Bár a tavalyi, történelmi aszályt hozó 2022-es év és a katasztrofális terméseredmények ellenére idén nőtt a napraforgó vetésterülete Magyarországon, rengeteg volt a kérdőjel a növény körül. Augusztusig minden adott volt rekordterméshez, ám a nyár végi hőhullám borította a terveket. Az előrejelzések szerint azonban még így is megvolt az esély a 3 tonna/hektáros átlaghozamra. Milyen lett végül a termés? Hogyan látják a helyzetet a hazai termelők? Rendelkeznek-e elegendő raktárkapacitással a termény biztonságos betárolására? 

Az Agrárszektor járt utána a 2023-as napraforgó-helyzetnek, ezt az anyagot szemléztük. 

Bár a tavalyi, történelmi aszályt hozó 2022-es év és a katasztrofális terméseredmények ellenére idén nőtt a napraforgó vetésterülete Magyarországon, rengeteg volt a kérdőjel a növény körül
Bár a tavalyi, történelmi aszályt hozó 2022-es év és a katasztrofális terméseredmények ellenére idén nőtt a napraforgó vetésterülete Magyarországon, rengeteg volt a kérdőjel a növény körül

Nem ment el a gazdák kedve a napraforgó termesztésétől

Ugyan a 2022-es, történelmi jelentőségű aszály erősen megviselte a szántóföldi kultúrákat, idén a magyar gazdák összesen 714 ezer hektáron vetettek napraforgót. Ez megközelítőleg 2%-kal volt nagyobb, mint egy évvel korábban, amikor a növény vetésterülete közel 700 ezer hektárt tett ki. Ez azt jelenti, hogy a hazai termelők a katasztrofális tavalyi eredmények ellenére - 1,1 millió tonna betakarított napraforgó 313 ezer hektár területről - sem mondtak le erről a növényről. Amint az a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara júniusi jelentéséből kiderült, a vetésterület harmada az Észak-Alföldön (33%), a negyede pedig a Dél-Alföldön helyezkedett el (23%).

Egy dolog azonban az adatokból és a számokból dolgozni, és egészen más személyesen megérdeklődni azok tapasztalatait, akik ebből élnek. A portál ezért arról kérdezte a magyar gazdákat, milyenek voltak az idei tapasztalataik a napraforgóval, milyen lett a termés, és hogy behozta-e az előzetes várakozásokat a kultúra.

Az eredmények és a számok

A Csongrád-Csanád vármegyei HÓDAGRO Zrt.-nél idén 304 hektáron vetettek napraforgót, ami 50 hektáros növekedés a tavalyi évhez képest. A vállalat növénytermesztési főmérnök-helyettese elmondta, hogy már készen vannak a napraforgó betakarításával. Égető Sándor szerint az idén nem volt semmi fennakadás, és csak nagyon minimális aszálykár volt az állományokban. A szakember elárulta, hogy a korábbi évekhez képest közepes, 2,5 tonna/hektáros lett a termés, de a minősége megfelelő, azzal nem volt semmi probléma. Égető Sándor a tárolást illetően is optimistán nyilatkozott, mint mondta, rengeteg helyük van még, akkor is győznék kapacitással, ha hektáronként 5 tonnás hozamot produkált volna a napraforgó idén.

A Hajdúságban és Békésben a helyzet 

2023-ban a Hajdúböszörményi Mezőgazdasági Zrt. az intergrált területeivel együtt 230 hektáron vetett kukoricát, ami valamivel kevesebb volt az előző évihez képest. Ezt korábban a Hajdú-Bihar vármegyei vállalat termelési igazgatóhelyettese, Boda István árulta el. A szakember arról számolt be, hogy éppen október végén fejezték be a kukorica betakarítását. Nagyon szélsőséges lett a termés, 2 és 4 tonna között mozog a hektáronkénti átlag. A minőséget illetően a termelési igazgatóhelyettes úgy fogalmazott, hogy a vártnál gyengébb lett, nincsenek kiemelkedő, nagy olajtartalmú tételek. Boda István elmondta, hogy a tárolás terén minden rendben van, elegendő kapacitással rendelkeznek.

Muhi Zoltán, a Békés vármegyei Agro-M Zrt. képviseletében elmondta, hogy idén 528 hektáron vetettek napraforgót, és már végeztek a betakarítással. A vállalkozás termelési vezérigazgató-helyettese elárulta, hogy hektáronként átlagosan 2,7 tonnás terméssel számolhatnak, ami nem annyira jó az ő környékükön. A szakember a termés minőségéről nem tudott nyilatkozni, mivel a mintákat elküldték bevizsgálásra, de még nem kapták meg az eredményeket. Muhi Zoltán elmondta, hogy nekik ugyan nincsen gondjuk a tárolással, elegendő kapacitással rendelkeznek, ám a környéken rengeteg termelőnek komoly kihívásai vannak ezen a téren.

Az összefoglalás

Összességében elmondható, hogy a napraforgó, bár országos szinten várhatóan hozni fogja a 3 tonnás hektáronkénti átlagot, vármegyénként, térségenként és parcellánként is óriási eltérések lehetnek a hozamok tekintetében. A termés minőségét a megkérdezett gazdák közepesre, vagy annál alacsonyabbra értékelték, ami nem egy esetben elmaradt a várakozásoktól. A tárolási gondokkal és az alacsony terményárakkal együtt azonban jó kérdés, hogy mi lesz a következő évben a napraforgóval - írták.

Megosztás

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás