„Ledolgozták” a lemaradást a vadkárok számában a medvék az utóbbi időben. Mostanra majdnem elérte a 2021-es év azonos időszakában mért szintet az ilyen esetek száma Hargita megyében, noha korábban csökkenő tendencia volt tapasztalható. Jelentős terméskiesést még nem okoztak a nagyragadozók, többnyire a legelőkre kihajtott állatállományban tettek kárt. A prevenciós kvótából mindeddig 28 példány kilövésére kaptak engedélyt a megyében működő vadásztársaságok, ezek közül 25-öt érvényesítettek.

Nőtt az utóbbi időben a vadak, elsősorban a medvék által okozott károk száma Hargita megyében. Az év eleje óta 230 kárbejelentéséről készült feljegyzés a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökségénél, ez már majdnem azonos a múlt év azonos időszakában mért számmal – tudta meg az intézmény vezetőjétől érdeklődve a Székelyhon szakcikke.

A termésben még nem, az állatokban már jelentős károkat okoztak a medvék - Fotó: Magro.hu, CSZS, Veresegyház, medvepark, illusztráció
A termésben még nem, az állatokban már jelentős károkat okoztak a medvék - Fotó: Magro.hu, CSZS, Veresegyház, medvepark, illusztráció

„Most már majdnem egyforma a tavalyi és az idei szám. Kevesebb volt eddig, de kicsit ráhúztak a medvék. Csak július utolsó hétvégéjén 10 kárt jelentettek be – fogalmazott Domokos László József, megjegyezve, hogy ez meglehetősen soknak számít. Az említett esetek többségét ugyan a megye északi részében jegyezték, de a környezetvédelmi ügynökség vezetője szerint összességében mindenhol történnek vadkárok a megyében. 

A medvék jórészt a legelőkön ragadtak el teheneket, borjakat és juhokat a legelésző csordákból, nyájakból – néhány esetben farkasok voltak a károk okozói –, terméskár a cikk megjelenéséig alig volt a megyében. 

Két esetben búzatáblákban garázdálkodtak a medvék, ezt leszámítva azonban nem kapott terméskárról szóló bejelentést a megyei környezetvédelmi ügynökség, a kukorica is csak később érik be annyira, hogy odavonzza a medvéket – mondta akkor Domokos László József. 

Gyümölcs nem volt, így kár sem 

A mezőgazdaságban még nem volt, és más évekhez képest bizonyos termények esetében nem is nagyon lesz, amiben kárt tegyenek a medvék – tudták meg Bölöni Ferenctől, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság udvarhelyszéki képviselőjétől. Tavalyhoz képest idén messzemenően kevesebb kárbejelentés volt. 

Udvarhelyszéken a legtöbb kárbejelentés tavaly volt. Felsőboldogfalva községben, legfőképp Farcádból, Sükőből, ahol cseresznyések, gyümölcsösök vannak, de idén, lévén, hogy nem volt gyümölcstermés, nem volt amiben kárt tegyen a medve. 

A gyümölcsösökbe tavaly ilyenkor már minden második nap mentünk felmérni a károkat, de idén nem volt cseresznye- és meggytermés, az alma érése pedig még odébb van” – magyarázta a szakember.

Szilvatermés csak ott lesz, ahol öntözték a fákat, máshol a szárazság miatt lehullottak a gyümölcsök, a károk másik része pedig idén nem a medvék, hanem a szilvadarazsak számlájára írható. A korai érésű fajtáknál az idei terméskiesés 80 százalékának a szilvadarazsak pusztítása az oka – mondta Bölöni Ferenc. 

A kukoricaföldek esetében mindeddig legfeljebb a szárazság pusztításától kellett tartani, de a növények még zöldek voltak és a székelyföldi esőzések elejét vették az aszálykárok kialakulásának, akárcsak a burgonya esetében. A kukoricák szárán a cső még csak ezután fog kialakulni, mindeddig nem is volt amiben kárt tegyenek a vadak, de később, amikor elérik a tejes érés fázisát a növények, valószínűleg lesznek ilyen jellegű gondok is – tájékoztatott a megyei helyzetről Zsigmond Sándor, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság munkatársa. 

A kilövések 

A problémás medvékkel kapcsolatban Domokos László József elmondta, hogy a prevenciós kvótából mindeddig 28 példány kilövésére kaptak engedélyt a megyében működő vadásztársaságok, ezek közül 25-öt érvényesítettek, azaz 

A veszélyes példányok ártalmatlanítására a törvények most már nagyobb mozgásteret adnak a polgármesteri hivataloknak is, egyelőre azonban nem túl gyakoriak az ilyen jellegű intézkedések, gyakran azért, mert egyes önkormányzatoknál nincsenek teljesen tisztában a vonatkozó jogszabály előírásaival – közölte a megyei környezetvédelmi ügynökség vezetője a Székelyhon szakcikkében.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás