Hirdetés
Nemzetközi hazai siker: magyar almafajta kapott európai védelmet
Az Európai Bizottság döntése értelmében a derecskei alma is a földrajzi árujelző-oltalom (PGI, protected geographical indication) védettségét élvezi július 11-től. A Bizottság indoklása szerint a „Derecske alma” kizárólag a Hajdú-Bihar megyei Derecske régióból származhat, a gyümölcs húsa kemény, alacsony savtartalmú, enyhén édes ízű, intenzív színeződésű, kalcium- és magnéziumtartalma magas. Ezek a jellemzők az almatermesztés szempontjából ideális művelési módnak és talajnak köszönhetők. Három talajtípus, a nyírségi, a hajdúsági és a bihari keveredik a régióban.
Magas kalciumtartalmának köszönhetően a gyümölcs hosszú ideig kiválóan eltartható, a hosszú tárolás alig van hatással érzékszervi paramétereire - írta a FruitVeB. Az európai uniós szinten elismert megjelölés nem csupán a származási országról kialakított kép javításához járul hozzá, hanem – a termékek minőségi követelményeinek fenntartásán túl – a kollektív jogosultság formájában megjelenő oltalom révén komoly hozzáadott piaci értéket is jelent.

Miért jó a földrajzi árujelző?
A földrajzi árujelzők oltalmának lényege, hogy – a termékek minőségi jellemzői és származási területük között bizonyíthatóan fennálló kapcsolatot elismerve – fellépési lehetőséget biztosít mindazokkal szemben, akik az adott megjelölést jogosulatlanul használják. Ennek legjellemzőbb példája, ha az adott termék nem a megjelölt földrajzi területről származik, de ide tartozik az az eset is, ha nem felel meg a termékleírásban foglalt egyéb követelményeknek. A termékleírást is igénylő földrajzi árujelzők jogosulatlan használata ellen nem csupán a jogosultak léphetnek fel, hanem azok a hatóságok is, amelyek a jogszabály alapján a termékleírásnak való megfelelést ellenőrzik.
A jelenleg PGI oltalom alá eső termékek az eAmbrosia adatbázisban találhatók meg, illetve azok a termékek is, amelyekre már benyújtottak ilyen kérelmet (a Derecske almára például 2018-ban nyújtották be a kérelmet, általában hosszadalmas az eljárás).
A PGI oltalom alá jelenleg Magyarországról
a zöldségek és gyümölcsök közül a makói vöröshagyma, a hajdúsági torma, a szegedi és a kalocsai fűszerpaprika-őrlemény, a gönci kajszi, a szentesi paprika, az őrségi tökmagolaj, a makói és a hegykői petrezselyemgyökér, a szomolyai rövidszárú fekete cseresznye, a nagykörűi ropogós cseresznye, a budaörsi őszibarack, az újfehértói meggy, a jászsági nyári szarvasgomba, a Fertőd vidéki sárgarépa és a tuzséri alma esik, de kérelem alatt áll már többek között a szabolcsi alma is.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés