Hirdetés
Egy új enzim, amely felforgathatja az etanolgyártást
A Novozymes, amely régóta szállítja az erjesztéshez szükséges eszközöket, bemutatta az olaj- és etanolszint növelését szolgáló Fortiva Hemit. Az új enzim, ha hozzáadják az etanol-előállítási folyamathoz, segíthet a növényeknek a kukoricaolaj kibocsátásának növelésében, és fokozhatja az etanolhozamot.
Az amerikai etanolipar a hatékonyság csodája, amely gyakran észrevétlenül működik. Az ipar a járvány és más piaci tényezők miatt nehéz időket élt át, de az üzem vezetői folyamatosan dolgoznak azon, hogy hatékonyabbak legyenek. És a mostani hírek arról érkeztek, hogy a Novozymes, az enzimatikus és biológiai technológiák vezető szolgáltatója új eszközzel rendelkezik a munka előmozdítására.

„A melléktermékek az etanolipar egyre fontosabb részét képezik” - jegyzi meg Brian Brazeau, a Novozymes alelnöke. „Mi pedig segítünk a vállalkozás e részének fejlesztésében.”
Fokozható az etanolhozam
Brazeau a Fortiva Hemire utal. Az új enzim, ha hozzáadják az etanol-előállítási folyamathoz, segíthet a növényeknek a kukoricaolaj kibocsátásának növelésében, és fokozhatja az etanolhozamot. Így jelentős plusz bevételi forrást jelent egy etanolgyár számára.
A gazdák emlékezhetnek azokra az időkre, amikor a 2,5 liter etanol/kukorica hozam varázslatos szám volt, és a szárított desztillátorok oldható anyagú gabonájának egyetlen mellékterméke egy utóhatás volt. A mai leghatékonyabb üzemek megközelítik a 3 gallon etanolt, miközben kivonják az olajat, és értékesítik a táplálkozási célú DDGS-t is.
„A Fortiva Hemi egy olyan enzim, amely további berendezések nélkül beilleszthető a meglévő [etanolgyártási] folyamatba, nagyobb megtérülést jelent a befektetett összeghez képest” - mondja Brazeau. „Szerintem az egyik legérdekesebb dolog, ami az elmúlt években különböző etanolgyárakban történt, az az, hogy az emberek valóban optimalizálták saját folyamataikat arra, hogy az üzleti fókuszuk szempontjából a legfontosabbat folytassák, ami meghaladhatja az etanolt.”
Az olaj mint jövedelemforrás
A kukoricaolajat a legtöbb növényben ma extrahálják, és ez az etanolgyárban a legmagasabb érték. Brazeau szerint azonban az etanolgyárak mindeddig csak 40-50%-os hatékonyságot tudtak elérni a rendelkezésre álló kukoricaolaj kinyerésében, míg ugyanazok a növények több mint 95%-os hatékonyságot produkáltak a keményítő etanollá történő átalakításakor.
A Fortiva Hemi a kukoricaszál-mátrixon dolgozik a cseppfolyósítás során, megteremtve a jobb zsír- és keményítő-átalakulás lehetőségét, ez az olaj- és etanolhozamnál korábban nem volt elérhető. A cseppfolyósítás kritikus lépés az etanol-üzemanyag előállításának folyamatában, az őrlés és az erjesztés között. Ebben a lépésben a kukoricából vagy más keményítőből készült cefrét híg anyaggá főzik, és megkezdődik a biológiai átalakulás. A cseppfolyósítás során a Fortiva Hemit alkotó enzimek munkába állnak, több kukoricaolaj kinyerését téve lehetővé.
Megduplázott olajtermelés
„A növénytől és annak folyamataitól függően láttuk, hogy az enzim majdnem megduplázza az olajtermelést” - mondja Brazeau. „Voltak olyan ügyfeleink, akik kipróbálták ezeket az enzimeket, és gondjaik lettek a keletkezett olaj tárolásával.”

A gazdák számára jó hír, hogy a helyi etanolgyár nagyobb profitra törekedhet az enzimek váltásával. Az a nyomás, amelyen az ipar az elmúlt négy-öt évben volt, a világjárvány idején megnőtt. Örvendetes hír az etanolipar hosszú távú életképességének elősegítésére az a lehetőség, hogy ugyanannak a kukoricának a profitpotenciálját növeli.
Brazeau szerint a folyamat egyáltalán nem változtatja meg a DDGS-t; csak segít kihúzni a rendelkezésre álló olajat a kukoricából a cseppfolyósítási szakaszban.
További információkért érdemes ellátogatni a novozymes.com oldalra.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE
2021.02.13.2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHirdetés
Hirdetés