Sok támogatást kapnak a cégek az idén, folyamatosan érkeznek az agrárpályázatok 2024-ben. Ezért is fontos átnézni, milyen, a támogatásokról szóló hírt hoztunk februárban a weboldalunkon. Megírtuk, hogy van egy ágazat, ahová dől a pénz az Európai Unióból, szereplői mégis aggódnak. Arról is beszámoltunk, hogy 450 milliárd forint fejlesztési támogatásra pályázhatnak a kis- és középvállalkozások. Hírül adtuk, hogy a Nébih keresi meg az érintett gazdálkodókat az eGN-adategyeztetés miatt és azt is, hogy közeledik az állattartó telepek fejlesztéséhez köthető pályázat megjelenése.

Sok támogatást kapnak a cégek az idén, folyamatosan érkeznek az agrárpályázatok. Az aszály, az infláció és a vámmentes ukrán termények okozta piaci kihívások rendkívüli körülményeket teremtettek a mezőgazdaságban, ezért 2027-ig mintegy 2900 milliárd forintnyi agrár- és vidékfejlesztési forrás felhasználását nyitjuk meg a vidék számára – jelentette ki dr. Nobilis Márton az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára Nagyvázsonyban egy gazdafórumon.

2027-ig mintegy 2900 milliárd forintnyi agrár- és vidékfejlesztési forrás felhasználása nyílik meg a pályázók számára - Fotó: Magro.hu, CSZS, Érsekvadkert
2027-ig mintegy 2900 milliárd forintnyi agrár- és vidékfejlesztési forrás felhasználása nyílik meg a pályázók számára - Fotó: Magro.hu, CSZS, Érsekvadkert

Az államtitkár szerint a 2024-től induló támogatási időszak céljai között szerepel, hogy továbbra is kiszámítható módon álljanak a gazdálkodók rendelkezésére a jövedelempótló támogatások, kiemelt figyelmet kap a minőségi élelmiszerek előállításának támogatása, a megváltozott piaci viszonyokhoz történő alkalmazkodás segítése, a hozzáadott értéket teremtő és hatékonyságnövelő beruházások ösztönzése, és többek között az állatjóléti feltételek javításának ösztönzése.

Köszönőviszonyban sincs a valósággal a minisztérium agrártámogatási számítása a gazdák szerint 

Az állattartók és a növénytermesztők szerint a szerb mezőgazdasági minisztérium agrártámogatási számítása teljesen irreális. Azt mondják, az elv, amely alapján az illetékesek kiszámolták, hogy a szubvenciók fedezik a búza előállítási költségeinek a 46, a kukoricatermesztés 40, illetve a napraforgó-termesztés 50 százalékát, valamint a tejtermelés költségeinek a 74 százalékát, köszönőviszonyban sincs a valósággal. Milija Palamarević tejelő szarvasmarhatartó szerint a 65 dinárért eladott tejből származó bevételt a „tehén a táplálékkal megeszi”. A többi kiadást a literenkénti 19 dináros tejprémiumból és a fejőstehenek után járó állami támogatásból kellene kigazdálkodni.

Biztosítani szükséges a vízkészletek hosszú távú megőrzését

A hazai agrártámogatási rendszer egyik meghatározó alapeleme a termeléshez kötött támogatások rendszere. Mivel ez a támogatási rendszer egyik legcélzottabb beavatkozástípusa, számos tagállam és számos ágazat esetében bír kiemelkedő jelentőséggel. A támogatások 2023-ban indult rendszerének fontos újdonsága, hogy a jogcímeket érintően több változtatás is megjelent. Az egyik ilyen a vízkészletek megőrzésére vonatkozik.

Egyes növénytermesztési és állattenyésztési ágazatokban elérhető jogcím fenntartását – a korábbi időszakhoz képest – sokkal szigorúbb feltételekhez kötötte az Európai Bizottság. Ezek közül az egyik fontos elem arra vonatkozik, hogy – egyes előzetesen meghatározott jogcímek esetében – a Víz Keretirányelvvel való össz­hang megteremtését biztosítani kell.

Van egy ágazat, ahová dől a pénz az Európai Unióból, szereplői mégis aggódnak

Rekordösszegű, a mezőgazdasági szektor teljes kibocsátásának negyedét kitevő 1300 milliárd forint támogatást kaptak tavaly a válság eddigi legnehezebb évét zárt gazdák, akik 2024-től a gyorsuló koncentrációtól is tartanak. A szektort finanszírozó banki szakemberek viszont már derűlátóbbak. Árnyalja azonban a képet, hogy a jelenlegi nehéz piaci és hitel-környezetben az agrár kis-, középvállalkozások (kkv) többsége nem fejleszt. Ám így aligha tudnak megfelelni a versenyképességi, nyereségességi kihívásoknak, az EU-s fenntarthatósági elvárásoknak.

A hazai élelmiszer önállóságáról, Ukrajnáról és az érkező támogatásokról is beszélt Nagy István

Nagy István agrárminiszter szerint Ukrajna esetleges felvétele az Európai Unióba rosszul van előkészítve, sok kárt okozhat a gazdáknak és veszélyeztetné az európai termelők megélhetését. A magyar kormány 2024-ben is megvédi Magyarország élelmiszer-szuverenitását és a magyar gazdák érdekeit – jelentette ki a politikus egy internetes közösségi oldalra feltöltött videós bejegyzésben. Úgy fogalmazott, hogy ez stratégiai és nemzetbiztonsági szempontból is kiemelt fontosságú. A támogatásokról is szólt.

Nagy István agrárminiszter beszédet mond a 30. FeHoVa (Fegyver, Horgászat, Vadászat) kiállítás megnyitóján a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban 2024. február 8-án. MTI/Purger Tamás
Nagy István agrárminiszter beszédet mond a 30. FeHoVa (Fegyver, Horgászat, Vadászat) kiállítás megnyitóján a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban 2024. február 8-án. MTI/Purger Tamás

Reményt hoz a tavasz: megérkeznek az első beruházási pályázati felhívások

Az Agrárminisztérium idén kiírandó pályázatairól, az elbíráláskor hangsúlyosabban értékelt vállalásokról és a beruházásokat segítő intézkedésekről is beszélt Feldman Zsolt a dél-dunántúli élelmiszeripari vállalkozásokat és a kapcsolódó szervezeteket összefogó iFood Élelmiszer Klaszter szakmai programján. A mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár jelezte: csak az élelmiszer-és takarmányfeldolgozók számára 200 milliárd forint keretösszegű pályázati csomag készül.

A Somogy vármegyében, a Marcali járásban, Kéthelyen tartott programon a politikus elmondta, hogy 10-15 százalékkal magasabb támogatási intenzitásban bízhatnak a fiatal mezőgazdasági termelők, a termelői együttműködések és a gazdaságátadásban részt vevő gazdálkodók is, valamint az ökogazdálkodók és a termelői együttműködések beruházásai.

Biztosítani kell, hogy versenyképes maradjon az agrár-élelmiszeripari ágazat

Az Európai Uniónak biztosítani kell, hogy az agrár-élelmiszeripari ágazat versenyképes maradjon, ugyanakkor tisztességes jövedelmet biztosítson az összes gazdálkodó, kis- és középvállalkozás számára. Azért is fontos ez, hogy a szektor vonzó maradjon a gazdálkodók következő generációja számára – jelentette ki Maros Sefcovic uniós biztos a franciaországi Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén.

A fenntartható és méltányosan javadalmazott uniós mezőgazdaságról szóló vitában a szlovák Maros Sefcovic elmondta: Európa büszke lehet agrár-élelmiszeripari ágazatára, amely nem csak 450 millió európai és több millió Európán kívüli számára garantálja a jó minőségű élelmiszert. Felhívta a figyelmet azonban arra, hogy az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség csökkenése, az erőforrások növekvő szűkössége, az ársokkok és az egyre élesebb verseny által jellemezhető globális piac óriási hatást gyakorol az agrárágazatra és a vidéki közösségekre.

Pénz jöhet: 450 milliárd forint fejlesztési támogatásra pályázhatnak a kis- és középvállalkozások

A második negyedévtől kezdődően 450 milliárd forintra pályázhatnak a vállalkozások a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) Plusz programon keresztül – jelentette be közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Az európai uniós és hazai társfinanszírozásban megvalósuló vállalkozásfejlesztési programokat a közelmúltban felülvizsgált és elfogadott kkv-stratégia alapozza meg. Az NGM azt ígéri, hogy a lehető legrövidebb időn belül ki fogja írni a pályázatokat a mikro-, kis- és középvállalkozások számára.

A Nébih keresi meg az érintett gazdálkodókat az eGN-adategyeztetés miatt

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) eGN rendszerébe 2024. február 15. éjfélig lehetett feltölteni a gazdálkodási naplókat. Több mint 100 ezer gazdálkodó, több mint 10 milliónyi adatot rögzített a rendszerben határidőre. A következő napokban a hivatal egyedileg, elektronikus úton keresi meg azokat az érintetteket, akiknél a beadott adatok alapján további adategyeztetésre van szükség a 2023. évi gazdálkodási naplóval kapcsolatban. Az eGN-ben történő ellenőrzésére március 14-ig lesz lehetőség.

Az érintetteket arra kéri majd a hivatal, hogy lépjenek be a rendszerbe, és ellenőrizzék a gazdálkodási naplójukban szereplő adatokat, az esetleges hiányosságokat pedig pótolják. Kiemelten fontos, hogy a választott támogatási programnak megfelelő adatok szerepeljenek az adatbázisban, például a támogatási jogcímek, míg az AKG és az ÖKO programok esetén tápanyaggazdálkodási terv és megfelelően kitöltött permetezési napló is legyen feltöltve a rendszerben.

Közeledik az állattartó telepek fejlesztéséhez köthető pályázat megjelenése

A várhatóan tavasszal megjelenő, az állattartó telepek fejlesztéséhez köthető pályázatokkal kapcsolatban érdemes megismerni a részleteket. Az információk 2024. februárjában bővültek, ezeket az EMVA összeszedte, illetve párhuzamba állította a két várható intézkedés közti különbségeket, valamint az új elemeket kiemeltük. Az idei kiírásban számos újítást fogalmaztak meg a korábbi években megismert pályázatokhoz képest. 

A várhatóan 2024. márciusában megnyíló pályázat legfeljebb 15 millió euró vissza nem térítendő támogatást kínál. Az állattenyésztési ágazat széleskörű problémái között szerepelnek az elavult létesítmények, régi technológiák és a magas termelési költségek. Ezek megoldására szolgál az Állattartó Telepek Fejlesztése pályázat, amelynek célja a versenyképesség javítása, az innovatív, környezetkímélő technológiák terjedése, a fiatal mezőgazdasági termelők gazdaságainak megerősítése és a foglalkoztatás növelése. A pályázat lehetőséget biztosít új állattartó telepek létrehozására is a Vidékfejlesztési Program keretében.

33 ezernél több gazdának érkezett meg 42 milliárd forint az egységes kérelmekhez kapcsolódóan

A tavalyi egységes kérelmekhez kapcsolódóan több mint 33 ezer gazdálkodónak összesen 42 milliárd forintot fizetett már ki ebben az évben is a Magyar Államkincstár – mondta a Bács-Kiskun vármegyei Lajosmizsén, egy szakmai rendezvényen Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára. A politikus az egységes kérelmekhez kapcsolódó jelentős összegű kifizetésekkel kapcsolatban megemlítette, hogy nem csak a gazdálkodóktól követelt meg jelentős mértékű alkalmazkodást a tavaly elindult új feltételrendszer.

Az államtitkár említést tett arról is, hogy az agrártárca a kisebb és a nagyobb vállalkozások számára külön beruházási felhívások előkészítésén dolgozik. Ezek kedvezőek lesznek a kisebb üzemek számára, mert nem kell majd a nagyvállalatokkal versenyezniük. Az év során folyamatosan meghirdetett pályázatok biztosítják majd, hogy az érintettek az elmúlt évek gazdasági-piaci változásaira reagálva, a termelésüket hatékonyabbá tegyék vagy akár a több lábon állás irányába nyithassanak.

További híreink

Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re

2024.03.08.

A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.

5 kérdés és 5 válasz a hatékony karbamidtrágyázásról

2024.03.08.

Bemutatjuk a KITE Zrt. által forgalmazott UREUS 46-ot, ami Limus Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamidot jelent.

Fél tucat gyógynövény, amivel csökkenthető a vércukorszint

2024.03.07.

Hazánkban is jó néhány olyan gyógynövény beszerezhető, melyek fogyasztása hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Érdemes megnézni a felsorolást, mert van közülük olyan is, mellyel mérsékelhető a cukor utáni sóvárgás. Napjainkban egyre nagyobb probléma az inzulinrezisztencia és annak következménye, a cukorbetegség. Ezt is enyhíthetik.

Megszavazta az Európai Parlament: az élőhelyek egyötödét helyre kell állítani 2030-ra 

2024.03.07.

A tagállamoknak egyre több leromlott ökológiai állapotú élőhelyet kell helyreállítaniuk: 2030-ra legalább 30, 2040-re legalább 60, 2050-re pedig legalább 90 százalékukat. A mezőgazdasági termelés alá vont területek esetében rendkívüli helyzetekben ideiglenesen felfüggeszthető a követelmények teljesítése. Az európai élőhelyek több mint 80 százaléka nincs megfelelő ökológiai állapotban.

Mikrobák szerepe a növények nitrogén-, foszfor- és káliumellátásában

2024.03.07.

A talajbaktériumok részt vesznek a tápelemek feltárásában, a nitrogén megkötésében, így a növények tápanyagellátásban is. A következőkben a nitrogénkötésről és a foszfor-, káliumfeltárásról lesz szó.

Budapesten tüntetnek a gazdák, lezárások lehetnek

2024.03.07.

Utcára vonulnak a megyar gazdák, amivel a kormányzati agrárpolitika megváltoztatását szeretnék elérni. A három naposra tervezett megmozdulás szomaton kezdődik majd.

Legújabb hirdetések

Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Goldoni

1 db Goldoni eladó

1 000 HUF

+ áfa
Partnerhírek
Partner

10 éven belül Közép-Európa elsőszámú agráregyeteme lenne a MATE

2021.02.13.

2021. február 1-jén létrejött a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, amely közhasznú magán felsőoktatási intézményként folytatja működését. Az intézmény fenntartója a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány. A Kuratórium elnöke Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója; tagjai: Dr. Nagy István, agrárminiszter; Lázár János, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos; Dr. Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja és Dr. Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás