A mesterséges intelligenciával kapcsolatban számos cikk, szakvélemény és elemzés jelent meg az elmúlt időszakban. A közbeszédet a ChatGPT program regisztrációhoz kötött, ingyenes használata uralja, bár ez csak egy lehetséges felhasználási felülete a Big Data, vagyis nagy adatrendszerekre épülő, öntanuló mechanizmusoknak. A program a nagy mennyiségű, nagy sebességgel változó és nagyon változatos adatok feldolgozásáról szól. Mire hasznos ez a mezőgazdaságban?

A mesterséges intelligencia, vagyis az MI alkalmazása számos kérdést vet fel, ezeket nézte meg az Agrárágazat cikke. A mesterséges intelligencia (MI, AI, Artificial Intelligence) alapú szoftvert fejlesztő OpenAl ellen több szerzői jogi pert is indítottak, noha elvileg a chatbot az okosítása során az interneten nyilvánosan elérhető adatokból dolgozik. Ezek segítségével a ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) a felhasználók kérdéseinek és parancsainak megfelelő szövegeket generál és meglepően pontos összefoglalókat készít. A generatív mesterséges intelligencia szemünk előtt formálódó iparág, ami rengeteg kérdést vet fel, félelmet szül, főleg a bizonytalan jogi és munkaerő piaci kérdések miatt.

A ChatGPT válaszolt arra is, miért hasznos a mesterséges intelligencia alkalmazása a mezőgazdaságban - Fotó: Magro.hu, CSZS, Törökszentmiklós
A ChatGPT válaszolt arra is, miért hasznos a mesterséges intelligencia alkalmazása a mezőgazdaságban - Fotó: Magro.hu, CSZS, Törökszentmiklós

Kérdések és válaszok a szakmáról a robottól

Arra a kérdésre, hogy mi a mezőgazdaság, a következő választ adta a program. „A mezőgazdaság egy olyan gazdasági ág, ami élelmiszerek, takarmányok és egyéb mezőgazdasági termékek előállításával foglalkozik. Magába foglalja a teljes értékláncot a növények vetéstől és az állatok gondozásától kezdve a nyersanyagok betakarításáig és feldolgozásáig, egészen azok értékesítéséig és elosztásáig. A mezőgazdaság fontos szerepet játszik az élelmiszerellátásban és fontos része az emberi társadalomnak.”

A generált válasz értelmes, egy középiskolai fogalmazás színvonalát néhány másodperc alatt teljesíti. Ilyen mélységben már a nagyobb világnyelveken (spanyol, francia, olasz, stb.) is kielégítő válaszokat lehet kapni. A problémák akkor kezdődnek, ha összetettebb kérdéseket teszünk fel: A mezőgazdaság alapvető fontosságú? 

„Igen, mondhatjuk, hogy a mezőgazdaság alapvető fontosságú. Fontos szerepe van az élelmiszerellátás biztosításában, aminek az emberiség túlélésében alapvető jelentősége van” – érkezett a válasz. Az ENSZ előrejelzése szerint a Föld népessége 2050-re eléri a 7,9–10,9 milliárd főt. A ChatGPT szerint a következőképpen táplálhatjuk a növekvő lélekszámot. „A Föld növekvő népességének táplálása egy nagy kihívás, amivel az emberiség a következő évtizedekben szembesül. Néhány dolog, ami hozzájárulhat az élelmiszerellátás biztonságához: mezőgazdasági termelékenység növelése, az élelmiszerek tárolásának és elosztásának javítása, az élelmiszerpazarlás csökkentése, új élelmiszerforrások feltárása, élelmiszer fogyasztási szokások megváltoztatása.”

Vannak még határok

Amennyiben az egyes javaslatokra még részletesebben rákérdezünk, a mesterséges intelligencia eléri a mostani határait - írták. A konkrét, mélyen szakmai kérdésekre gyakran már hibás vagy félrevezető válaszokat ad. Ettől függetlenül az öntanuló mechanizmus valószínűleg hamar képes lesz betölteni a legkülönfélébb szakterületek fehér foltjait, de olyan komplex gondolkodásra és szövegalkotó képességre még sokáig nem lesz alkalmas, mint amire az ember. Amíg ez elválik, érdemes megnézni, mire használhatja a mezőgazdaság az MI-t. A ChatGPT válasza: „időjárás előrejelzésben, károsítók és betegségek felismerésében, öntözőrendszerek szabályozásában, talajvizsgálatokban.”

Arra a kérdésre, hogy miért hasznos a mesterséges intelligencia a mezőgazdaságban, ezt válaszolta a gép

A mesterséges intelligencia (MI) számos módon hasznos lehet a mezőgazdaságban. Az alábbiakban néhány példa található arra, hogy hogyan segíthet a mezőgazdasági tevékenységek optimalizálásában és hatékonyságának növelésében:

  • Precíziós mezőgazdaság: A mesterséges intelligencia segíthet a földműveseknek pontosabban meghatározni, hogy mely területeken szükséges trágyázni, öntözni vagy növényvédelmi intézkedéseket alkalmazni. Ezáltal csökkenthető a termelési költség és a környezeti terhelés.
  • Növénybetegségek és kártevők felismerése: Az MI algoritmusok képesek azonosítani a növények állapotából és megjelenéséből származó jeleket, amelyek a betegségek vagy kártevők jelenlétére utalnak. Ez segíthet időben felismerni a problémákat és gyorsabban cselekedni.
  • Terméshozam előrejelzés: Az MI segíthet az időjárás, a talajminőség és más tényezők alapján előrejelzéseket készíteni a terméshozamra vonatkozóan. Ez segíti a gazdákat abban, hogy jobban tervezhessék a termelést és a piaci igényeket.
  • Automatizált mezőgazdasági gépek: Mesterséges intelligencia alapú gépek képesek önállóan végrehajtani olyan feladatokat, mint a vetés, az öntözés vagy a betakarítás. Ezáltal növelhető a termelékenység, és csökkenhet a munkaerőigény.
  • Adatkezelés és döntéstámogatás: Az MI segítségével a mezőgazdasági adatokat hatékonyabban lehet összegyűjteni, tárolni és elemzeni. Ez adataink alapján jobb döntéseket tesz lehetővé a termelés optimalizálása és a gazdasági eredmények javítása érdekében.
  • Víz- és energiahatékonyság: Az MI segíthet az öntözési rendszerek és egyéb energiaigényes folyamatok optimalizálásában, hogy minimalizálja a víz- és energiafelhasználást. Ez nemcsak költségmegtakarítást eredményezhet, hanem hozzájárulhat a fenntartható mezőgazdasághoz is.
  • Terményminőség javítása: Az MI segítségével lehetőség nyílik a termények minőségének javítására, például a megfelelő időben történő betakarítás, szortírozás és csomagolás révén.
  • Genetikai fejlesztés: Az MI segíthet a növényi és állati genetika területén is. Az algoritmusok képesek elemezni a genetikai adatokat, hogy hatékonyabban legyenek kitenyésztve az ellenálló növényfajták vagy a jobb terméshozamú állatfajták.

Ezen előnyök összességében segítik a mezőgazdászokat a termelés hatékonyabbá, fenntarthatóbbá és profitábilisabbá tételében, miközben csökkenthetik a környezeti hatásokat és a munkaerő igényét - zárta válaszát a ChatGPT robotja.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás