A Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége - AGRYA és a Szlovákiai Gazda Polgári Társulás az Erasmus+ programból finanszírozott “2SF – Felkészült gazdák, fenntartható gazdaságok Program” keretében konferenciát szervezett a szlovákiai Paton. A rendezvényen a fenntarthatósághoz kapcsolódó, agráriumot érintő kihívásokkal foglalkoztak. Így többek között szó esett a mezőgazdasági termelés, a támogatások környezeti hatásairól, a fenntarthatósági gondolat társadalmi elfogadottságáról. A két magyar szervezet EU-támogatást nyert közös felhasználásra és fejlesztésre.

Beszámoltak még a fenntarthatósági elvárások miatt változó kompetenciákról, képzésekről és átalakuló munkahelyekről, a klímaváltozásról és a kapcsolódó fenntartható erőforrás gazdálkodásról, a körkörös gazdaságról, fenntartható fogyasztásról, hulladékgazdálkodásról, valamint az új technológiákról, trendekről a mezőgazdaságban. A Felvidék.ma oldalon Miriák Ferenc részletes írását szemléztük.

A Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége - AGRYA és a Szlovákiai Gazda Polgári Társulás az Erasmus+ programból finanszírozott “2SF – Felkészült gazdák, fenntartható gazdaságok Program” keretében konferenciát szervezett a szlovákiai Paton - Fotó: Miriák Ferenc, Felvidék.ma
A Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége - AGRYA és a Szlovákiai Gazda Polgári Társulás az Erasmus+ programból finanszírozott “2SF – Felkészült gazdák, fenntartható gazdaságok Program” keretében konferenciát szervezett a szlovákiai Paton - Fotó: Miriák Ferenc, Felvidék.ma

A konferencia megnyitóján a megjelenteket Mikula Lajos,  a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége – AGRYA, Varga Péter, a Szlovákiai Gazda Polgári Társulás elnöke és Hancsók Szabolcs vezető kormányfőtanácsos, a magyar Agrárminisztérium Kárpát-medencei Együttműködések Főosztálya képviselője köszöntötték.

Az előadások részletei

A program plenáris előadásokkal vette kezdetét. Elsőként Bogáromi Eszter, a Századvég igazgatóhelyettese tartott előadást a fenntarthatósági gondolat társadalmi elfogadásáról és befogadásáról. A fenntarthatóság eszméje egyre inkább áthatja életünket. Egy felelős vállalat ma már nem létezhet fenntarthatósági stratégia nélkül és nem engedheti meg magának, hogy működése során ne vegye figyelembe a fenntarthatósági szempontokat.

Hétköznapi életünknek is egyre inkább részévé válnak a környezetvédelmi szempontok és a társadalmi egyensúly iránti igény. Egyre többen és egyre gyakrabban beszélnek a fenntarthatóságról - írták.

Történelem és fogalom

A fenntarthatóság fogalma 1987-ben indult útjára, amikor az ENSZ a fenntartható fejlődést – melyet azóta leegyszerűsítve fenntarthatóságnak is neveznek – a következőképpen definiálta: fejlődés, amely „anélkül elégíti ki a jelen szükségleteit, hogy veszélyeztetné a jövő generációk lehetőségét saját igényeik kielégítésére”. Azaz fenntartható például az a fejlődés, melynek során nem használunk fel minden, korlátosan hozzáférhető nyersanyagot vagy nem szennyezzük be visszafordíthatatlanul vizeinket - közölték.

A mezőgazdasági termelés, támogatások környezeti hatásaival kapcsolatban Tóth Péter, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület mezőgazdasági programtervezője többek között egy németországi vizsgálatra hívta fel a figyelmet, ami szerint a repülő rovarok 76 százaléka tűnt el egy emberöltő alatt, méghozzá 1989 és 2013 között. Továbbá hazánkban a mezőgazdasági élőhelyekhez kötődő madárfajok állományindexe is 30 százalékkal csökkent az elmúlt évtizedek adatai alapján. Itt fontos megjegyezni, hogy az eredményeket egy Európában egységesített kutatás szolgáltatja, aminek alanyai nem speciális igényű fajok, hanem gyakori madarak, és ezek állományváltozásaiból állítanak fel trendeket - írta a cikk. 

Rácz Katalin, az AKI Fenntarthatósági Kutatások Igazgatóság kutatási igazgatója előadásának témája a “Fenntarthatóság – változó kompetenciák, képzés és munkahelyek” volt. A fenntarthatóság témája manapság mindenhol jelen van és mindent körbefon.

Modern elvárások és szigorodó feltételek

Napjainkban már nem csak trend, de elvárás is egy vállalat szempontjából, hogy minél fenntarthatóbb, etikusabb és zöldebb legyen, azaz minél kisebb ökológiai lábnyommal bírjon. Ráadásul a szabályozások egyre szigorodnak, az EU új, 2024-től bevezetésre kerülő irányelve, a CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) a vállalatok széles körére terjed ki, így az egységes jelentéskészítési kötelezettség számos céget érinteni fog. Az új irányelv vállalati alkalmazása 2025-2027-től lesz kötelező (megadott szabályok szerint), de a felkészülést mielőbb el kell kezdeni, hiszen a teljes tervezési folyamat akár éveket is igénybe vehet.

Klenovszki Zsuzsanna, az OTP agrártanácsadója a fenntarthatóság a finanszírozásban címmel nyújtott tájékoztatást. Egyik fő célkitűzése, hogy segítsen a tőkeáramlásokat átirányítani a fenntarthatóbb gazdasági tevékenységek felé, és e tőkeáramlások nyomon követése egyre fontosabb lesz annak a mutatójaként, hogy a rendszer valóban fenntarthatóbbá válik-e.

A fenntartható finanszírozás értelmében a beruházásokról szóló döntések során figyelembe vesszük a környezeti, társadalmi és irányítási megfontolásokat. A környezeti megfontolások magukban foglalják azt, hogy a beruházás megőrizné-e a biológiai sokféleséget, akadályozná-e a környezetszennyezést, fellendítené-e a körforgásos gazdaságot, illetve segítené-e az éghajlatváltozás mérséklését és az alkalmazkodást. Az egyéb megfontolások közé tartoznak az emberi jogi kérdések, a munkaügyi kapcsolatok és a közösségekbe történő beruházás kérdései.

Gazdálkodás az erőforrásokkal

Az ebédszünet után a szakmai konferencia a „Klímaváltozás és fenntartható erőforrás-gazdálkodás” című panelbeszélgetéssel folytatódott, amelynek előadói volt Madarász István, az Agrárminisztérium osztályvezetője, Schultz Gábor üzletágvezető, Vidékfejlesztés Üzletág, Századvég, Goda Pál ügyvezető igazgató, Agrárközgazdasági Intézet, Góra Róbert gazdálkodó, öko mangalicatenyésztő, Szalkai Gábor közkapcsolatokért és fenntarthatóságért felelős vezető, Bayer Crop Science.

A második panelbeszélgetés témája a Körkörös gazdaság, fenntartható fogyasztás, hulladékgazdálkodás volt, amelynek előadói: Dudás Gyula, Agrárközgazdasági Intézet, Pém Bálint, Gazda Polgári Társulás, Fenyvesi Rita ügyvezető, CSEBER Nonprofit Kft., Zsarnóci Csaba főosztályvezető, OTP.

A rövid kávészünetet követően a harmadik panelbeszélgetés témája a Új technológiák, trendek a mezőgazdaságban – A digitalizáció térhódítása a gazdaságban és a mezőgazdaságban.  Előadói: Gulyás Tibor, a Techtra vezérigazgatója, Bognár István panelvezető, Bakó Dániel gazdálkodó, Dávid Ferenc főtanácsadó, tudományos munkatárs, Techtra, Hajdú Attila precíziós gazdálkodási menedzser, Bayer, Varga Péter elnök, Gazda Polgári Társulás.

A gyakorlatban is megnézték a működést

A konferencia másnapján a résztvevők gazdaságok látogatásokon vettek részt a pati PEMAK ökológiai és gluténmentes üzemében, a  karvai Bottka család biogyógynövény-feldolgozójában, a Varga Géza gyümölcs-, zöldség- és dísznövény helyi feldolgozási és értékesítési gazdaságában és a szalkai Mangalicafarmon.

Az irány megvan, fejlesztésre fel

Az agrárium fenntarthatósági tényezői több terület alapján, komplex módon elemezve és kiértékelve irányt mutathatnak a különböző szerkezetű agrárgazdaságok folyamatos fenntarthatóságában. Ezek a területek nem csak a gazdálkodási-termelési fenntarthatóság kérdését érintik, de az agrárvállalkozások környezeti, pénzügyi, technológiai és földügyi fenntarthatóságát is.

“a célunk, hogy a gazdálkodók megértsék a fenntarthatóság fogalmát és egyben értékelni tudják saját gazdaságukban, hogy milyen szinten állnak az egyes területeken, amelyhez egy önértékelő kérdőív is készül a témában” - fogalmazott.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás