A Gyermelyi Zrt. növénytermesztési ágazatában 2013 nyara óta gyűjtik a cellaadatokat és készítenek hozamtérképeket a termőterületről. Ezek eredménye ma már lényeges tényező a termelés gazdaságosságának alakításában. Keresztes Zsolt, a cég növénytermesztési igazgatója szerint a precíziós eszközök használatához a növénytermesztéshez és az informatikához egyaránt értő, felsőfokú végzettségű munkavállalóra van szükség. Ilyenből viszont nagyon kevés van a magyar munkaerőpiacon.

Az Agrárszektor számolt be róla, hogy az élelmiszertermelő gazdaságnak nem a legkedvezőbbek a növénytermesztési adottságai. Földjeik jellemző értéke mindössze 13 és 17 aranykorona között változik, továbbá a tábláik legnagyobb része nagy szintkülönbségű. A termőértékben az egyes táblákon belül is nagy eltérések, komolyabb magasságkülönbségek tapasztalhatók. Nagy kihívást jelent a szántó, vető, arató részlegnek az erózió kezelése is. A völgyekben a termőréteg lényegesen jobb, mint a meredek domboldalakban. Ez speciális tervezést, gondolkodást és tápanyag visszapótlást igényel. Ilyen körülmények között a precíziós módszerek alkalmazása szinte megkerülhetetlen. Ezért is fogtak hozzá idehaza az elsők között az alapadatok gyűjtéséhez.

Így megy a precíziós mezőgazdaság a Gyermelyinél: hozamtérkép, adatgyűjtés, informatikai tudású traktoros dolgozik - Fotó: Keresztes Zsolt, növénytermesztési igazgató
Így megy a precíziós mezőgazdaság a Gyermelyinél: hozamtérkép, adatgyűjtés, informatikai tudású traktoros dolgozik - Fotó: Keresztes Zsolt, növénytermesztési igazgató
Talajvédelem, hozam

A talajt nekünk mindenképpen meg kell védeni. Országos rekordtermést nem várhatunk a területeinktől. Az értékes területrészeinket pedig igazán meg kell becsülnünk. Ami gyengébb adottságú rész, azt el kell fogadnunk ilyennek, de nem szabad elhanyagolnunk - mondta a portálnak Keresztes Zsolt növénytermesztési igazgató. 

Minden területen az optimális inputanyag-mennyiség kijuttatására törekednek. A gyengébb adottságúakra kevesebb tápanyagot juttatnak ki. Ezeknek a vízháztartása is rosszabb. Ez meghatározza, hogy az adott menedzsment zóna mennyi növényt tud eltartani, ez eldönti a tőszámot is. Oda kevesebbet vetnek, és így „kevesebb lesz az éhes száj”, amelyet a talajnak el kell tartania. Viszont annyi haszonnövénynek fednie kell a termőterületet, amennyi a gyomosodást megakadályozza - mondta.

Hozamtérképek, beállítások

A hozamtérképek önmagukban még nem lehetnek hasznára a gazdálkodásnak. A gyermelyi növénytermesztési ágazatában 5 kombájn végzi a betakarítást. Ez 5 gépbeállítást és 5 gépkezelőt is jelent. A gépeket rendszeresen kalibrálják, de az emberi tényezőt így is mindig figyelembe kell venni. Az adatokat pedig utólag egybe kell fésülni. Így kaphatják meg egy-egy cella valódi terméseredményeit. Ehhez műholdfelvételeket is felhasználnak. Igazán értékes, a precíziós gazdálkodásban jól felhasználható alapok az évről évre elvégzett elemzések, karbantartások után jöhetnek csak létre. Ehhez a munkához a növénytermesztéshez és az informatikához egyaránt értő, felsőfokú végzettségű, szakemberekre van szükség. Ilyen munkavállalóból viszont nagyon kevés van a hazai munkaerőpiacon - közölte Keresztes Zsolt.

Egyre többen vannak, akik meglátták azt a lehetőséget, hogy ezzel a tevékenységgel sok pénzt lehet keresni. Ráadásul vannak, akik rossz adatokat, rossz módszereket árulnak nem olcsón. Nem szabad ezeknek a vállalkozóknak bedőlni, mert nem csak nagyon sok pénzt veszíthetünk ezzel, hanem árthatunk a talajoknak is  - fogalmazott a szakember. 

Házon belüli megoldás

A szakembereket Gyermelyen házon belül igyekeznek megtalálni. A növénytermesztési igazgató az egyik beosztottjával együtt végzi most egy posztgraduális egyetemi szakon a Precíziós mezőgazdasági szakmérnöki kurzust. A növénytermesztés első számú vezetője szerint azért kell megszereznie ezt a tudást, hogy helyénvaló és jó kérdéseket tudjon feltenni a precíziós szakterületre specializálódott beosztottjának. Be kell látni, hogy a számítástechnika, az informatika és a térinformatika lassan fontosabb az eredményes gazdálkodásban, mint a növénytermesztési szakismeretek magas szintű birtoklása. A jövő trendje az emberi tényező minél teljesebb kikapcsolása a folyamatból. Egyre inkább a gépekre bízzuk a szakmai információk alapján elvégzendő munkát. Nincs messze az idő, amikor majd nálunk is megjelennek a vezető nélküli traktorok. Ezeknek a programozásához pedig komoly informatikai tudás is szükséges  - mondta Keresztes Zsolt.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás