A húsvét, Jézus feltámadása vallási és egyben családi ünnepet jelentett az emberek számára, a családi együttlét meghitt pillanataként élték meg. A háziasszony a tisztaszobában terített meg, s ezzel máris jelezte az ünnepet, hiszen csak a kiemelt, ünnepi alkalmakkor étkeztek itt. Szép bútorok, vetett ágy, a fogasokon tálak és bokályok, valamint az ünnepi asztal fogadta az ide belépőket. Az asztalt ünnepi abrosz díszítette. A tányérok és a boroskancsó mellett üvegpoharak csillogtak. Összegyűjtöttük, mi kerül a húsvéti asztalra.

A húsvéti ételszentelést ételáldásnak is nevezték. A megszentelt étel megóvta a híveket a hosszú böjtölés utáni hirtelen falatozástól, hiszen hosszabb koplalás után egyébként sem szerencsés sokat enni. A húsvéti szentelmények mértékletes fogyasztása, valamint az ebben való hit így egészségóvó hatással is rendelkezett. Húsvét vasárnap az asszonyok kosarakba tették a finomságokat, melyeket a pap a szentmisén megáldott. Olyannyira megbecsülték a megáldott ételt, hogy annak még a morzsáját sem dobták ki, hanem az állatoknak adták, hogy azok is egészségesek legyenek.

Mi kerül a húsvéti asztalra?
Mi kerül a húsvéti asztalra?

Szilhalmi gazdasszonyok a sonka, a tojás, a kalács és a bor mellé a kosárba kukorica és árpaszemeket is helyeztek, hogy azokat az állatok takarmányába tegyék. Zala megyében az uradalmi cselédek és pásztorok, akik távol éltek a templomtól, húsvéti elemózsiájukat tarisznyástól felakasztották egy fára. Így a világot megszentelő pápa áldása rászállt az ő ételükre is - írta a Magyar Mezőgazdasági Múzeum.

Barka

A barka elnevezés egy virágzatot jelöl, húsvétkor leginkább a kecskefűz (Salix caprea) és a rekettyefűz (Salix cinerea) bolyhos, gömbölyded virágzatát tesszük vázába, a virágzás előtti állapotukban. A keresztény egyház húsvét előtti vasárnap ünnepeli Jézus bevonulását Jeruzsálembe. Évszázadok óta pálmát szentelnek ebből az alkalomból, melyet nálunk a barka helyettesít. A virágvasárnapon megszentelt barkához rengeteg hiedelem kötődik. Gyógyításra használták, de rontás, mennydörgés, villámlás ellen is védekeztek vele. Szentelés után a bukovinai székelyek egy-egy szem barkát lenyeltek, hogy ne legyenek torokfájósak. A szentelt barkával gyújtották be a következő évben a kemencét. Mikor nagy vihar sújtotta a falut, az andrásfalviak barkát égettek, azzal füstölték körbe a házat, hogy megóvják azt a villámcsapástól. Ám nem csak a lakóházat óvták meg ilyen módon. Péterfalván az ólakat is megfüstölték, hogy ne kerüljön rontás, betegség az állatokra.

Tojás

A magyar tyúkfajták őseit még a honfoglalás korában hozták elődeink a Kárpát-medencébe. A magyar tyúk négy színváltozatban létezik, megkülönböztetjük a fehér, a sárga, a fogolyszínű és a kendermagos tyúkot. A kopasznyakú tyúkfajta Erdélyből származik, ahonnan az 1870-es években került a nyugatibb területekre, (illetve Szerbiába és Boszniába.) A magyar parlagi gyöngytyúk tolla pettyezettségéről kapta a nevét. Élénk vérmérsékletű fajta, melyet még a 20. század elején vadmadárként értékesítettek külföldön. A magyar lúd több színváltozata ismert (fehér, szürke és tarka), de a legelterjedtebb a fehér magyar lúd volt. A fajtán belül különlegességnek számít a fodros tollú változata, melyet szépsége miatt előszeretettel tartottak.

Mitől volt piros? 

A néphit szerint, mikor Krisztust keresztre feszítették, egy asszony kötényében tojással odament a kereszthez. Ekkor Jézus vére rácseppent a tojásra, ami piros lett. A leányok, akik odahaza festettek tojást, vörös- és lila hagyma héjának főzetével festették a tojásokat, de vadkörte vagy vadalmafa héjával, gubaccsal, bürökkel is színeztek. A tojásírás során folyékony viasszal rajzoltak mintát a tojásokra, melyeket a viasz megdermedése után festőlébe tettek. Végezetül a viaszt letörölgették a tojásról, és szalonnabőrrel kenték át, hogy a felülete ragyogó fényes legyen. Hímes tojást karcolással, berzseléssel és patkolással is díszítettek.

Kalács

A kalács igazi ünnepi eledel, hiszen a legfinomabb hozzávalókból (finomra szitált búzaliszt, erjesztőanyag, vaj, tej) készül. A kalácsok formája tájegységenként eltérő lehetett (fonatlan, cipószerű, kerekre, csigavonalban vagy egyenesen font), de legelterjedtebb a három vagy több ágból (tésztarúdból) készült, hosszúkás fonott kalács volt. A kalácsok készülhettek töltelékkel (pl.: mák), vagy anélkül. Sonka mellé a kissé sós kalácsot ették, míg máshol töltelékkel dúsítva inkább édességként fogyasztották. Egyes zempléni falvakban elterjedt szokás volt, hogy a megszentelt kalács morzsáját a tyúkok elé szórták, hogy azok sok tojást tojjanak. Máshol a tűzvészt tartották távol a szentelt morzsával.

Bárány

A bárány a húsvéti asztal legerőteljesebb szimbóluma, mely az áldozatiság gondolatát idézi fel. Magyarországon régi időkre visszanyúló hagyománya volt a húsvéti báránynak, így például a középkorban a hívő jobbágyok bárányt ajánlottak fel a tihanyi monostornak, ezen keresztül Istennek. Szegeden a birkavágók (másnéven cincárok), a juhászgazdák az ószövetségi történet mintájára leölt bárány vérével festettek jelet ajtófélfájukra, hogy elsőszülöttüknek ne essen baja. Ezek a cselekedetek az ország többi részén sem voltak ismeretlenek. A csíki székelyek nagypénteken ölték le a bárányt, mely az ételszentelés után az ünnepi asztalra került. Jellemzően sült báránycomb készült fokhagymával, rozmaringgal fűszerezve, de a tehetős nagygazdák házánál egyben sült bárány volt a főfogás.

A húsvéti sonka csontjához több mágikus cselekedet kapcsolódott, így vigyáztak arra, hogy a csont a fogyasztás során ne sérüljön, ne törjön el
A húsvéti sonka csontjához több mágikus cselekedet kapcsolódott, így vigyáztak arra, hogy a csont a fogyasztás során ne sérüljön, ne törjön el

Sonka

A sonka a házisertés combjának a húsa, amit az ünnepek alatt elfogyasztottak, a sonka csontját pedig megőrizték. A sonka csontjához több mágikus cselekedet kapcsolódott, így vigyáztak arra, hogy a csont a fogyasztás során ne sérüljön, ne törjön el. Göcsejben, Sióagárdon a sonka csontját a kéményhez szokták tenni, hogy így tartsák távol a tűzvészt a háztól. Lesenceújfaluban a jobb termés reményében a rosszul termő gyümölcsfára akasztották. A sonkacsont még a boszorkányokat is távol tudta tartani! Csíkszentkirályon a csontot az istálló gerendájára kötözték, hogy a boszorkányok ne csomózzák össze a lovak farkát és sörényét.

Torma

A tormát fogyasztották elsőként, felidézve ezzel Jézus „keserűségét”. A torma, a hagyma és a só a népi hiedelmek szerint gonoszűző hatással bírnak. Göcsejben úgy tartották, hogy a markáns ízű, könnyfacsaró torma elriaszt minden ártó alakot, gonosz szellemet.

Sárga túró

Az ország északkeleti részén a görögkatolikus hívők jellegzetes húsvéti csemegéje volt a húsvéti sárga túró, mely tejből, tojásból készült, só és cukor hozzáadásával. A tojások sárgájából és fehérjéből habot készítettek, melyet állandó keverés mellett a forrásban lévő tejhez öntöttek. Lassú tűzön kavarták, amíg túróvá sűrűsödött. A túrót vászonkendőkbe tették és batyut kötöttek köré, a felesleges folyadékot kinyomták, kicsöpögtették belőle. A gazdasszonyok ezt az ételt közvetlenül húsvét előtt készítették el, majd az ünnepi asztalon tálalták.

Só 

A szentelt sóból a gazdasszony egy csipetnyit mindig tett a tésztához dagasztáskor, de még az állatok takarmányába is hintett belőle. A só jótékony hatása, „varázsereje” áthatotta az egész ételt.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás