész életük során. Ennek eléréséhez kulcsfontosságú, hogy korai életkori táplálásukra összpontosítva a születés után a lehető leghamarabb kedvező mikrobapopuláció alakuljon ki.
Nagy érdeklődés övezi a természetes táplálkozási stratégiák javítását a fiatal sertések bélrendszere egészségének és fejlődésének elősegítése érdekében, azzal a céllal, hogy maximalizálják az egész életen át tartó növekedési teljesítményt, és minimalizálják az antibiotikum-használatot.

De mit is jelent valójában a „bélegészség” kifejezés?
A közelmúltban számos cikk és áttekintés adott általános kritériumokat – olvasható a pigprogress.net cikkében – a fiatal sertések bélrendszere egészségi állapotának értékelésére, amelyek a következők:
– a takarmány hatékony emésztése és felszívódása;
– stabil és megfelelő mikrobapopuláció;
– hatékony bélrendszeri immunrendszer;
– betegség hiánya;
– védő és funkcionális bélgát.
Ha a bélrendszer nem egészséges, és nem működik optimálisan, a malac általános egészségi állapota, jólléte és teljesítménye látja kárát. Ezért ahhoz, hogy a malacoknak a lehető legjobb életkezdést biztosítsák, a tenyésztőknek a bélben lévő kedvező mikrobiális közösségek elősegítésére, a bélszerkezet optimalizálására kell összpontosítaniuk a hatékony tápanyagfelszívódás biztosítása érdekében, valamint az immunrendszer támogatására, mivel ezek az összetevők mindegyike szorosan összefügg a bél egészségével.
A bélrendszer beoltása kedvező organizmusokkal
Létfontosságú, hogy a bélrendszert a születés után a lehető leghamarabb „beültessük” a megfelelő baktériumokkal. A bélben elsőként megtelepedő organizmusok határozzák meg a bélflóra összetételét azáltal, hogy megteremtik a komplex mikrobiális közösség kialakulásához és az optimális építészeti fejlődéshez szükséges mikrokörnyezetet. A megfelelő bélflóra kialakításával a malacok javulást mutatnak a korai növekedésben, a takarmányhasznosításban, az egyenletességben és az életképességben.
A kedvezőtlen mikroorganizmusok kigyomlálása
A bélben káros, patogén mikrobák is lehetnek (pl. enterotoxikus Escherichia coli), amelyek károsíthatják a bélbolyhokat. Ezért fontos, hogy „kigyomláljuk” őket, mielőtt még a bélnyálkahártyához tapadnának, és eléggé elszaporodnának ahhoz, hogy betegséget okozzanak.
A kedvezőtlen organizmusok kötődési mechanizmusainak blokkolásával egy 1. típusú fimbria-blokkolóval csökken a bélben lévő kedvező organizmusokkal (pl. Bifidobacterium és Lactobacillus) való versengési képességük.
A káros mikrobáknak való kitettség minimalizálása hozzájárul az állat természetes védekezőképességének javításához és a betegségből való felépülési idő lerövidítéséhez.
A bélrendszer jobb egészségének biztosítása
Az SFW „gyomos” összetevője szerves részét képezi a malacok bélrendszeri egészségének. Biztosítja az immunrendszer javulását, és a program hatékonyságának 80%-át teszi ki. Az SFW-programba olyan takarmány-alapanyagokat építenek be, mint az Actigen (Alltech), amelyek bizonyítottan segítenek fenntartani a bélrendszer egészségét, és támogatják a bélmikroflóra normalizálódását. Ez pedig segíthet csökkenteni az antimikrobiális rezisztencia kialakulásával kapcsolatos kockázatokat.
A fiatal malacok bélműködésének javítására összpontosító vizsgálatokból származó legújabb adatok azt mutatták, hogy az SFW program segíthet csökkenteni az E. coli kötődését és a Salmonella Dublin sertésbélsejtekhez való tapadását.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés