Hirdetés
Mi ez a penetráns, átható bűz? Ja, csak egy gyümölcs… Tudósok megtalálták az "illatgénjét"
Szingapúri tudósok fejtették meg a durián gyümölcs szúrós szagának titkát – számolt be róla a BBC hírportálja. Háromévnyi munka után az öt rákkutatóból álló csoport a világon elsőként készítette el a labdaméretű, tüskés dél-ázsiai gyümölcs genetikai térképét, eredményeik a Nature Genetics című szaklapban jelentek meg. Munkájukat magukat meg nem nevező duriánrajongók finanszírozták.
A tudósok megtalálták azt az illatgént, amelynek a számlájára írható a durián átható, rothadásra emlékeztető szaga. Ez lehetővé teszi, hogy „szagtalan vagy enyhébb szagú” duriánváltozatot fejlesszenek ki a jövőben. Nem mindenki örült ennek a lehetőségnek, egyes duriánkedvelők rajonganak a gyümölcs sajátos szagáért. „A durián a szaga nélkül olyan, mint az ember, aki elvesztette a lelkét” – írta egy szingapúri a Facebookon a hírre reagálva.

A szagában van valami kénes
„Elemzésünk feltárta, hogy a kén képződése erőteljes a duriánban, ami alátámasztja azt a vélekedést, hogy a durián szagában van valami kénes” – mondta Patrick Tan, a kutatás egyik vezetője. A hírt magyarul az erdekesvilag.hu közölte. A jellegzetes szagnak a vadonban fontos feladata van: magához vonzza az állatokat, amelyek megeszik a gyümölcsöt, és a magvait szétszórják.
A világ legbüdösebb gyümölcseként ismert durián Ázsiából származik. Megtalálható Indonéziában, a Maláj-félszigeten, Indiában, Srí Lankán és Thaiföldön is, de termesztik Afrika keleti részén, Dél-Amerikában és Közép-Amerikában is. Külleme is különös, szaga azonban a legtöbb embert egyenesen taszítja.
A durián terebélyes, örökzöld fákon (Durio fafajtákon) terem. Miután teljesen megérett, rothadó bűzt áraszt. Egy jól megtermett durián 30 cm hosszúságú és 15 cm átmérőjű is lehet. Súlya általában 1-6 kg között változik. A héja vastag, kemény és tüskés, húsa a citromsárgától a narancsig terjed, fajtától függően. A bűzös, rothadó szaga ellenére az íze állítólag nagyon jó, kissé vaníliaszerű.
Tiltólistára tették
Rendkívül kellemetlen szaga miatt a gyümölcsöt száműzték sok szálloda és étterem kínálatából és a tömegközlekedési eszközökről is kitiltották Délkelet-Ázsiában, valamint a legtöbb légi és hajózási társaság is tiltólistára tette. A durián felhasználása igen változatos, terméséből készül többek közt mártás, fűszer, sütemény vagy éppen befőtt.
A bűzös gyümölcs fogyasztásának számos jótékony hatása van: szabályozza a vércukorszintet, ellazítja az idegeket és az izmokat. Egyesek szerint a depresszió ellen is kiváló, ugyanis fogyasztása jókedvre deríti az embert.
A gyümölcsben található aszkorbinsav, béta-karotin, kalcium, zsírok, foszfor, vas, kálium, keményítő, cukor, víz, nátrium, protein, B1, B2, és B3 vitamin és jelentős mennyiségű Omega3 zsírsav. A gyökere, a kérge, a termése és a levelei is hasznosak bizonyos betegségek gyógyításában.

Láz ellen igen régóta bevetik, de sárgaság esetén is sok országban duriánból készült főzetet alkalmaznak. Egyes helyeken afrodiziákumként tekintenek rá. Borzalmas szaga ellenére Délkelet-Ázsiában a durián az egyik legértékesebb gyümölcsnek számít, a gyümölcsök királyának is nevezik.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés