A mezőgazdaság és a mesterséges intelligencia kapcsolata volt a téma a MATE hallgatói workshopján. A mesterséges intelligencia (MI) számos területen játszik komoly szerepet az agráriumban, mint például a termelési előrejelzések, a precíziós mezőgazdaság, a kártevők és a betegségek felismerése, az adatfeldolgozás és a döntéstámogatás. A „Mesterséges intelligencia a fenntartható agráriumért” workshop fontos témákat érintett.

A bevezetőben írt néhány példa az agrárszektorban való alkalmazásra, viszont még végtelen mennyiségű kiaknázatlan lehetőséget rejt magában a technológia, hiszen folyamatosan fejlődik. Új lehetőségek nyílnak meg a mezőgazdaságban való felhasználásra a hatékonyság és a fenntarthatóság javítása érdekében. Erre a lehetőségre és szükségességre hívta fel a hallgatók figyelmét a MATE Innovációs Központja a „Mesterséges intelligencia a fenntartható agráriumért” elnevezésű workshoppal.

A mesterséges intelligencia (MI) számos területen játszik komoly szerepet az agráriumban, mint például a termelési előrejelzések, a precíziós mezőgazdaság, a kártevők és a betegségek felismerése, az adatfeldolgozás és a döntéstámogatás - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva, illusztráció
A mesterséges intelligencia (MI) számos területen játszik komoly szerepet az agráriumban, mint például a termelési előrejelzések, a precíziós mezőgazdaság, a kártevők és a betegségek felismerése, az adatfeldolgozás és a döntéstámogatás - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva, illusztráció

A program célja a hallgatók ösztönzése volt arra, hogy új innovatív ötletek szülessenek az Egyetemen az MI agrár- és élelmiszeriparban való alkalmazására. 

A workshop 3 részből állt: 

  • szakmai áttekintés, melyet az Innomine Digital Innovation Hub Nonprofit Kft. mutatott be; 
  • workshop, amely keretében a hallgatók a MI alkalmazásáról ötleteltek, lehetséges új megoldásokat gondoltak ki; 
  • szakmai visszajelzés, mely keretében a hallgatók bemutatták ötleteiket és közösen vitatták meg azok relevanciáját és lehetőségeit.

A nyitó előadásban az Innomine munkatársa, Dr. Gyarmati Tünde összefoglalta a mesterséges intelligencia sajátosságait, típusait és történetét. Bemutatták az MI technológia mezőgazdasági vonatkozásait, kulcsfontosságú előnyeit és kihívásait a szektorban. Az előadás résztvevői megismerhettek konkrét példákat a jelenleg használt MI támogatott technológiák alkalmazására, jövőbeli MI trendeket, Európai Uniós törekvéseket és elvárásokat, valamint ezek kapcsolatát az MI technológiával az agrár- és élelmiszeriparban.

​​​​​​​A csoportszobás munka célja volt, hogy az adott témakör iránt érdeklődő  hallgatók brainstroming-ja, közös gondolkodása eredményeként új innovatív megoldások szülessenek az MI támogatott technológiák EU-s kihívásokra választ és megoldást kínáló alkalmazásaira. Az együttgondolkodás eredményei a szakértő tanácsadó közreműködésével kerültek validálásra és az ötletek továbbfejlesztési lehetőségei is feltérképezésre kerültek.

Az MI technológia aktualitása és fontossága, valamint a workshopra való nagy érdeklődésre tekintettel az Innovációs Központ az esemény folytatásán dolgozik, melynek célja, hogy a hallgatói versenyek élvonalába terelje a technológia alkalmazásának témáját a fenntartható agrárium érdekében - írták.

A program az NKFIH 2019-1.2.1-EGYETEMIÖKO-2019-00006 projekt támogatásával valósult meg.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal új felhívásának célja az eredményorientált egyetemi innovációs ökoszisztéma kiépítésének, illetve hatékony működtetésének támogatása. A felsőoktatási intézményekben létrejövő kutatás-fejlesztési eredmények üzleti hasznosítása az oktatók, kutatók és hallgatók körében kifejlődő vállalkozói szemlélettel, a technológia-transzfer és az innováció intézményi szintű menedzsmentjével válik lehetővé.

Az első szakaszra vonatkozóan:

Elérendő célok és várható hatások

  • Aktív, kölcsönös előnyökön alapuló, üzleti szemléletű kapcsolat kialakítása az egyetemek és az üzleti szféra között.
  • Az intézmények szellemi és infrastrukturális kompetenciáinak transzparens szolgáltatásként történő megjelenítése.
  • Egyetemenként egyablakos kapcsolat kialakítása a vállalkozások felé, hálózatosan együttműködő csomópontokként.
  • Eredményszemléletű technológia-transzfer és innováció-menedzsment ösztönzése az intézményekben.
  • A vállalkozói szemlélet fejlesztése az oktatók, kutatók és hallgatók körében.
  • Az intézményi KFI eredmények üzleti hasznosítása a vállalati együttműködések révén.

A támogatást igénylők köre

Pályázatot nyújthatnak be a Magyarországon államilag elismert felsőoktatási intézmények közül a 651/2014/EU bizottsági rendelet 2. cikk 83. pontja szerint kutató-tudásközvetítő szervezetnek minősülő

  • állami egyetemek
  • állami alkalmazott tudományok egyetemei
  • 599 GFO kódú egyetem, amelynek a fenntartói jogát a Magyar Állam által alapított jogi személy gyakorolja.

Támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.

A benyújtás határideje

A támogatási kérelmek (elektronikus) benyújtása a kitöltő program élesítésétől 2019. június 28-án 12.00 óráig lehetséges. Támogatás a rendelkezésre álló keretösszeg erejéig nyújtható.

Kötelező tevékenységek

  1. Technológia- és tudástranszferért felelős központi szervezeti egység létrehozása és/vagy működtetése, az innovációs tevékenység intézményi szintű harmonizálása, ezeknek megfelelő szervezeti és működési rend létrehozása.
  2. KFI kapacitások felmérése és felülvizsgálata továbbá az ezt hasznosító kompetencia-menedzsment kialakítása és működtetése, adatszolgáltatás a támogató felé.
  3. Tudásmenedzsment helyi adatbázis kialakítása és karbantartása, és adatszolgáltatás a támogató felé.
  4. Intézményi szellemitulajdon-kezelési szabályzat frissítése.
  5. A KFItv. 34. § (3) bekezdése szerinti jelentéstételi kötelezettséggel összhangban nyilvános éves beszámoló készítése a felsőoktatási intézmény szellemitulajdon-kezelési és technológiatranszfer tevékenységéről.
  6. b) és c) ponthoz kapcsolódóan a felülvizsgálathoz, aktualizáláshoz, hasznosító kompetencia-menedzsmenthez és központi adatbázisokhoz kapcsolódó feladatok ellátása.
  7. Üzleti és működési modell elkészítése a választott tevékenységekre vonatkozóan
  8. Szellemi tulajdon védelmére elkülönített intézményi keret létrehozása a projekt futamideje alatt
  9. Innováció- és kutatásmenedzsment képzések szervezése az egyetemi polgárok részére.

Választható tevékenységek: az alábbiak közül legalább 5 tevékenység vállalása és megvalósítása szükséges

  • Adatbázis létrehozása a vállalati kapcsolatok, partner vagy téma szempontjából új, bevételt hozó KFI és üzleti együttműködések létrehozása, bővítése érdekében.
  • Szellemitulajdon-védelmi szabályozás, kapcsolódó folyamatok működtetése, iparjogvédelmi bejelentések és az ehhez kapcsolódó szabadalmi ügyvivői vélemények, újdonságkutatások, valamint egyéb szakvélemények beszerzése.
  • KFI eredmények (ideértve a művészeti KFI eredményeket is) üzleti hasznosítása, szellemi alkotások értékesítése, hasznosítása.
  • Vállalatoknak üzleti alapon nyújtott KFI szolgáltatások értékesítése és koordinálása egyetemi K+F szervezeti egységek bevonásával.
  • KFI eredmények (ideértve a művészeti KFI eredményeket is) piaci hasznosításának menedzselése.
  • Szellemitulajdon-védelmi tudatosságnövelő, startup vállalkozói, üzletfejlesztési képzések, tréningek tartása, továbbfejlesztése, kreditpontos képzések indítása, különös tekintettel a hallgatói-KKV/startup együttműködésre épülő gyakorlat-orientált kurzusokra.
  • Hallgatói innováció támogatása: Hackatonok, innovációs és start-up versenyek szervezése, díjazása. Hallgatói open lab és fab-lab működtetése.
  • Proof of Concept (PoC) Alap létrehozása, működtetése (maximum az elszámolható költség 40%-a erejéig). A PoC Alaphoz beadott pályázatok támogatási összege projektenként maximum 7 millió Ft lehet.
  • Egyetemi hasznosító vállalkozások létrehozása és üzleti terv elkészítése.
  • Az uniós kutatási és innovációs keretprogramokban való részvétel javítása érdekében H2020 (vagy Horizont Európa) Információs Pont létrehozása. A feladatra alkalmazott munkatárs szorosan együttműködik az NKFI Hivatal Nemzeti Kapcsolattartóival (H2020 National Contact Points, NCP), tőlük folyamatos szakmai támogatást kap munkájához.
  • Technológia- és tudástranszferhez kapcsolódó kompetenciák fejlesztése (maximum az elszámolható költség 15 %-a erejéig): innováció- és kutatásmenedzsment képzések szervezése a kutatók és hallgatók részére; technology scouting tevékenység megvalósítása; technológia-validációhoz szükséges kompetenciák kiépítése; nemzetközi konferenciákon, workshopokon való részvétel.

A rendelkezésre álló forrás

A program teljes pályázati keretösszege 4 milliárd forint, amely két ütemben kerül meghirdetésre. Az első szakasz keretében elérhető keretösszeg 2 milliárd forint. A program első szakaszában igényelhető vissza nem térítendő támogatás 30-150 millió forint, 100%-os támogatási intenzitás mellett.

A fennmaradó 2 milliárd forint keretösszegről az NKFI Hivatal a projektek előrehaladásának értékelését követően, a program második támogatási szakaszában dönt. A további részleteket ide kattintva lehet elolvasni.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás