Az Európai Bizottság (EB) zöld utat adott Ukrajna öt szomszédjának, hogy szeptember közepéig (szeptember 15-ig) betiltsák az ukrán gabona belföldi értékesítését. Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia engedélyt kapott a tilalom bevezetésére, miután panaszok érkeztek arra vonatkozóan, hogy az ukrán import elárasztja piacaikat, és lenyomja az árakat.

Olcsóbb gabona árasztja el a piacot

Az érintett országok arra panaszkodtak a Bizottságnak, hogy az Európai Unió kereskedelmi liberalizációja miatt az olcsóbb gabona elárasztotta a piacot, és ez veszteségessé tette a hazai termelést.

Egy ENSZ-megállapodás több mint 30 millió tonna gabona és egyéb élelmiszer exportját tette lehetővé, ami hozzájárult a globális élelmiszerbiztonsági válság enyhítéséhez és a gabonaárak csökkentéséhez.
Egy ENSZ-megállapodás több mint 30 millió tonna gabona és egyéb élelmiszer exportját tette lehetővé, ami hozzájárult a globális élelmiszerbiztonsági válság enyhítéséhez és a gabonaárak csökkentéséhez. (Fotó: Pixabay)

A 27 tagállamot tömörítő EU kereskedelempolitikáját felügyelő Bizottság engedélyezte az 5 országnak, hogy korlátozza a búza, a kukorica, a repce és a napraforgómag behozatalát, de ez a kivétel a héten lejár.

A gabonafélék továbbra is exportálhatók más, távolabbi uniós tagállamokba. A Bizottság egy hónappal ezelőtt közölte, hogy meghosszabbíthatja a korlátozásokat, ha továbbra is fennállnak a kivételes körülmények.

Ukrajna reakciója a tilalomra

Az ukrán mezőgazdasági minisztérium válaszában „helytelennek” minősítette a Bizottság lépését, és hozzátette, hogy reméli, ősszel nem hosszabbítják meg a tilalmat.

Gabonafolyosó

Ukrajna tavalyi orosz megszállásának kezdete óta a gabonaexport súlyos zavarokat szenvedett. A Fekete-tengeri Gabonakezdeményezés keretében 2022 júliusában létrejött, a Fekete-tengeren egy biztonságos tengeri humanitárius folyosó megnyitásáról szóló ENSZ-megállapodás több mint 30 millió tonna gabona és egyéb élelmiszer exportját tette lehetővé, ami hozzájárult a globális élelmiszerbiztonsági válság enyhítéséhez és a gabonaárak csökkentéséhez.

Exportált ukrán termények

Az Európai Bizottság közölte, hogy a legtöbb rakományt exportálták.

A megoszlás: kukorica (50%), búza (28%), napraforgótermékek (11%), egyéb (11%).

A Fekete-tengeren keresztül exportált búza 64%-a és a kukorica 51%-a a fejlődő országokba került.

Az ENSZ Világélelmezési Programja is szállít búzát a fekete-tengeri kikötőkből. A kezdeményezés 2022 augusztusi indulása óta több mint 625 000 tonna búza hagyta el az ukrán kikötőket Etiópia, Jemen, Afganisztán, Szudán, Szomália, Kenya és Dzsibuti felé.

(Forrás: allaboutfeed.net)  

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás