A talajművelés a növénytermesztés összetett eleme, ahol a gépi művelés mellett egyre népszerűbbek az olyan alternatív megoldások is, mint a takarónövényes talajtakarás, illetve a különböző talajregeneráló mikrobiológiai készítmények. Ebbe a technológiai sorba illeszkedik a TerraCalco 95 kalciumpótló készítményünk, amely kifejezetten a talaj (sok)éves természetes és szántóföldi művelésből származó kalciumveszteségének pótlását célozza meg. A kalcium talajszerkezetre, kémhatásra és azon keresztül a tápanyaghasznosulásra gyakorolt pozitív hatásait többször is bemutattuk a korábbi lapszámokban. A következőkben néhány példán keresztül szeretnénk szemléltetni a kalciumpótlás lehetőségeit az őszi kultúrák vetése előtti időszakban.

Őszi búza kultúrában végzett kísérleti eredményeink jól példázzák, hogy nem csak savanyú talajokon kifizetődő a TerraCalco 95 használata. Közel semleges kémhatáson is lehetséges a foszfor mobilizációja (1. ábra), ami mellett ebben az esetben 8 mázsa terméstöbblet is feljegyezhettünk a kezelt területen betakarítás után. A kísérleti terület értékelése során további érdekességet jelentett az adott időszakról lehívható NDVI képek áttekintése. A kísérlet beállítását követően a maradék anyag a tábla déli, erdő felőli forgójában került kiszórásra, ami szépen kirajzolódik az érés végén készült és mellékelt felvételen is. A kedvező hatás így mind a tápanyagszint változásában, mind pedig a betakarítást megelőző egészséges és stresszmentes növényfejlődésben is megfigyelhető.

1. ábra. A kezelt (bal oldal) és kezeletlen (jobb oldal) területek virágzáskor

Savanyú talajokon, mint például a Nyugat-Dunántúl területein őszi repce alá is érdemes elgondolkodni a kijuttatásán. Őszi káposztarepce alatt savanyú talajon a fejlettségbeli különbségek szembetűnőek, ahogy a mellékelt képen (1. kép) is látszik. A kezelt terület élesen elválik a kezeletlentől a virágzás időpontjában, és reméljük, hogy a betakarításig nem történik komolyabb káresemény a táblán.

1. kép. A kezelt (bal oldal) és kezeletlen (jobb oldal) területek virágzáskor

A tápelem mobilizálás mellett sok esetben a Plasmodiophora brassicae által előidézett gyökérgolyvás megbetegedés megelőzésére, illetve a fertőzésből eredő károk mérséklésére is sikerrel alkalmazható. Mivel gyorsan növeli a talaj kémhatását kedvezőtlen viszonyokat teremt a savanyú közeget kedvelő gomba elterjedéséhez és fejlődéséhez. Akinek nem áll módjában a piacon elérhető rezisztens fajták vetése, azok számára megfelelő megoldást nyújt a TerraCalco kijuttatása a repce vetése előtt.  A felsorolt példák bizonyítják, hogy okszerű felhasználással több problémát is kezelhetünk kalciumpótlással.

A TerraCalco 95 oxid tartalmú kalciumpótló anyag, amely kb. 90-95% hatóanyagot tartalmaz és tulajdonságaiban más, mint a karbonát alapú készítmények. Nedves környezetben gyorsan oldódva aktív kalciummal látja el a talajt. A bekeverés során figyelmet kell fordítani rá, hogy egyenletesen történjen, és az anyag minél nagyobb felületen érintkezzen a talajjal. A 2-8 mm szemcsés szerkezetének és kezelhető hektáronkénti dózisának (0,3-1 t/ha) köszönhetően műtrágyaszóróval könnyen kijuttatható, kiváló vízoldhatósága révén pedig a talajban gyorsan fejti ki jótékony hatását.

Az őszi vetésű növényeink közül a kalászosok, közülük is az árpa, valamint az őszi káposztarepce kalciumigénye jelentős. A kalászosok sikeres termesztéséhez, átlagosan 1 tonna szemtermésre vonatkoztatva, 6-8kg CaO hatóanyag szükséges. Az őszi káposztarepce kalciumigénye ennél sokkal magasabb - 45kg CaO szükséges 1t szemtermés előállításához. A repce esetében kezdeti fejlődés szempontjából elsősorban a foszfor mobilizációja fontos, főleg egy jó termést produkáló gabona elővetemény esetén. Ilyenkor vetés előtt általában viszonylag rövid idő áll rendelkezésre az elővetemény betakarítása után, így megfontolandó, hogy a gyorsabb munkatempót és gyorsabb hatást biztosító kalcium-oxidos technológiát válasszuk. Ahhoz, hogy a megfelelő hatóanyag időben rendelkezésre tudjon állni, szükséges a kalcium pótlása és a talajba való dolgozása még a vetés előtt, mivel a növény csak a talajból tudja ezt a mennyiségű hatóanyagot felvenni.

Amennyiben információra van szükségük a termékkel és a szükséges kijuttatási mennyiségekkel kapcsolatban keressék bizalommal kollégáinkat.

(x)

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás