Az UNFAO a közelmúltban közölte, hogy a mezőgazdasági termőföldek egyharmada közepesen vagy erősen leromlott. Ez veszélyezteti a globális élelmiszer-ellátást, növeli a szén-dioxid-kibocsátást, és csökkenti a vízmegtartó képességet. A Skóciában megrendezett Talajtani Világkongresszuson felhívások hangzottak el a talajtani tudósok talajról való gondolkodásának megváltoztatását megcélozva.

A Cranfieldi és a Nottinghami Egyetemek tudósai a konferencián részt vevő 3000 küldöttnek elmondták: a tudósoknak meg kell változtatniuk a talaj mérésének és tanulmányozásának módját, hogy jobban megértsék, hogyan lehet hatékonyabban gazdálkodni a talajjal.

 Ha lépéseket teszünk a talaj egészségének nagyobb képet mutató szemlélete felé, az nagyban hozzájárulhat néhány nagy kihívás – nem utolsósorban az éghajlati válság – megoldásához
Ha lépéseket teszünk a talaj egészségének nagyobb képet mutató szemlélete felé, az nagyban hozzájárulhat néhány nagy kihívás – nem utolsósorban az éghajlati válság – megoldásához (Fotó: Pixabay)

Nincs egységes, elfogadott módszer a talaj egészségének mérésére

Jim Harris, a Cranfieldi Egyetem környezettechnológiai professzora és a kutatás vezetője elmondta: jelenleg nincs egységes, elfogadott módszer a talajok általános egészségének mérésére. A tudósok általában mutatókkal mérik a talajt, mintát vesznek, és megvizsgálnak bizonyos tulajdonságokat. Például a szén-dioxidot vagy a PH-t, hogy jelezzék, mennyire egészséges a talaj, ezt egy „pontszámmal” jelzik.

Nagyobb képet a talaj egészségéről

„Ezzel a kutatással szeretnénk elindítani a beszélgetést arról, hogy miként tudunk a talaj egészségének értékeléséről holisztikus képet alkotni. Megvizsgálva ennek az egyetemesen fontos rendszernek az egymással összefüggő elemeit. Ha lépéseket teszünk a talaj egészségének nagyobb képet mutató szemlélete felé, az nagyban hozzájárulhat néhány nagy kihívás – nem utolsósorban az éghajlati válság – megoldásához.”

Téves egyetlen pontszámra hagyatkozni

Dr. Dan Evans, a Cranfieldi Egyetem kutatója és a tanulmány társszerzője szerint helytelen egyetlen pontszámra hagyatkozni a talaj egészségét illetően. „Ha többféle mérőszámot veszünk figyelembe az egész rendszer vizsgálatához, akkor teljes mértékben megérthetjük a fejlődés irányát – javul vagy romlik a talaj állapota?”

A kutatók egy új hierarchikus keretrendszeren alapuló, a talaj egészségének egész rendszerre kiterjedő megközelítést javasolnak a talaj egészségének értékelésére:

– Az élet jelei – a talajban élő szervezetek jellemzése.

– A működés jelei – a talajok anyagfeldolgozási képességei.

– A komplexitás jelei – a talajkomponensek kapcsolódásának és egymásra utaltságának mértéke.

– A kialakulás jelei – a talajok többszörös stresszhatásokra adott válaszának mértéke.

„A talaj nem organizmus – számos olyan tulajdonsággal, folyamattal és funkcióval rendelkezik, amelyeket egymással összefüggő perspektívából kell vizsgálni. A talajokat több időszakon keresztül kell vizsgálnunk, hogy lássuk, hogyan reagálnak a rövid távú időjárási eseményekre és a hosszú távú éghajlatváltozásra” – mondta.

Sacha Mooney, a Nottinghami Egyetem talajfizika-professzora hozzátette: „Ez az új megközelítés minden talajra alkalmazható, és közelebb visz bennünket a talajrendszer ’teljes képének’ interdiszciplináris megértéséhez, ahelyett, hogy külön-külön vizsgálnánk a kirakós játék egyes darabjait.”

Elmozdulás az új értékelési modell felé való

Harris professzor végezetül elmondta: „Nehéz megérteni az egészséges talajrendszer fontosságát – támogatja az élővilágot és a biológiai sokféleséget, csökkenti az árvízkockázatot, tárolja a szenet, és élelmiszer-biztonságot nyújt. Az új értékelési modell felé való elmozdulás segíteni fogja a földhasználókat és a kormányokat abban, hogy fenntartható módon gazdálkodjanak globális talajerőforrásainkkal a jövő nemzedékek számára.”

A European Journal of Soil Science című folyóiratban megjelent „A talaj egészségének új elmélete” című kutatási tanulmányt Harris professzor és Dr. Evans a Cranfieldi Egyetemről, valamint Mooney professzor a Nottinghami Egyetemről írta.

(Forrás: allaboutfeed.net)

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás