Hirdetés
Sok bajt okoz a paprikatripsz, de van természetes ellensége
Hollandiában már évek óta jelen van egy új, délkelet-ázsiai kártevő, a paprikatripsz. A rovar kordában tartható egy természetes ellenséggel. A ragadozó atkának eleinte támogatásra van szükségük ahhoz, hogy megtelepedjen a növényállományban. Ezt el lehet érni kiegészítő táplálékkal. A gond az, hogy a terített asztal a polifág kártevőknek is kedvez. Ezért a Wageningeni Egyetem üvegházi részlege vizsgálatot indított a különböző kiegészítő táplálékok hatásával kapcsolatban. A kutatás tárgya egy tripsz (Thrips parvispinus) és természetes ellensége, egy ragadozóatka (Transeius montdorensis) volt.
A Mezőhír számolt be róla, hogy az említett tripsz Délkelet-Ázsiából származik, csak néhány éve bukkant fel Hollandiában, elsőként a flamingóvirágokkal foglalkozó kertészetekben okozott nagy károkat. Imágói és lárvái a virágokat és a leveleket is megtámadták. Még rosszabb, hogy a kaliforniai paprikában is megjelentek, ezért a termelők paprikatripszként emlegetik - írták.

Segíteni kell a védekezést
A Transeius montdorensis ragadozóatka hatékony és természetes ellensége ennek a tripsznek, de nehezen telepedik meg a flamingóvirágon, ezért folyton újra kell telepíteni. A termelők ezért gyakran kiegészítő táplálékkal, általában virágporral segítik a ragadozóatkát. Csakhogy maga a tripsz is sokféle táplálékot fogyaszt, többek között pollent is. Ezért fontos kérdés, hogy valójában a kártevőnek vagy a predátornak segít-e a kertész, amikor etetni próbálja a segítőjét?
Így nézett ki a kísérlet
A kutatók három kiegészítő táplálékkal kísérleteztek: gyékény pollenjével, az Artemia sóféreg petéivel (ezek valójában apró rákok, tartós petéiket haltápként lehet megvásárolni Magyarországon is) és egy másik atkafajjal (Thyreophagus entomophagus). Ezeket hetente frissítették a növényállományban.
A három eltérő táplálékforrásnak nem volt szignifikánsan eltérő hatása a tripszek szaporodására: a nőstények peterakását nem befolyásolta a kiegészítő táplálék minősége. A ragadozóatkák mindhárom táplálékforrás mellett hatékonyan tették a dolgukat, de lényegesen eredményesebben telepedtek meg a növényállományban, ha Artemia (sóféreg) petékkel látták el őket.
Ez azt jelenti, hogy van egy táplálékforrás, amelyik csak a ragadozóatka számára kívánatos, a tripsznek nem, így csakis a növénytermesztőnek hasznos szervezet megtelepedését segítik vele. Akár egyetlen Artemia-kezeléssel megoldható lehet a probléma - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés