Hirdetés
Olcsó hőkamerás eszközökkel mutatják ki a tehenek sántaságát
A Royal Veterinary College (RVC) kutatásán alapuló tanulmány kiemelte, hogy az olcsóbb képalkotó eszközök minimális különbséget mutattak a tejelő szarvasmarhák sántaságának kimutatásában a drágább eszközökhöz képest. Az olcsóbb készülékek hatékonysága szélesebb körű használatot eredményezhet a gazdák, állatorvosok és patacsiszolók körében, segítve a sántaság korábbi felismerését.
A sántaság óriási probléma az Egyesült Királyság tejiparában: a szarvasmarhák egyötöde-negyede érintett, é ez évente mintegy 53,5 millió fontjába kerül az ágazatnak. Ezért a kutatók szerint a tanulmány eredményei a szarvasmarhák jólétének javítása mellett a betegség magas gazdasági költségeit is csökkenthetik.

Tehénképek összehasonlítása
Dr. Nicola Blackie, az RVC termelési állattudományi tanszékének vezető oktatója vezetésével a tanulmány 83 tehén hátsó lábáról készült hőkamerás képeket hasonlított össze. Ezeket drága és alacsony költségű hőkamerás készülékekkel készítették.
A készülékek teljesítménye és minősége között nagyon kis különbséget állapítottak meg. Annak ellenére, hogy az olcsó készülék ára 2%-a volt a nagy költségű készülék árának. A felvett képek azt sugallták, hogy az olcsó hőkamerás készülékek beszerzése a legköltséghatékonyabb választás a sántaság azonosításának segítésére.
A tanulmány rávilágít az olcsóbb infravörös hőkamerás készülékek hatékonyságára is az állapot azonosításában. Ez a gazdák, állatorvosok és patacsiszolók körében a készülékek szélesebb körű használatához vezethet. Bár a szarvasmarhák sántaságának kimutatására néha már használtak nagy költségű készülékeket, a 20 000 fontot is elérő ár és a sérülékenység korábban korlátozta hasznosságukat a gazdaságban.
Nagyobb gazdasági és jóléti előnyök
„Ez a projekt lehetővé teszi, hogy a szarvasmarhák sántaságának korai felismerése a gazdálkodó népesség nagyobb része számára elérhetővé váljon. Ez nagyobb gazdasági és jóléti előnyökkel jár” – mondta Blackie.
A tanulmányt Aidan Coe, az RVC graduális állatorvostanhallgatója végezte, aki vezető kutatóként hozzátette: „Lehetőség van arra, hogy az alacsony költségű infravörös hőkamerás készülékeket objektív, költséghatékony módszerként lehessen használni a nemzeti állomány sántaságának felmérésére. Ez hasznos kiegészítője lehet a jelenlegi sántaságfelismerési módszereknek".
A „Comparison of low and high-cost infrared thermal imaging devices for the detection of lameness in dairy cattle” (Alacsony és magas költségű infravörös hőkamerás eszközök összehasonlítása a tejelő szarvasmarhák sántaságának kimutatására) című tanulmány a Veterinary Sciences című folyóiratban jelent meg.
(Forrás: dairyglobal.net)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés