Hirdetés
Szaúdi küldöttség látogatta meg a nagyberényi smaragdfákat Somogyban
A küldöttség Somogy megyei látogatását az Agrárminisztérium és a Miniszterelnökség szervezte meg. A nagyberényi smaragdfa ültetvényt Steier József klímakutató agrármérnök mutatta be a Szaúd-Arábiából Magyarországra érkező delegációnak. A szaúdi vezetők utazásának célja a magyar mezőgazdaság tanulmányozása volt, valamint az, hogy tavasszal jelentettek be egy nagy méretű fásítási programot és keresik azokat a fafajtákat, amelyek jól tűrik a klímaváltozás okozta stresszhelyzeteket. A smaragdfa pedig a szélsőségekhez rendkívül jól alkalmazkodik.
A látogatás során szóba került a novemberben esedékes glasgow-i ENSZ-klímatalálkozó, ahol a szén-dioxid csökkentésre és elnyeletésre hívják fel a figyelmet. A folyamat egyik lehetséges megoldását éppen a smaragdfa jelentheti. Toldi Ottó klímapolitikai tanácsadó közelmúltban publikált szakmai anyaga szerint 700 ezer hektárnyi smaragdfával karbonsemlegessé lehetne tenni Magyarországot. A nagyberényi ültetvényt 2014-ben hozták létre és a közel 2 hektáros területen mintegy 800 smaragdfa található. A különleges növények rendkívül gyorsan nőnek és képesek hektáronként 30 tonna port és pollent megkötni. Ökológiai szerepük mellett kiváló alapanyagot biztosítanak a bútor- és faipar számára - írta a Sonline.

A Somogy megyei smaragdfa
Arról a Magyar Mezőgazdaság számolt be, hogy a Somogy megyei Nagyberény határában terül el Európa első karbonklíma-ültetvénye, aminek alapját egy különleges Paulownia fajhibrid, a smaragdfa adja, amelyet a Sunwo Zrt. 10 évnyi fejlesztés eredményeképp állított elő. A szakemberek célja volt, hogy olyan magas szintű fotoszintézissel rendelkező növényekkel létesített, akár agrárerdészeti kívánalmak is megfelelő, gyorsan növő és többször letermelhető fás szárú ültetvényt hozzanak létre, amely nagymértékben segíti a klímavédelemmel kapcsolatos törekvéseket.
Steier József, a Sunwo Zrt. vezérigazgatója szerint 2019-ig összesen 27 értékképző tulajdonságát azonosították a smaragdfának, a nagyberényi ültetvény pedig ezek közül 10-zel már akkor rendelkezett. A fajta háromszor gyorsabban növekszik az átlagos hazai energiaültetvények fáinál, s azoknál jóval nagyobb – nagyjából 10-szeres – szén-dioxid megkötési képességgel bír. A smaragdfa levele remekül hasznosítható a bioetanol gyártása során, ugyanakkor kiváló minőségű tea is készíthető belőle, magas proteintartalma miatt pedig takarmánynak is tökéletes - mondta.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés