Az éghajlat fokozatos melegedésével, az enyhe telek gyakrabbi előfordulásával látványosan növekszik a különféle szúró-szívó szájszervű ízeltlábúak mezőgazdasági jelentősége. Ezt tetézi az ellenük hatásosan alkalmazható hatóanyagok csökkenése is. Bár nem mikrobiológiai, de mégis mikroszkópikus hadviselés az atkák (esetleg tripszek) ellen bevethető ragadozó atkák – és több más élő szervezet – alkalmazása. A Typhlodromus pyri és a Phytoseiulus persimilis ültetvénybe/állományba telepítése, illetve rájuk nézve kíméletes növényvédelmi technológia alkalmazása meghozza a várt eredményt.

A ragadozó rovarok képesek a kistestű ízeltlábúakat, főként atkákat, de lisztecskéket, tripszeket teljesen felszámolni az állományokból, vagy legalább olyan szinten meggyéríteni, hogy azok értékelhető kárt már nem képesek okozni - írta a Biocont.

Ragadozó rovarok használatával a takácsatkák és levélatkák ellen is segíthető a növényvédelem, akár a fűszernövényeknél is
Ragadozó rovarok használatával a takácsatkák és levélatkák ellen is segíthető a növényvédelem, akár a fűszernövényeknél is

Hogyan lehet védekezni a Typhlodromus pyri-vel?

A Typhlodromus pyri a szőlőt és a gyümölcsöket károsító fitofág atkákat fogyasztja - írták. Magyarországon is őshonos, áttelel az ültetvényekben, a telepítése nem jelent környezeti kockázatot. Az ültetvény teljes élettartama alatt gátolja a kártevő atkák felszaporodását, telepítésével hosszú távra, vegyszermentesen megoldható a fitofág atkák elleni védelem. Az atkaölő szerek ezáltal elhagyhatóak, ezzel jelentős költségmegtakarítás érhető el. Az ültetvény növényvédő szer terhelése és az ott dolgozók növényvédő szer expozíciója, valamint a termésben előforduló szermaradékok mennyisége jelentősen csökken.

Előnyei:

  • Jelentős szermaradék csökkenés érhető el
  • Az atkaölő szerek szinte teljesen elhagyhatóak
  • Használatával csökkenthetőek a költségek

Technikai információk a ragadozó rovarok felhasználásáról:

Az ültetvényben a ragadozó atkákat tartalmazó filccsíkokat (30 kifejlett egyed/filccsík) a téli időszakban a fák ágaira, illetve a szőlővesszőkre rögzítve kell elhelyezni. Szamóca esetében egy csíkot négy felé kell vágni, és azokat a levelekre fektetni. Az idő felmelegedésével az atkák aktívvá válnak és a filccsíkokból áttelepülnek a növényállományba.

A Typhlodromus pyri használata esetén az ültetvény növényvédelmi technológiájában figyelemmel kell lenni a telepített ragadozó atkákra, atkakímélő permetezési programot kell kialakítani.

Tárolás: Felhasználásig hűvös (10 °C alatti hőmérsékleten), párás és sötét helyen, védve azt a kiszáradástól.

https://www.youtube.com/watch?v=bX5XIMjzt38
Ragadozóatkák a biológiai növényvédelemben

A másik harcos, a Phytoseiulus persimilis ragadozó atka

A Phytoseiulus persimilis egy olyan ragadozó atka faj, amely takácsatka elleni biológiai védekezésre használható. A kifejlett egyedek mozgása gyors, színük a narancssárgától a világosbarnáig változhat. Testfelépítését tekintve ez a ragadozó atka kicsit hosszabb, mint a takácsatka. Tojásai oválisak és kétszer olyan nagyok, mint a takácsatka tojások.

Alkalmazás: A Phytoseiulus persimils 20 °C feletti hőmérsékleten a legaktívabb, 70%-os relatív páratartalom mellett. A csomagolás tartalmát vékony rétegben, egyenletesen eloszlatva szórják a növény leveleire. Az ajánlott dózis 2-50 egyed/m2. Kiszerelése egy 500 ml-es palack, ami nagyjából 2000 ragadozó atkát tartalmaz.

Tárolás: A palackokat a kijuttatásig vízszintes helyzetben, sötétben, 8°C és 10°C közötti hőmérsékleten kell tárolni. Maximális eltarthatósága 2 nap. A III. forgalmi kategóriába tartozik.

Életciklusa és hatékonysága

Egy felnőtt nőstény képes 60 tojást is lerakni, melyekből 2-3 nap alatt lárvák fejlődnek. A ragadozó atkának lárva stádiumban nincs szüksége táplálékra, a nimfák és az imágók takácsatkákat fogyasztanak. A ragadozó atkák napi 5-20 zsákmányt fogyasztanak el. Fontos szempont a megfelelő páratartalom kialakítása. A Phytoseiulus persimilis ragadozó atka számára a 15-25 °C-os hőmérséklet és a 70% körüli páratartalom az ideális. Érdemes törekedni a számukra kedvező feltételek megteremtésére - írták.

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás